10 důkazů, že Čína dokáže skutečně udělat napodobeninu čehokoli včetně Paříže

Autor: Petr Semecký Zdroj: Bored Panda
Před 2 měsíci
581


Do Francie jezdí kvůli návštěvě Paříže prakticky každý. Co ale kdybyste mohli jet do slavného města lásky a ještě se zároveň podívat do Číny? Zdejší město Chang-čou si nechalo postavit repliku, jejíž existenci neuvěříte!

Nevěřil ostatně ani fotograf Francois Prost, který byl z pařížské repliky zvané Tianducheng (nachází se na předměstí Chang-čou) natolik uhranutý, že ji prošel křížem krážem a následně pořídil i srovnávací fotografie přímo ve francouzské metropoli.

Prost zjistil, že vykrádání cizího architektonického stylu zde není ničím neobvyklým. Toto přejímání má dokonce vlastní odborný název „duplikatura“ a v Číně jsou na ni opravdoví odborníci. Pařížskou repliku nechali vytvořit již před 11 lety a měla původně sloužit jako místo pro život 10 000 rezidentů. 

Nyní slouží mimo jiné i k turismu, kdy návštěvníky baví francouzský architektonický styl kompletně vytržený z kontextu. Ostatně, nepřijdou vám následující fotografie až úsměvné? Jako bychom si v Letňanech udělali repliku čínského Chrámu nebes a kolem ní postavili město inspirované architekturou z dynastie Ming.

První fotografie je vždy z Číny, druhá ukazuje originál z Paříže:


1)2)3)4)5)6)7)8)9)10)