Vědci hledali ve stovkách filmů realistického psychopata. Výsledky jsou nečekané

Autor: Petr Semecký Zdroj: Business Insider
Před 1 rokem
1516

Psychopatie je obvykle spojená se ztrátou jakýchkoli výčitek vůči oběti, chladnokrevností a fyzickým násilím. Psychiatr Samuel Leistedt se spolu s desetičlenným týmem pustil do sledování 400 filmů, ve kterých nalezl 126 postav se syndromem klasického psychopata. Která byla nejrealističtější?

Čestná zmínka: Henry – Portrét sériového vraha a M


Německý snímek M z roku 1931 představil skrze postavu hranou Peterem Lorrem psychopatické rysy podobající se dnešním dětským predátorům, když je vrah mučen touhou po rituální vraždě dětí. Henry: Příběh sériového vraha zobrazuje neschopnost postavy plánovat dopředu spojenou s divokým osobním životem a mizernými rodinnými vazbami. To z něj činí výrazného idiopatického psychopata.

Staré filmy nebyly psychopatii příliš věrné


Psychiatři zjistili, že filmy jako Polibek smrti z roku 1947 a Bílý žár z roku 1949 nezpracovávaly psychopatismus příliš věrně, neboť se přizpůsobovaly diváckým představám o psychopatech. Postavy v těchto filmech byly spíš sadistické a emocionálně nestabilní karikatury, jež neměly se skutečným psychopatismem mnoho společného.

Nejméně věrohodnými psychopaty jsou obvykle vrazi ze slasherových hororů


Když se řekně psychopat, většina diváků si představí maniakálního vraha z filmů jako Pátek Třináctého nebo Noční můra v Elm Street. Podle psychiatrů se však jedná o zcela falešnou představu o psychopatismu, když jsou postavy v těchto filmech zcela nerealistické svým sadismem, inteligencí a schopností předvídat, kudy se oběti budou snažit uprchnout.

Ženští psychopaté jsou podobně vzácní v realitě i ve filmu


Ze 126 nalezených filmových psychopatů byylo jen 21 ženského pohlaví. Tyto postavy obvykle naplňovaly velmi podobné schéma manipulativních osob, jejichž hlavní zbraní je sex. Nejlepším příkladem takové postavy je Catherine Tramell ztvárněná Sharon Stone ve filmu Základní instinkt. Mnohem zajímavějším psychopatem je podle vědců Annie Wilkes z hororu podle Stephena Kinga Misery nechce zemřít.

Nejznámější filmoví psychopaté mají k realitě dost daleko


Bojíte se Hannibala Lectera, Patricka Batemana z Amerického psycha, anebo vás honí představa maniakálního šéfa typu Gordona Gekka z Wall Streetu? Nemusíte se bát. Ačkoli jsou tito filmoví psychopaté děsiví a zábavní zároveň, k realitě mají podle psychiatrů velmi daleko. Podle vědců svými vlastnostmi připomínají spíše padoušský archetyp všeobecného strašáka než tvář skutečného maniaka.

Nejrealističtějším psychopatem je...


Podle psychiatrů je nejvěrnějším filmovým psychopatem Anton Chigurgh z thrilleru bratří Coenů Tahle země není pro starý. Chigurh ztvárněný Javierem Bardemem podle vědců vraždí s až nepochopitelným klidem a představou normálna, která mu umožňuje svou oběť zabít pistolí na prasata bez mrknutí oka. Dle psychiatrů představuje efektivní nezranitelnost a odolnost vůči jakékoli emoci či lidskosti, což jej činí velmi realistickým.

Tagy: