10 nečekaných vlastností, které většinou najdete u velmi inteligentních lidí

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: Mail Online
Před 4 měsíci
794


Joe Skipper/Reuters

Jste nedochvilní, bojíte se, co bude zítra a pořádek není vašim druhým jménem? Nejde možná o ty nejlepší vlastnosti pod sluncem, ale podle vědců jsou až podezřele často spojeny s vysokou inteligencí.

Ve skutečnosti probíhal na toto téma celý výzkum, z kterého nakonec vzešlo 10 vlastností, které lze u vysoce inteligentních lidí velmi často pozorovat. A některé z nich byste rozhodně neuhádli.

1. Jsou leváci


Patříte mezi leváky? Pak určitě až moc dobře znáte tradiční souboj s nůžkami, myší u počítače a dalšími nástrahami, které byly původně navrženy pro pravorukou většinu. Začátkem loňského roku však studie provedená na University of Liverpool a University of Milan na celkem 2300 studentech ve věku 6 až 17 let prokázala, že byste mohli mít dobré předpoklady pro matematiku. Levorucí studenti podle této studie mají schopnost řešit aritmetické a další matematické úlohy rychleji než praváci.

2. Jsou nepořádní


Manažeři a kancelářští Hujeři možná velmi striktně vyžadují na pracovních stolech pořádek, ale zdá se, že z pohledu produktivity by to nemusela být ta nejlepší možnost. Podle studie z Univesrity of Groningen z roku 2012 může nepořádek na stole vést lidi k jasnějšímu myšlení. Chaos podle všeho způsobil, že lidé byli schopni myslet jasněji a snažili se své úkoly co nejvíc zjednodušovat. Známým nepořádníkem byl ostatně například i Albert Einstein.

3. Nadávky jsou jim vlastní


Studie z roku 2014 naznačila, že lidé, kteří nejdou pro vulgární výrazy daleko, mají v důsledku obsáhlejší slovní zásobu než jejich vrstevníci, kteří preferují pouze slušné vyjadřování. Nadávání a vulgarity proto nemusí být vždy pouze známkou toho, že je daný člověk hulvát a neumí se chovat.

4. Mají smysl pro humor


Psycholog Gil Greengross zastává názor, že mezi smyslem pro humor a inteligencí existuje silné pouto. V roce 2010 ve své studii na toto téma napsal, že smysl pro humor je sexuálně atraktivní, protože odhaluje inteligenci, kreativitu i další „dobré vlohy“. „Humor značí inteligenci, protože říct něco vtipného a zároveň tak učinit v tu správnou chvíli vyžaduje um.“

5. Chodí spát jako poslední


Pokud budeme vycházet ze studie publikované v roce 2009, jsou sovy inteligentnější než lidé, kteří chodí spát brzy po setmění. Z výsledků mimo jiné vyplynulo, že ponocující lidé se unaví pomaleji než ti, kteří vstávají se slepicemi.

6. Se sexem začínají později


Doktorka Carolyn Tucker Halpernová z University of North Carolina v roce 2000 během svého výzkumu zjistila, že teenageři, kteří již byli sexuálně aktivní, vykazovali v testech nižší inteligenci. „Teenageři s vyšším skóre měli výrazně nižší pravděpodobnost, že již někdy zažili pohlavní styk.“ I velmi brzké sexuální chování jako držení rukou či líbání má dopad na dosažené výsledky, což naznačuje, že lidé s vyšší inteligencí začínají oproti svým vrstevníkům sexuálně žít později.

7. Jsou pesimisté tělem i duší


Lidé, kteří mají často obavy (z budoucnosti), disponují vyšší verbální inteligencí než optimisté. Tvrdí to aspoň studie z roku 2016. Ta porovnávala osoby, které často v myšlenkách probírají možné budoucí negativní události, nebo i ty, které se již staly v minulosti, s osobami, jež řeší primárně současnost a to, zda právě nyní nevypadají nebo nepůsobí hloupě či trapně. Vědci věří, že lidé, kteří mají vyšší verbální inteligenci, jsou schopni zvažovat minulost i budoucnost mnohem detailněji, což u nich v důsledku vede i k většímu hloubání a více obavám.

8. Je jim vlastní skromnost


Říká se tomu Dunningův-Krugerův efekt. Jde o jev zkoumaný sociální psychologií, který říká, že méně kompetentní lidé si velmi často o sobě myslí, že jsou mnohem inteligentnější, než ve skutečnosti jsou. A naopak inteligentnější lidé mají spíš sklony své reálné schopnosti snižovat a být pokornější. Tento efekt podle vědců vysvětluje i skutečnost, že většina ignorantů je zároveň extrémně sebevědomá.

9. Preferují kočky


Milovníci domácích mazlíčků spolu vedou odvěkou bitvu o to, zda jsou nejlepším přítelem člověka kočky nebo psi. Studie Caroll University z roku 2014 se postavila za majitele koček, které nazvala „chytřejšími“ – bez ohledu na inteligenci jejich mazlíčků. Výzkum zjistil, že majitelé koček jsou zpravidla citlivější a otevřenější než majitelé psů, kteří jsou zase zpravidla energičtější. Předpoklady potvrdily i testy inteligence, kde majitelé koček své konkurenty se psi převýšili.

10. Mají mladšího sourozence


V roce 2007 se objevily výsledky výzkumu, který ukazoval, že starší sourozenci mají všeobecně vyšší IQ než jejich mladší bratři a sestry. Studii vedl profesor Petter Kristensen z National Institute of Occupational Helth v norském Oslu. Prvorozené děti však podle něj s velkou pravděpodobností nejsou inteligentnější kvůli nějakým biologickým faktorům, nýbrž ty sociální ve spojení s rodinným prostředím a přístupu rodičů k prvorozeným a druhorozeným potomkům.