Kdo umře v 8. sérii Hry o trůny? Důmyslný algoritmus to zkusil předpovědět

Autor: Tomáš Durčák Zdroj: blog.datarobot.com
Před 6 měsíci
4343


Hra o trůny už je tak populární a fanoušci jsou po jakékoliv další informaci tak zoufale hladoví, že se do hlubin seriálového světa rozhodla ponořit i věda. Respektive jeden bostonský vědec, který napsal komplexní algoritmus pro výpočet toho, která oblíbená postava má největší šanci, že se konce série nedožije.

Taylor Larkin si skrz fanouškovskou Wiki nastudoval celkem 2000 živých i mrtvých postav z příběhů Písně ledu a ohně a zanalyzoval jejich charakteristiky jako pohlaví (ženských postav je míň a umírají méně než muži, kteří se často ocitají v různých bitvách), věk (starší postavy jsou zranitelnější), rod (zejména Targaryenům to s přežíváním v dosavadním příběhu moc nešlo), společenský status nebo kolik příbuzných té které postavy již zemřelo (což se ukázalo jako velmi podstatná informace vzhledem k tomu, kolik rodů již bylo v ději zdecimováno svými rivaly).

Poté se pomocí systému automatického machine learningu DataRobot Larkin pokusil použít události z historie Západozemí, aby předpověděl, které z aktuálně přežívajících postav mají nejvyšší šanci, že posledních šest dílů vcelku nepřežijí.

Výsledky jsou níže, otázkou zůstává, jestli je nyní na místě spoiler alert. Asi to závisí na tom, jak moc věříte umělé inteligenci, což je asi vhodná otázka spíš pro fanoušky Westworldu… přece jen se tady ale počítač snaží odhalit spoilery Hry o trůny a Elon Musk už nás před AIčky ničícími naše životy varoval, takže pro jistotu.

A nyní výsledky pro 10 postav, které by na konci mohly potenciálně usednout na Železný trůn. DataRobot pro každou postavu „vyplivl“ tři hlavní důvody, proč k dané předpovědi došel.


1.  Daenerys Targaryen – 83.77 %

2.  Jaime Lannister – 72.91 %

3.  Tyrion Lannister – 70.76 %

4.  Bran Stark – 66.02 %

5.  Cersei Lannister – 60.39 %

6.  Jon Snow – 58.99 %

7.  Euron Greyjoy – 54.95 %

8.  Sansa Stark – 50.28 %

9.  Arya Stark – 49.04 %

10.  Gendry – 39.87 %


Zajímavé závěry:

  • U většiny postav algoritmus za hlavní důvod úmrtí považoval skutečnost, zda mají či nemají mrtvé příbuzné. Tento faktor zastupuje řadu zvratů a neočekávaných událostí, ke kterým dochází, docházelo a nepochybně ještě dojde v každém z rodů.
  • Představitelé „severské“ kultury měli doposud větší šanci na přežití, zatímco „valyrijská“ kultura měla na své členy opačný efekt. Uvidíme, co s touhle statistikou udělá armáda Nočního krále.
  • Sourozenci Lannisterové mají vyšší šanci na úmrtí mimo jiné i díky jejich vyššímu věku.
  • Potvrdil se předpoklad z analýzy informací, že muži čelí jednoznačně vyššímu riziku úmrtí.

Proč je Danny jednoznačně první? Nepomohlo jí ani to, že je žena. Algoritmus vzal v potaz fakt, že má mrtvé příbuzné (vlastně skoro všechny příbuzné), spadá pod valyrijskou kulturu (ta se také příliš k životu nemá) a v neposlední řadě je členkou rodu Targaryenů, jejichž dosavadní osudy smrtí jen hýří.


Druhý Jaime Lannister už, stejně jako Daenerys, přišel o mnoho příbuzných (včetně všech svých dosud narozených potomků), je mužem, a tudíž ho pravděpodobně čeká minimálně jeden střet s nemrtvými a Bílými chodci. V jeho neprospěch hovoří také jeho věk (39 let) nebo chybějící pravá ruka, s kterou může na bývalé mistrovství s mečem zapomenout.


To Jon Snow je se svou šancí na skon mnohem blíž hodu mincí. Dle algoritmu za to může především skutečnost, že spadá pod „severskou“ kulturu (my si ale myslíme, že se AI na Wiki dočetlo, co všechno už Jon i bez mocných armád či draků přežil, což v důsledku posunulo jeho procenta výrazně níž).


Na detailní popis celého experimentu a další statistiky se můžete podívat na Larkinově blogu.