Co to znamená být miliardářem? Po tomhle si budete připadat opravdu chudí

Autor: Tomáš Durčák
Před 5 měsíci
772

Představit si milion korun už dnes pro nemalou část naší populace není až takový problém. Představit si ale milion dolarů (přibližně 22 milionů korun) už je pravděpodobně pro mnoho z nás lehce nereálné.

A co taková miliarda dolarů (22 miliard korun)? Co kdybyste měli tisíckrát ten výše zmíněný milion dolarů? Tady už se dostáváme do situace, kdy nemusíte příliš přemýšlet nejen před koupí nového telefonu nebo počítače, ale ani tehdy, pokud se rozhodnete koupit si nové auto nebo rovnou letadlo.

Pro každého z nás je ale pojem „miliarda korun/dolarů“ spíš v naší hlavě spojen s abstraktním souslovím „hodně peněz“. Souvisí to s tím, že představit si takovou sumu peněz je velmi obtížné a téměř nikdo z nás nemá nic, s čím by si tak velkou částku srovnal.

Jaké to je být v tom neustále omílaném 1 % nejbohatších lidí na světě? Pojďme si to ukázat.

Představte si, že máte 1 miliardu dolarů. Co všechno byste si mohli koupit?


The Griggs Group

Na úvod musíte někde bydlet. Tohle je obrovské sídlo, které bude mít 3D kino IMAX, bowlingovou dráhu, vlastní lázně, 7 ložnic a aspoň 9 koupelen, jakmile bude dostavěno. Stojí asi 4,6 milionu dolarů (lehce přes 100 milionů korun). Bereme.

A víte co, pojďme si jedno takové sídlo postavit v každé evropské zemi, abychom mohli trochu cestovat, ale stále se všude cítili jako doma. Nyní tedy vlastníme 50 těchto sídel. Jak se mezi nimi budeme přesouvat?


Koenigsegg

Tohle je Koenigsegg Agera RS, v tuhle chvíli oficiálně nejrychlejší automobil na světě, který je legální pro běžně cesty. Jeho maximální rychlost je 447 kilometrů v hodině a z 0 na 100 vás pošle za 2,8 sekundy. Stojí přibližně 2,5 milionu dolarů (55 milionů korun). Bereme ho? Vezmeme jich rovnou tucet. Pro případ, že jich pár skončí ve svodidlech.

Ale…nebude i tenhle sporťák pro naše potřeby příliš pomalý?


John Taggart

Ok, tohle je Embraer Lineage 1000. Je to soukromé proudové letadlo, do kterého se vejde 19 cestujících. Vyjde nás na 53 milionů dolarů (1,1 miliardy korun).


DeniseHastert

A co nějakou loďku? Jachta The Tatoosh má na délku přes 92 metrů, takže je dlouhá skoro jako fotbalové hřiště. Vezmeme ji, stojí jenom 369 milionů dolarů (8,1 miliardy korun).


Damien Hirst

Máte rádi umění? Pojďme si ze srandy koupit ještě Monetovu nejdražší malbu (85 milionů dolarů neboli 1,9 miliardy korun), Van Goghovou nejdražší malbu (s inflací dnes vyjde na 151 milionů dolarů neboli 3,3 miliardy korun) a tuhle šílenost, která je vyrobena z 8601 diamantů a stojí 65 milionů dolarů (1,4 miliardy korun).

---

Máme za sebou šílenou a nechutně rozhazovačnou nákupní horečku. Sedáme si v jednom ze svých 50 sídel do pohodlného křesla, pojďme zkontrolovat, kolik nám ještě zůstalo na účtu…

Necelých 27 milionů dolarů (600 milionů korun). Průměrný Čech za celý svůj život vydělá něco málo přes 10 milionů korun. Průměrný Američan s bakalářským titulem vydělá za život asi 2 miliony dolarů.

Jinými slovy, i kdybyste se jako dolarový/á miliardář/miliardářka rozhodli koupit si 50 luxusních domů, 12 sportovních automobilů, letadlo, jachtu, hromadu umění atd. a hned poté to všechno zapálili, stále by vám zůstalo více než dost peněz na to, abyste už nikdy nemuseli pracovat, pokud nebudete chtít.

Tohle znamená být miliardářem. Ale ještě nekončíme.

Představte si, že jste Bill Gates, donedávna nejbohatší člověk na světě. Vaše jmění v letošním roce je 98 miliard dolarů (více než 2,1 bilionu korun). Pokud by všechna svá aktiva zlikvidoval, co by si mohl koupit?


Donaldytong

Pojďme opět začít domem. Burdž Chalífa, nejvyšší člověkem postavená budova na světě, která se tyčí do výšky 828 metrů a stojí asi 1,5 miliardy dolarů (33 miliard korun).


CERN

Velký hadronový urychlovač je největší urychlovač částic na světě. Jeho hodnota je 9 miliard dolarů (198 miliard korun).


Ruffnax

Hubbleův vesmírný dalekohled za 10 miliard dolarů neboli 220 miliard korun (v ceně jsou zahrnuty i náklady na 20letý provoz dalekohledu).

Rehman

Přehrada Tři soutězky, největší elektrárna na světě, je dlouhá přes 2300 metrů a vysoká 185 metrů. Stála 37 miliard dolarů (zhruba 800 miliard korun).


Wikimedia

A zakončíme to flotilou čtyř letadlových lodí kategorie Nimitz. Postavení každé vyjde na 8,9 miliardy dolarů (195 miliard korun). Když se pořádně podíváte na obrázek, uvidíte na palubě pro představu o velikosti postávat lidi.

Kdybyste si jakožto Bill Gates všechno tohle koupili, stále by vám zůstalo 5 miliard dolarů (zhruba 110 miliard korun). Ty byste mohli vzít a zopakovat si výše popsanou nakupovací horečku dolarového miliardáře klidně čtyřikrát po sobě (takže 200 sídel, 48 sportovních vozů atd.) a stále by vám po tom všem v bance zůstaly desítky miliard korun.

A ani tím ještě nekončíme

Podle odhadů je aktuálně na celém světě celkem 2754 dolarových miliardářů, jejichž celkové společné jmění dosahuje 9,2 bilionu dolarů (lehce přes 202 bilionů korun).


FutureTrillionaire

Tohle je Rusko, největší země na světě s rozlohou přesahující 17 milionů kilometrů čtverečních (Česká republika by se do Ruska vešla více než 212krát, třeba Velká Británie 70krát) a populací přes 144 milionů lidí.

V roce 2016 bylo HDP Ruska 1,2 bilionu dolarů. To znamená, že kdyby zhruba 2800 nejbohatších lidí na světě (0,000037 % všech lidí na světě) zlikvidovalo všechna svá aktiva a dali své prostředky dohromady, mohli by si skupovat každý produkt a službu vyrobenou v Rusku po dobu téměř 8 let.

---

Příště si ukážeme, co to znamená být aktuálním nejbohatším člověkem na světě.

Jeff Bezos, který má aktuálně hodnotu přes 160 miliard dolarů, už díky svému bohatství může nad nakupováním materiálních věcí reálně přestat zcela přemýšlet. Jeho jmění je už tak veliké, že pokud si umane, dokáže reálně hýbat světem a neuvěřitelným způsobem měnit nejen celé země, ale rovnou celé kontinenty. Jak? Brzy se dočkáte a rozhodně se opět bude nad čím zamyslet :).

Tagy: