Mamut vstane z mrtvých. Vědci se chystají oživit pravěkého sloního dědečka

Autor: Petr Semecký Zdroj: Futurism
Před 8 měsíci
811

„Dobrý den, pane mamut. Jsme tady správně v pravěku?“ Známou větu z Cesty do pravěku si možná brzy zopakujeme v reálu. Vědci zabývající se mutací genů totiž chystají oživení pravěkého savce v průběhu příštího roku. Pomoci jim k tomu má vyspělá genová technika CRISPR/Cas9, která se užívá mimo jiné k experimentální léčbě rakoviny.

Profesor George Church z Harvardské univerzity doufá, že se jeho týmu podaří zvíře oživit na základě nalezených zmrzlých ostatků ze Severního pólu, z nichž by vědci rádi oddělili geny, které mamuta separovaly od slona.

Plán je takový, že by se pomocí mutace mamutí DNA vložila do sloního embrya, čímž by vznikl unikátní nový hybrid. Toto nové mamutí embryo by poté rostlo v umělé děloze, aby nedošlo k ohrožení reprodukčního systému skutečného slona. Mamut by prý byl stále více podobný slonovi než původnímu pravěkému mamutovi. Již by však měl mít mimo jiné nepřehlédnutelnou vrstvu srsti.


University of Michigan Museum of Paleontology.

Vědci si tak pomalu brousí zuby na jakousi odlehčenou a méně nebezpečnou variaci na Jurský park, která by mohla znamenat záchranu i pro dosud žijící slony, kteří každým rokem pomalu vymírají. Podle profesora Churche má vědecký výzkum dva cíle. Prvním je zachování ohrožených živočišných druhů. Druhým pak boj s globálním oteplováním. Vědci totiž veří, že zachování zvířat v nehostinných tundrách zajistí prorážení sněhové pokrývky, čímž bude zajištěno proudění potřebného chladného vzduchu krajinou. V letních měsících pak zvířata pomáhají porážet stromy a uvolňují tak místo pro růst trav.