Úžasné záběry ukazují milion mravenců při stavbě „útočného“ mostu přímo do vosího hnízda

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: Twitter
Před 4 měsíci
822


Pexels

I když řada z nás považuje mravence spíš za škůdce, když se o nich něco dozvíte, dojde vám, že jsou to úžasná zvířata, od kterých bychom se tu a tam mohli něco přiučit.

Stejně jako my i mravenci žijí v obrovských a komplikovaných společenstvích, kde musí často řešit komplexní problémy.

Jeden klip z Brazílie dokazující přesně tuto úctyhodnou schopnost mravenců se nedávno stal virálním. Ukazuje tisíce a tisíce členů jedné mravenčí kolonie, kteří společně budují na jejich poměry masivní mravenčí most, aby jejich druzi mohli zaútočit na vosí hnízdo.

Video na Twitter uploadnul elektroinženýr Francisco Boni. Jsou na něm vidět mravenčí válečníci, kteří společnými silami budují most za účelem napadení ze stropu visícího vosího hnízda.

Nejzajímavější je sledovat, jak inteligentně dokáží mravenci i v takto velkém počtu spolupracovat za účelem dosažení společného cíle.

Francisco ke svému postu napsal:

„Útok legionářských mravenců (také známých pod názvem marabunta) na vosí plástve medu. Taková úroveň inteligence roje a schopnost efektivní společné kooperace je úctyhodná… Když dojde k takovému útoku, vosy většinou utečou a mravenci úl neopustí, dokud z něj neukradnou všechny plástve s medem. Odnesou si také kukly, larvy, vajíčka i dospělé jedince, kteří nestihli utéct. Takto jsou schopni budovat i nad vodou!“

Legionářští mravenci je termín, kterým se označuje více než 200 různých druhů mravenců, kteří jsou všeobecně charakterizováni několika hlavními vlastnostmi včetně agresivních taktik při drancování, jak vidno na videu.

Vosí med také není vtip. Zejména v subtropických a tropických oblastech existují druhy vos a dokonce i sršňů, které pro své larvy produkují med (tento med byste ale asi nechtěli vzhledem k agresivitě některých druhů stáčet).