Představitelka Wonder Woman se objevila v pornu. Nebo ne?

Autor: Petr Semecký Zdroj: Motherboard
Před 3 měsíci
9952


Způsobů, jak někomu znepříjemnit život, s novými technologiemi rapidně přibývá. Uživateli sítě Reddit se během pár chvil povedlo dostat do pornografického materiálu tvář herečky Gal Gadot. Na tom by ještě nebylo nic překvapivého. Výsledek je ale překvapivě uvěřitelný.

Uživatel nazvaný Deepfakes dosáhl požadovaného výsledku „krmením“ umělé inteligence různými fotografiemi představitelky Wonder Woman. Umělá inteligence se naučila rozeznávat jemné odchylky z jednotlivých fotografií a poté již stačilo jen přidat video s herečkou, která se Gal Gadot alespoň trochu podobá. Počítač vyhodnotil nový obličej jako další odchylku a sjednotil ho s hollywoodskou herečkou.

Počítačoví experti varují, že díky stále dokonalejší technice již vytvoření podobného videa není nic zásadně obtížného. Podobnou koláž zvládne dnes udělat téměř každý během několika hodin až dní. Přičemž si bohatě vystačí s tradičním počítačem, volným časem a softwarem, který je možné legálně sehnat zdarma.


Deepfakes v minulosti vytvořil i další videa, v nichž „vystupovaly“ zpěvačka Taylor Swift a herečka ze Hry o trůny Maisie Williams, jejichž mediální zástupci prý byli o celé záležitosti již kontaktování.

Schopnosti uživatele Redditu ukazují, jak snadné je vytvoření kompromitujícího materiálu, který se dá kromě bohapustého žertíku využít například k vydírání. Výsledek podobné koláže sice zatím není dokonalý, méně všímavé však může snadno oklamat. 

Odborníci přitom varují, že podobným experimentům nelze do budoucna zabránit. Lze se jim jen přizpůsobit a naučit se je rozeznávat.