Milujete italský venkov? Sardinie nabízí levné domy za cenu od 30 korun!

Autor: Petr Semecký Zdroj: Daily Mail
Před 4 měsíci
927

Je čas balit kufry. Horské městečko na Sardinii nabízí 200 opuštěných domů doslova za pár šupů.

Malé město Ollolai v horské oblasti Sardinie v posledních letech čelí rapidnímu úbytku obyvatel. Řada místních se odhodlala ke změně bydliště a ti, kteří zůstali, jsou povětšinou lidé středního věku bez dětí. Vesnici tak dlouhodobě ohrožuje chátrání opuštěných budov, kvůli němuž mnozí zdejší vísku označují za město duchů.

Starosta města, které má aktuálně pouhých 1300 obyvatel, se však se současnou situací nehodlá smířit a nabízí potenciálním obyvatelům výhodnou koupi zdejších domů v přepočtu již od 30 korun. Domy jdou postupně do dražby, v níž zřejmě dojde k postupnému navýšení hodnoty majetku, přesto se aktuálně jedná o jednu z nejvýhodnějších nabídek ke koupi nemovitosti na světě.


Samozřejmě to má ale jeden drobný háček. S koupí domu se jeho nový vlastník zavazuje k tříleté investici, během které musí do majetku investovat alespoň 900 tisíc korun. Dává to smysl, neboť řada domů po opuštění zchátrala a městu jde primárně o obnovu zašlých budov. Majitelé mohou svůj nový majetek prodat až po pěti letech vlastnictví.

Mezi první spokojené kupce patří bývalý stavař Vito Casula, který jeden místní zašlý dům zrekonstruoval pomocí přírodních materiálů a zároveň zachoval původní styl interiéru. Do vesnice se přistěhoval, protože do ní často dojížděl kvůli jejím krásám, a tak mu nabídka doslova spadla z nebe. Casula městečko Ollolai označuje za „klidné a vhodné pro zdravý život“.

Ohlasy na nabídku místního starosty jsou natolik pozitivní, že se jimi nechala inspirovat i další města. Pokud by tedy pro vás Sardinie nebyla tím pravým místem k životu a raději byste trávili život přímo v Itálii, podobně levné koupě majetku jsou k dispozici také v toskánském městě Montieri, městečku Patricia v Laziu či Lecce de Marsi ve středoitalském Abruzzu. Možností začít nový život je zkrátka víc než dost.