VIDEO: Dospělý šimpanz si hraje s mládětem na chlup stejně, jako si s vámi hrávali rodiče

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: YouTube / Tai Chimpanzee Project
Před 1 rokem
554


pexels

Když sledujete chování primátu dostatečně dlouho, velmi snadno pochopíte, jak podobní nám lidem ve skutečnosti jsou. Hrají si, bojují, trucují; někdy si dokonce záměrně lžou. A sledovat je ve volné přírodě je něco skutečně fascinujícího.

Zejména šimpanzi mnohdy provádějí věci, které jsou až strašidelně blízko lidskému chování. Smysl to ale dává – vždyť s nimi máme společného příbuzného, který žil před 4 až 13 miliony let.

V srpnu se skupině vědců sledující skupinu šimpanzů v africkém Pobřeží slonoviny podařilo na kameru zachytit něco opravdu zajímavého.


pexels

Ve svém videu zveřejněném na YouTube výzkumná skupina Tai Chimpanzee Project (TCP) ukázala nádherný moment mezi dospělým šimpanzem a mládětem, ve kterém dvojice vypadá, jako že si hraje „na letadlo“.

Dospělý jedinec ležel na zádech, podpíral dítě jednou nataženou nohou a – podobně, jako to dělali vaši rodiče, když jste byli malí – když s ní začal rychle pohybovat, začalo mládě poskakovat, jako kdyby bylo v letadle (s trochou turbulencí).

Z videa se může někomu zdát, že dospělý šimpanz s mládětem třese trochu moc silně, ale nebojte, neuvěřitelně dobře se baví.

Není známo, zda jsou primáti na záběrech rodič s dítětem, protože je rovněž možné, že si dospělý šimpanz jen hrál s potomkem svého soukmenovce. Takové chování je totiž v šimpanzím světě zcela běžně, stejně jako ve světě lidí, protože tyhle stvoření milují vzájemnou socializaci a učení se prostřednictvím interakcí a her s ostatními.

Kromě silných emocí a jednoduchých her jsou ovšem šimpanzi schopni vykonávat i mnohem složitější činnosti, které již vyžadují nemalou zručnost.

Celá řada šimpanzích tlup již byla například pozorována při používání primitivních nástrojů pro lovení, drancování mravenčích hnízd nebo získávání medu z úlů. U dalších byla viděna komunikace pomocí výrazů tváře.


A šimpanzi v zajetí už byli úspěšně naučeni například i znakové řeči (kterou byli posléze schopni naučit další šimpanze).

Vidět proto něco takového ve volné přírodě je vskutku velký dar – zvlášť když stejně jako mnoho jiných druhů i šimpanzi čelí kvůli lidskému chování celé řadě rizik a ohrožení.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) k těmto primátům prohlásil: „Šimpanzi již zcela zmizeli ze 4 afrických zemí a čelí přímému vyhubení v řadě dalších. Odlesňování a komerční lovení si na jednotlivých populacích vybírají svou nemilosrdnou daň.


pexels

Právě záběry jako tyto by měly lidem připomínat, že šimpanzi a další primáti jsou plně schopni pochopit i projevovat lásku a empatii, takže si od nás jako od lidstva rozhodně zaslouží víc, než co jim dáváme nyní.