Co to znamená být dnes Jeffem Bezosem? Můžete doslova hýbat světem

Autor: Tomáš Durčák
Před 1 rokem
719

Minule jsme si na pár jednoduchých příkladech ukázali, co to znamená být miliardářem a kolik je 1 miliarda dolarů vlastně reálně peněz. Na chvíli jsme se vžili i do situace astronomického multimiliardáře, jakým je Bill Gates. Dnes se ale posuneme ještě o trochu výš.

Řeč bude totiž o aktuálně (oficiálně) nejbohatším člověku na světě. Jeff Bezos má v době psaní tohoto textu hodnotu 164,2 miliardy amerických dolarů, tedy asi 3,65 bilionu korun. Kolik je to ve skutečnosti peněz a co všechno by s nimi mohl udělat nebo změnit?


Pokud jste před dvěma týdny četli první článek, je vám asi jasné, že dnes už nebudeme hovořit o nakupování desítek luxusních domů a ani si nepůjdeme koupit nejvyšší budovu na světě nebo flotilu letadlových lodí. Kdepak, při takovém jmění už nad nakupováním materiálních věcí není potřeba příliš přemýšlet. Dnes budeme rovnou měnit svět k lepšímu.

Na úvod začneme něčím jednodušším – pokud by se Jeff Bezos zbavil všech svých aktiv a vyrazil s kreditkou do světa činit dobro, mohl by například hned 2krát splatit celý náš státní dluh (vycházeno z oficiální hodnoty pro rok 2017, pozn. Manatý), a ještě by mu zůstalo v přepočtu 400 miliard korun.

Předpokládejme ale, že by nám řekl, ať si svoje nasekané dluhy pěkně splatíme sami a vyrazil se svým jměním dělat něco smysluplnějšího. Jeho seznam dobrých skutků by mohl vypadat třeba nějak takhle:

1) Ukončit bezdomovectví v Americe


Garry Knight via Flickr

Dle posledních statistik se odhaduje, že ve Spojených státech žije 553 742 bezdomovců. Jeff Bezos by každému z nich mohl na ruku vyplatit 50 000 dolarů (více než 1,1 milionu korun), což by jej dohromady stálo 27 687 100 000 dolarů (přes 614 miliard korun). To by mělo být dostatek na pořízení střechy nad hlavou na pěkných pár let.

2) Zaplatit 100 000 studentům plné studium na Harvardu


SBAmin via Wikipedia

Náklady na roční studium Harvardovy univerzity vyjdou studenta na asi 60 659 dolarů včetně školného, ubytování, stravy a dalších poplatků. Zaplatit celé čtyři roky 100 000 studentům by tedy vyšlo na 24 263 600 000 dolarů (přes 538 miliard korun).

3) Koupit si na rok Island


Allen Watkin via Wikimedia

HDP Islandu je aktuálně asi 23,9 miliardy dolarů (530 miliard korun). To znamená, že Jeff Bezos by si mohl kupovat veškeré produkty a služby pocházející z této země po celý jeden rok.

4) Financovat všechny americké národní parky na 10 let


Luca Galuzzi via Wikipedia

Letošní rozpočet pro správu amerických národních parků bude zhruba 2,7 miliardy dolarů, takže financování na celou jednu dekádu by Bezose vyšlo na dalších 27 miliard dolarů (599 miliard korun).

5) Dát každému zaměstnanci Amazonu prémii ve výši 20 000 dolarů


Scott Lewis via Flickr

Jeff Bezos má na celém světě 563 100 zaměstnanců, kteří pracují pro jeho společnost Amazon. Kdyby chtěl, mohl by každému z nich dát prémii ve výši 20 000 dolarů (440 tisíc korun), což by jej vyšlo na 11 262 000 000 dolarů (250 miliard korun).

6) Zastavit světový hlad


FMSC via Flickr

Náklady na zajištění toho, aby letos žádný člověk na celém světě netrpěl hladem a podvýživou, se odhadují na přibližně 30 miliard dolarů (666 miliard korun).

Kolik Jeffovi zůstalo?

I kdyby Jeff Bezos z vlastní kapsy zaplatil všech 6 výše zmíněných bodů, stále by mu na kontě zůstávalo lehce přes 20 miliard dolarů (444 miliard korun) a stále by byl zhruba 50. – 60. nejbohatším člověkem na světě (a tedy výrazně majetnějším než drtivá většina miliardářů).


Steve Jurvetson via Wikipedia

Mohl by tedy bez obav celkem 20krát vyrazit s miliardou dolarů na nehorázně hýřivý nákup, který jsme si ukázali minule. A i po tomhle nakupování (které by pro představu zahrnovalo mimo jiné třeba nákup 1000 luxusních domů nebo 240 supersportů značky Koenigsegg) by mu STÁLE zůstávalo víc peněz, než kolik průměrný člověk dokáže vydělat nebo utratit za celý svůj život.

Žijeme ve vskutku srandovním světě, nemyslíte?

Tagy: