Fotografku obviňovali z používání Photoshopu. Ta si to ale nenechala líbit

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 2 měsíci
1569

Lilia Alvarado začala fotit prostě proto, aby zachytila vzácné rodinné okamžiky se svými dcerkami. Obyčejné fotografie jí ale nepřišly dost dobré, a tak si pořídila profesionální fotoaparát a začala se učit. Jejího talentu si postupně všímali známí a žádali ji, aby vyfotografovala i je. Začali jí za to dokonce platit! Tak se Lilia postupně stala profesionální fotografkou. Dnes se specializuje hlavně na focení rodin a dětí.

Svou práci sdílí i na svém Instagramu. Jenže nedávno se stala terčem kritiky, když sdílela počítačově upravenou fotografii. Někteří uživatelé jí začali v komentářích urážet a kritizovat. Ta na to ale dokázala zareagovat s klidem a grácií a dokázala si své dílo obhájit.

Tohle jsou její nejkrásnější fotografie:


liliaalvarado


liliaalvarado

V poslední době se Lilia musela potýkat se vzrůstající agresivitou svých „fanoušků“, kteří jí neustále obviňovali z používání Photoshopu a dalších programů určených k vylepšení fotografií. Dokonce tvrdili, že její práce není „fotografování“, nýbrž „počítačová grafika“. To fotografku, která svůj foťák prostě zbožňuje, samozřejmě namíchlo. Jak na kritiku zareagovala?


liliaalvarado

Lilia uvažovala, proč jsou někteří lidé tak zásadně proti využívání počítačových editorů. Je snad pravda, že upravená fotografie nemá právo být nazývána fotografií?


liliaalvarado

Až poté, co vše důkladně zvážila, rozhodna se na kritiku zareagovat. Nejprve připomněla, že fotografie začaly být editovány prakticky současně s jejich vznikem. Dříve odstraňovali fotografové chyby z fotek chemickými a mechanickými způsoby.


liliaalvarado

V době černobílých fotografií nebylo možné zachytit zároveň popředí i pozadí. Obloha proto vypadala vždy jednobarevně – byla to jen bílá skvrna. Proto začali umělci kombinovat dvě fotografie, aby tak získali jeden obrázek, na kterém bude jasně vidět popředí i pozadí.


Tohle je jedna z prvních fotografií, která tímto způsobem vznikla. Vytvořil ji slavný fotograf Gustae Le Gray v roce 1857.


commons.wikimedia

Dokonce ani ta nejmodernější technologie nedokáže zachytit přesně to, co vidí naše oko. Zkuste si něco vyfotit a pak porovnejte skutečnost s fotografií. Minimálně barvy budou na fotografii nejspíš vypadat mnohem ošklivěji.

A pokud fotka vyšla třeba příliš tmavá, proč ji trochu nezesvětlit s pomocí počítačového editoru? Tak budeme mít alespoň krásnou vzpomínku.

Lilia také správně poznamenala, že používání Photoshopu je odsouzeníhodné, pokud má fotografie za cíl „diváka“ jakkoliv oklamat. Tehdy, když úprava zcela zkresluje realitu. Umělecká fotografie však podle fotografky nemá za cíl zachytit přesnou kopii okolního světa včetně všech detailů – má zachytit sílu okamžiku, pocity, osobní názor a autorovu vizi.

Vždyť i samotnou realitu okolo sebe vnímáme zkresleně podle toho, co zrovna cítíme. Při pohledu na fotografii bychom měli tyto emoce cítit znovu.


Fotografka následně ukázala sérii několika fotografií, aby ukázala, jak se liší originální snímek od toho upraveného.


instagram


instagram


instagram


instagram


instagram

My si myslíme, že má tahle nebojácná fotografka pravdu. Konec konců, všichni se díváme na filmy a uvědomujeme si, že spousta efektů byla vytvořena počítačově. Komu to vadí? Nikdo určitě o takovém filmu neřekne, že to není „skutečný film“. A kdyby všichni fotografové zobrazovali jen to, co můžeme vidět na vlastní oči, opravdu bychom ještě o tohle umění stáli?

Co si o tom myslíte vy? A dáváte přednost neupraveným nebo upraveným fotografiím? 

Tagy: