Průměrná letní teplota 38 °C? Pokud budeme lhostejní, dočkáme se podle vědců už v roce 2090

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: NOAA
Před 1 rokem
694


NOAA

Je rok 2019. Máme samořídící auta, rakety, které mohou opakovaně do Vesmíru a nanotechnologie. Stále se však téměř celou vahou naší civilizace opíráme o fosilní paliva a každoročně konzumujeme nejen více a více energie, ale také stále více přírodních zdrojů.

Každý další rok a každá další studie ukazuje, že způsob, jakým měníme globální klima, zřejmě nebude dlouhodobě udržitelným. A pokud ještě stále pochybujete, vědci nyní ukázali tyto změny na názorném příkladu.

Informace a mapy pocházejí z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).


NOAA

A NOAA ví, o čem mluví. Tenhle úřad už Američanům třeba ukázal, co se stane, pokud hladina moře i nadále poroste. Jednoduše řečeno – všechno, co je na mapě červeně, je ohroženo. Uff...

Jeho nejnovější interaktivní mapy ukazují, že v únoru roku 2090 by už mohlo být velmi teplo a sucho (i při stabilizovaných emisích).


NOAA

Jde o mapy, které vypočítávají, jak by se podmínky na území USA mohly vyvíjet, pokud emise nebudou nijak kontrolovány, i v případě, že se je podaří stabilizovat.

Mapy se sice týkají pouze Spojených států, ale každý, kdo zažil letošní parné a suché léto u nás v Česku, si určitě dokáže představit, že pokud budou za 70 let neúnosná vedra v Severní Americe, nebude v tom tenhle kontinent ani zdaleka sám, a i my si užijeme vroucího sluníčka až až.


NOAA

V únoru 2090 by už bez hlídání emisí jih USA mohl zažívat průměrné denní teploty okolo 26 °C (předpověď pro roky 2020-2029 udává 21°C viz. mapa výše). Pokud nedojde ke stabilizaci emisí, státy jako Florida, Jižní Texas nebo Arizona se tedy budou s velmi teplými dny potýkat už v únoru. A v takové Kalifornii, kde jsou sucha již nyní problémem, bude situace ještě mnohem horší.

A v létě?


NOAA

Nooo teda, tady to začíná být vskutku zajímavé – přesněji řečeno apokalyptické. Zatímco typický červen v USA pro roky 2020-2029 vypadá už tak poměrně teple, přidejte pár roků, pár emisí a mapka se stane ještě rudější.

V roce 2030 (i při stabilizovaných emisích) už začíná být opravdu teplo.


NOAA

Arizona je (jako vždy) rozpálená doběla (v tuhle chvíli PRŮMĚRNÉ denní teploty okolo 43 °C), ale mnohem strašidelnější je sledovat změnu oproti předchozí mapě na tradičně chladnějším americkém severozápadě.

A pokud se na kontrolu emisí úplně vykašleme?


NOAA

Po přidání dvou dekád a dalším navýšení emisí začíná takový červnový den v 50. letech 21. století vypadat lehce příšerně. Většina země už totiž zažívá denní maxima přesahující 38°C.

Tak dobře, začneme už konečně poslouchat a zkusíme s těmi emisemi něco udělat.


NOAA

Tohle je podle NOAA nejlepší možný scénář v 90. letech tohoto století. Dopady klimatických změn můžeme limitovat, ale bude extrémně těžké vrátit je zpět. I když se nám nějakým způsobem podaří emise stabilizovat, léta v letech 2090-2099 budou stále mnohem teplejší, než jsou nyní.

A jak vypadá nejhorší možný scénář?


NOAA

Takhle by mohla vypadat 90. léta tohoto století, pokud na emise kompletně hodíme bobek. V podstatě celé Spojené státy zažívají během léta každý den pařáky s maximy okolo 40 °C.

Aspoň téhle poslední mapce bychom se mohli zkusit vyhnout, co říkáte?