Lidé, kteří přežili zásah bleskem, ukázali a vypověděli, co to udělalo s jejich pokožkou

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: allthatsinteresting
Před 5 měsíci
1003

Pravděpodobnost, že vás v jakémkoliv roce zasáhne blesk, je přibližně 1 ku 300 000. A i když 90 % všech osob, které blesk zasáhne, přežije, elektrický výboj některým z nich „vytetuje“ na těle vzory pojmenované jako Lichtenbergovy obrazce. Ale to ještě není všechno.

Blesk dokáže vzduch ve svém bezprostředním okolí zahřát až na teplotu 27 760 °C (50 000 °F) – pro představu na teplotu 5x teplejší než Slunce – a může obsahovat až 1 miliardu voltů elektrického napětí.

Představa, že se takové množství energie střetne s lidským tělem, je tedy vskutku strašidelná.


Když se blesk dostane do vašeho těla, ihned zkratuje všechny elektrické signály, které řídí vaše srdce, plíce a nervový systém. To může vést k infarktu, mrtvici, poranění mozku, míchy nebo amnézii (ztrátě paměti).

Obrovské množství tepla, světla a elektřiny může také poškodit vaše oči. Blesk například dokáže v sítnici doslova vyvrtat díry a vyvolat tak šedý zákal neboli zakalení čočky. Konkrétně u můžu může blesk rovněž způsobit impotenci a celkově snížit libido.


Když se blesk dostane na povrch lidského těla, dokáže vytlačit červené krvinky ven z kapilár do pokožky podobně jako modřina. Vzniklé jizvy jsou již dříve zmíněné Lichtenbergovy obrazce.

Astronomicky vysoká teplota je rovněž schopna rozpálit jakýkoliv kov, který na sobě zrovna máte, a způsobit vám popáleniny třetího stupně. Nebo v okamžiku vypařit z vaší pokožky veškerý pot či dešťovou vodu. Někdy tato exploze páry dokonce z lidí odfoukne oblečení nebo boty a oni po zásahu bleskem zůstanou téměř nazí.


CBS

V roce 2011 například blesk zasáhl muže jménem Winston Kemp. Ironií osudu bylo, že Winston je elektrikář. O svém zážitku později vypověděl:

„Šel jsem ven, abych před bouří zachránil své dýně. Poté jsem se vracel zpátky domů.“


„Vím jenom, že blesk udeřil na sousedův dvůr. Bylo to velmi jasné a hlasité. Nic jsem ale necítil.“


geardiary

„Vrátil jsem se zpátky dovnitř a vše bylo v pořádku. Hmm… jenom ruka mě bolela. Trvalo možná hodinu, než jsem si na kůži všiml těch skvrn.“


sciencegeekgirl

„Pár hodin poté, co se to stalo, mě to začalo opravdu štvát. A několik následujících dní bylo špatných. Začaly se mi tvořit puchýře; některé byly opravdu velké a zvětšovaly se celý týden!“


Blesky ročně na celém světě zasáhnou 150 až 200 tisíc osob. Denně jich na povrch Země dopadne až 8,6 milionu, každou sekundu tedy v průměru 100.


Kansas City Golf

Dokážou také vytvořit rytiny do trávy.


Anna Garcia

Na golfových hřištích je tak možné velmi pěkně pozorovat ony Lichtenbergovy obrazce.


beingto

Které jsou mimochodem pojmenovány po německém fyzikovi Georgu Christophovi Lichtenbergovi, jež blesky v druhé polovině 18. století studoval a byl jedním z prvních, kdo v Německu začal zavádět instalování hromosvodů, které o pár let dříve vynalezl český vynálezce Prokop Diviš.


Anna Garcia
Tagy: