Z obyčejné dveřní zarážky stodoly se vyklubal vzácný meteorit v hodnotě 2 milionů korun

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: CNN
Před 3 měsíci
323


Central Michigan University

Americký farmář používal „ten kus kamene“ o váze deseti kilo jako zarážku pod dveře stodoly od roku 1988. Nyní se dozvěděl, že jde ve skutečnosti o meteorit v hodnotě 100 000 dolarů (2,2 milionu korun).

David Mazurek v roce 1988 koupil v městečku Edmore v americkém státě Michigan farmu. Farmář, který mu nemovitost prodával, tehdy po dotazu na velký kámen u dveří stodoly jen stroze utrousil, že v 30. letech mu to přistálo na zahradě za domem.


Mazurek si v lednu letošního roku přečetl zajímavý článek o meteoritech a o tom, jak se i jejich maličké kousky prodávají za tisíce dolarů.

Vzal proto svou dveřní zarážku na výlet za geology z Central Michigan University. Zdejší geoložka Mona Sirbescu k farmářově návštěvě řekla:

„Už při prvním pohledu mi bylo jasné, že půjde o něco vzácného. Nakonec se ukázalo, že jde o nejcennější exemplář, jaký jsem zatím ve svém životě držela v rukou, nejen finančně, ale i vědecky.“


Central Michigan University


Central Michigan University

Podle expertů je tenhle 10,4 kilogramu vážící fešák složený z železa a niklu šestým největším meteoritem, jaký byl dosud v Michiganu nalezen.

Čeká ho ještě několik dalších testů pro ověření, zda neobsahuje nějaké vzácné látky. Poté zamíří rovnou na prodejní pult.

Pan Mazurek jej chce totiž prodat. A část peněz již přislíbil darovat právě univerzitě, která mu pomohla zjistit, že se mu už 30 let u dveří stodoly povalovaly miliony dolarů.


Tagy: