Číňané si na mrakodrapu postavili přes 100 metrů dlouhý vodopád…protože můžou

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: Bored Panda
Před 1 rokem
1111

Turisté často cestují tisíce kilometrů a platí horentní sumy, aby mohli někde na světě na vlastní oči spatřit jeden z nejúžasnějších úkazů přírody – majestátní vodopád.

Někdo z čínské stavební společnosti Guizhou Ludiya Property Management si tohle pomyslel a řekl si: „Hele, proč si nepostavíme umělý vodopád přímo z našeho mrakodrapu?“ A tak si vytvořili nejvyšší člověkem postavený vodopád na světě. Lidé hodnotící tento nezvyklý úkaz se nicméně nemůžou rozhodnout, jestli to byl dobrý nápad, nebo ne.

Nelze popřít, že když na budovu svítí slunce a před ní se díky vodopádu objeví nádherná duha, je to nádherný úkaz. Ale tento masivní vodopád, který se nachází ve městě Kuej-jang, hlavním městě provincie Kuej-čou na jihozápadě Číny, potřebuje 4 velká čerpadla, která pumpují recyklovanou vodu do výšky 106 metrů, odkud následně po boku mrakodrapu padá zpět dolů.

Během konstrukce vodopádu inženýři narazili na řadu problémů a překážek a jelikož hodinový provoz vodopádu (zejména elektrických čerpadel) stojí přes 100 dolarů (2200 Kč), rozhodla se společnost zapínat jej pouze při výjimečných příležitostech.

Mnoho lidí označilo vodopád jako „malicherné plýtvání“. Podle obyvatel města je však vodopád hezký a je takovou „menší reklamou“ na nejznámější vodopád v Číně Chuang-kuo-šu, který se nachází ve stejné provincii.

Kuej-jang zažívá v posledních letech rapidní růst. Ze všech koutů provincie sem míří lidé, kteří chtějí využít zdejšího stavebního boomu. Ještě před pěti lety šlo o jednu z nejchudších provincií v celé Číně. Pak se však vláda rozhodla postavit zde velké datové centrum a lokální ekonomika se rázem začala rozvíjet raketovou rychlostí.

V Kuej-jang by měla vzniknout například i čínská sídla společností Apple, Google nebo Amazon. Brzy zde tedy možná vyrostou další extravagantní mrakodrapy.

Níže se můžete podívat, jak to vypadá, když vodopád tryská přímo z budovy.


Stavební společnost z čínského Kuej-čou se rozhodla zkusit něco trochu jiného


IC


A tak si nechala postavit nejvyšší umělý vodopád na světě


IC


A i když nelze popřít, že vypadá nádherně


IC


Jeho provoz zajišťují hned 4 velká čerpadla, která musí vodu dostat až do výšky 108 metrů


IC


A hodinový provoz tak díky nákladům na elektřinu vyjde na více než 2000 korun


IC


Nesmyslné plýtvání nebo majestátní ukázka technologických schopností člověka?


IC

IC

IC