Kolemjdoucích Američanů se zeptali na tu nejlehčí zeměpisnou otázku, zcela se ztrapnili

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: YouTube / Jimmy Kimmel
Před 7 měsíci
2626

Američané mají v zahraničí pověst lehce izolovaných a o zbytku světa neznalých, a to je ještě slušné pojmenování.

Možná je to nedostatek zvědavosti, vzdělání nebo výsledek toho, že neustále ze všech stran slyší, jak jsou Spojené státy „výjimečné“. Nedostatečné zeměpisné znalosti jsou každopádně běžné a Jimmy Kimmel se ve své show rozhodl tuto nelichotivou pověst Američanů otestovat.

Kolemjdoucím v americkém Los Angeles byla před mapou světa položena asi ta nejsnazší možná otázka – pojmenujte jednu zemi na mapě.

Kimmel se jich ani neptal na žádnou konkrétní zemi. Nikdo po nich nechtěl, aby na mapě našli Svatý Tomáš a Princův ostrov. Mohli na mapě ukázat a pojmenovat jakoukoliv ze 193 zemí, které se tam nacházely. Jednu jedinou.

Výsledek? Některým muselo být připomenuto, že Afrika není země, ale kontinent, zatímco jiní měli problém najít i samotné Spojené státy. Jeden z dotázaných si myslel, že Aljaška je Grónsko, přitom šlo o jeho vlast…

Odpovědi byly o to více znepokojující, že mezi dotázanými byli většinou mladí lidé, z nichž někteří se pochlubili i svým dosaženým vzděláním. Jeden by čekal, že ve světě globalizace, kdy do nás internet každý den pumpuje informace z celého světa, to budou právě mladí lidé, kteří budou mít v globálním měřítku největší rozhled a přehled.

Naštěstí se na ulici podařilo kromě dospělých lidí najít i jednoho malého chlapce, který pohromu svých druhů zachránil a divákům svým výkonem připomněl, že i v USA existují lidé, kteří mají chuť a schopnost být propojeni se zbytkem světa za hranicemi.

Možná si říkáte: „No a co, je to jenom zeměpis!“ Pro řadu lidí ale něco takového rozhodně není k smíchu. Zatímco Spojené státy rozšiřují svůj vojenský a politický vliv dále do světa, jejich vlastní obyvatelé, jejichž jménem stát koná, mnohdy přesně nevědí, co se děje, a už vůbec netuší, kde se to děje.

Je to vlastně docela děsivá vizitka…

Níže se na tu pohromu můžete podívat sami a prosím, buďte zvědaví a objevujte krásy světa, ve kterém žijeme!


Jimmy Kimmel se kolemjdoucích v ulicích Los Angeles zeptal na jednu snadnou otázku.


Ale ukázalo se, že byla ve skutečnosti mnohem těžší, než očekával.
Tagy: