Pokud přijde konec světa, tenhle podzemní trezor může pomoci obnovit na Zemi život

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: seedvault.no
Před 1 rokem
613


Konec světa nebo pozemská apokalypsa je překvapivě něčím, čím už se někdy zabývala velká většina z nás. Někteří čtou knihy a sledují filmy zaměřující se na soudný den, jiní listují v návodech na přežití zombie apokalyps a ti majetnější si budují na dvorku za domem jaderné bunkry.

Ale ochránce přírody Cary Fowler se rozhodl udělat něco, co by v případě konce světa mohlo pomoci každému člověku na světě. Začal proto spolupracovat s Consultative Group on International Agricultural Research (CGIAR) na vybudování celosvětového úložiště rostlinných semen.


Výsledkem bylo v roce 2008 otevření Špicberského globálního úložiště semen. Toto úložiště, které zafinancovala norská vláda,se nachází za polárním kruhem na norském souostroví Špicberky a je zabudováno hluboko do zdejších hor.


Jeho jedinou funkcí je být kompletní „zálohou“ genetického materiálu všech aktuálních pozemských zemědělských plodin. Pro tyto účely je zde kladen velký důraz na bezpečnost, do blízkosti zařízení se jen tak někdo nedostane a celá stavba je schopná vydržet jak silné zemětřesení, tak výbuch. 


Myšleno bylo i na klimatické změny – i v případě, že by veškerý okolní led roztál, komplex se bude stále nacházet nad hladinou moře.


Dle dat z roku 2017 bylo uvnitř Úložiště celkem 930 821 vzorků semen. V době psaní tohoto textu oficiální statistika Úložiště říká, že uvnitř se nachází 1 061 909 uložených vzorků.


Na politické názory ani rozpory se zde nehledí – proto zde má semena svých klíčových plodin zmražená dokonce i Severní Korea.


Všechny uložené vzorky jsou zde skladovány při konstantní teplotě -18 stupňů Celsia (- 0,4 stupňů Fahrenheita), která zaručuje dlouhou životnost genetického materiálu.


Úložiště však nefunguje pouze jako záloha pro případ globální apokalypsy. Má své praktické využití i v aktuálním světě.


V roce 2015 provedla svůj první výběr ze Špicberského úložiště Sýrie, která o vlastní genetickou zálohu klíčových zemědělských rostlin přišla během občanské války při bojích v Aleppu, kde bylo mimo jiné zničeno i zdejší Mezinárodní výzkumné centrum.


Země vybraná semena zasadila a později zpět do Špicberského úložiště vrátila novou zálohu pro případ budoucí potřeby.

V následujícím videu se o Úložišti můžete dozvědět ještě o trochu více: