VIDEO: Tomu neuvěříte! Kosatka se učí mluvit jako člověk

Autor: Petr Semecký Zdroj: Metro
Před 2 měsíci
540
Reuters

Naučit komunikovat papoušky či delfíny už pro člověka není nic moc náročného. Nově se to však podařilo i u kosatky, která nemá problém s replikací slov jako „ahoj“, „sbohem“ nebo „jedna, dva, tři“.

Za schopností 16leté kosatky Wikie replikovat lidská slova stojí její trenérka z mořského světa ve Francii, která mořského savce naučila slova vyluzovat pomocí dýchacího otvoru.

Schopnost imitovat zvuky potvrzuje i doktor Josep Call z Univerzity v St. Andrews, podle kterého je podobná dovednost velmi vzácná především u savců, z nichž nejlepší jsou prý právě savci mořští.

Vědci dokonce věří, že je Wikie schopná komunikace na základě přesného tréninkového programu, jenž by savci pomocí značek a popisů dokázal vysvětlit smysl různých předmětů. V minulosti již ostatně bylo dokázáno, že delfíni či papoušci šedí jsou schopní naučit se znakovou řeč.

Schopnost učit se různé zvuky není podle všeho u kosatek ojedinělá. Vědci sledováním skupin těchto savců došli k závěru, že kosatky dokonce často kopírují volání delfínů či lachtanů. Žádná z nich se ale na rozdíl od Wikie nenaučila imitovat lidskou řeč.