10 podivuhodných a strašidelných tvorů, kteří žijí v temných hlubinách moří

Autor: Tomáš Durčák
Před 2 měsíci
692


Flickr: JesseClaggett/Creative Commons / Via Flickr: farhaven

Mnohým z nás stačí, když v Chorvatsku spatříme pod vodou mořského ježka nebo medúzu a ihned plaveme na druhou stranu, přičemž se snažíme zapomenout na to, co jsme právě viděli. Pokud mezi tyto milovníky mořských stvoření rovněž patříte, zajisté vás potěší následující výčet živočichů, kteří obývají hlubiny sahající často řadu kilometrů pod hladinu moře a někdy svým zjevem připomínají spíš stvoření z hororového filmu než něco, co skutečně tuto planetu obývá.

1) Žralok límcový


Citron / CC-BY-SA-3.0 / Via commons.wikimedia.org


Citron / CC-BY-SA-3.0 / Via commons.wikimedia.org

Tento žralok bývá někdy díky svým primitivně vyhlížejícím rysům označován jako „živoucí fosilie“. Vědcům se jej zatím podařilo pozorovat jen ve velmi málo případech. Žralok límcový žije v Atlantském a Tichém oceánu v hloubkách od 120 až do 1580 metrů.

Zajímavost: Dásně žraloka límcového jsou pokryty celkem 25 řadami zubů, které mají tvar trojzubce a jsou zahnuty směrem do tlamy. Tu tak zdobí celkem 300 zubů ostrých jako břitvy.

2) Velekrab japonský


Pr2is / Getty Images

Pokud vás berou mrákoty už při pohledu na malého neškodného pavouka, tenhle drobek se možná stane vaší novou noční můrou. Jde o mořského kraba, který se může chlubit největším rozpětím nohou mezi všemi známými bezobratlými živočichy na zemi. Od klepeta ke klepetu může měřit až 5 a půl metru při váze dosahující moc pěkných 19 kilogramů.

Zajímavost: Velekrab japonský dokáže přežít až s třemi chybějícími končetinami, které mu během následného línání mohou dorůst zpět.

3) Vampýrovka hlubinná


Monterey Bay Aquarium Research Institute / Via youtube.com

O tomto záhadném rudě zbarveném tvorovi je toho známo jen velmi málo. Obývá pravděpodobně temné hloubky dosahující až 900 metrů. V takové hloubce je saturace kyslíku přibližně pouhá 3 %, avšak tento hlavonožec nemá problém zde bez problémů přežívat.

Zajímavost: Rudá barva není jedinou zajímavostí na těle vampýrovky. Pokud se podíváte pozorněji, všimnete si, že má celkem osm masitých ramen, které jsou vzájemně propojeny tenkou vrstvou kůže, která připomíná plášť.

4) Kalmar Hamiltonův


NTNU Vitenskapsmuseet/ Creative Commons / Via commons.wikimedia.org

Mysleli jste si, že gigantická krakatice je pouhá legenda? Omyl, nejde o žádnou strašidelnou pohádku pro děti. V současnosti se předpokládá, že kalmar hamiltonův může dosahovat velikosti 12 až 14 metrů při váze 750 Kg. To z něj dělá jednoho z největších známých hlavonožců, který by svou velikostí mohl přesahovat i bájnou krakatici. Tento masivní druh rovněž disponuje největším párem očí, jaké byly kdy zdokumentovány v říši zvířat. Vědci odhadují, že každé oko má v průměru 30-40 centimetrů.


Zajímavost: Viděli jste někdy obrázky vorvaňů s jizvami na zádech? Předpokládá se, že jde o jizvy, které vorvaňům při soubojích způsobují právě chapadla kalmara hamiltonova, které připomínají háky.

Samec vorvaně s velkými jizvami na zádech:


Detail chapadla kalmara hamiltonova:


5) Žralok šotek


Julian K Finn / Museum Victoria/ Creative Commons / Via fishesofaustralia.net.au


anna_bellee / Via reddit.com

Další tvor, který vypadá spíš jako z prehistorických dob. Žralok šotek má výrazně prodloužený čenich a zuby připomínající jehly. Jeho nejstrašlivější zbraní jsou však velmi flexibilní čelisti, které mohou být během okamžiku doslovy vypáleny dopředu, aby zachytily kořist.

Zajímavost: Pokožka žraloka šotka je poloprůhledná. Růžový odstín, který je při pohledu na jeho tělo tu a tam vidět, je tak ve skutečnosti přímý pohled na jeho vnitřnosti.

6) Fangtooth


Sandra Raredon/Smithsonian Institution/Public Domain / Via commons.wikimedia.org

Tato hrozivě vypadající ryba je jednou z nejhlouběji žijících známých ryb, které kdy člověk objevil. Byla zaznamenána až v hloubce 5000 metrů pod hladinou moře, kde je tlak 500krát větší než na pevnině.

Zajímavost: Fangtooth drží (jak už jeho název napovídá) ještě další rekord – disponuje nejdelšími zuby ze všech v moři žijících druhů živočichů vzhledem k délce svého děla. Jeho zuby jsou vzhledem k proporcím těla tak dlouhé, že Fangtooth ve skutečnosti není schopen nikdy zcela zavřít svou tlamu.

7) Bathynyomus


Flickr: Damien du Toi/ Creative Commons / Via Flickr: coda

Velcí stejnonožci jsou strašidelně vypadající korýši, kteří vypadají, jakoby zrovna opustili film Vetřelec. Jde zpravidla o mrchožrouty, ale existují záznamy, podle kterých jsou schopni použít své čtyři řady čelistí i k zachycení živé kořisti. Jo a mimochodem - taky mají sedm párů nohou.

Zajímavost: I když by největší druh těchto korýšů měl dorůstat délky 19 až 36 centimetrů, pozorováni již byli i obrovské exempláře stejnonožců o délce 76 centimetrů.

8) Mořský pavouk nohatka


Bernard Picton/ Creative Commons / Via commons.wikimedia.org

Existuje více než 1300 známých druhů mořských pavouků, kteří se vyskytují jak na mělčinách, tak v hloubkách až 7000 metrů pod hladinou. Začínáte zvažovat, jestli je ta letošní dovolená u moře dobrý nápad? Pak vás zajisté potěší, že tito pavouci mohou mít rozpětí nohou od jednoho milimetru až po 25 centimetrů.

Zajímavost: Sosák mořských pavouků jim umožňuje kořist po ulovení doslova vysát podobně, jako když popíjíte milkshake brčkem.

9) Chiméry


National Geographic / Via youtube.com

Tito plaší obyvatele dna oceánů jsou často označováni jako žraločí duchové. Vědci o nich ví jen velmi málo. Ve svém přirozeném prostředí byla chiméra vůbec poprvé zachycena teprve nedávno.

Zajímavost: Ty podivné tmavé čáry, které připomínají stehy a které je možné pozorovat na těle chiméry, jsou ve skutečnosti senzory detekující pohyb a vibrace ve vodě.

10) Barreleye


National Geographic / Via youtube.com

Tato futuristicky vypadající ryba z čeledi strašíkovitých svůj název získala podle barelovitého tvaru svých očí, které nemíří dopředu, ale nahoru a mají za cíl hledat kořist. Oči jsou uloženy uvnitř velkých průhledných vyboulenin z měkké tkáně. Takže ty dvě černé skvrny v přední části vůbec očima nejsou.

Zajímavost: Tento druh hlubinné ryby je vědcům znám již od roku 1939, ale teprve v roce 2004 se jej podařilo poprvé vyfotografovat.