Jak se hlavní postavy z Hry o trůny od 1. řady seriálu změnily?

Autor: Tomáš Durčák
Před 3 měsíci
2280


HBO

Když HBO před 6 lety vypustila své fantasy drama Hra o trůny, téměř všechno bylo jinak. Každý díl sledovaly 2 až 3 miliony lidí, děj se točil v podstatě jen kolem malicherných politických intrik a hlavním hrdinou byl Sean Bean jakožto Ned Stark.

Dnes je seriál bez problémů schopen dosáhnout sledovanosti 10 milionů diváků na jeden díl, s blížícím se koncem celého příběhu masivně buduje intenzitu a emoce a z herců, z nichž mnozí v seriálu začínali jako relativně nové a „nevinné“ tváře, se mezitím staly hvězdy světového formátu.

Z obrovského počtu postav, které se objevily v první řadě Hry o trůny, už dneska zůstává jen hrstka, avšak i tyto stálice se už dnes chovají, myslí a vypadají zcela jinak, než jak tomu bylo na úplném začátku.

Pojďme se podívat, jak se hrdinové, kteří míří do své poslední 8. řady, za ta léta změnili.

Sophie Turner – Sansa Stark


HBO

Když nám byla Sansa Stark (hraná přírodní blondýnou Sophií Turner) představena, byla to mladá dívka toužící po tom stát se královnou po boku Joffreyho Baratheona (Jack Gleeson). Snila o pompézním životě v Králově přístavišti, ovšem tyto sny velmi rychle vzaly za své, když sem konečně dorazila a naplno poznala, jaká je realita královského dvora.

Společně s tím, jak osud Sansy během jednotlivých řad seriálu prudce měnil směr, měnil se i její vzhled. Z naivní dívčiny, Joffreym zatracené nevěsty a oběti řádění Ramsaye Boltona se vyklubala mocná a schopná žena. V sedmé řadě je zřejmé, že Sansa je mnohem vyzrálejší a silnější osobností, která už místo pusinek a citronových koláčků myslí spíš na bitvy, které se nevyhnutelně blíží.

Isaac Hempstead Wright – Bran Stark


HBO

10letý Brandon Stark se hned v prvním díle seriálu rozhodl ignorovat nařízení rodičů a nadále si spokojeně šplhal po zdech Zimohradu. Tedy až do chvíle, kdy načapal královnu Cersei (Lena Headey) a tehdejšího králova pobočníka Jaimeho Lannistera (Nikolaj Coster-Waldau) při incestních hrátkách. Jaime Brana strčil z věže vstříc téměř jisté smrti, avšak jeho přežití a spekulace okolo jeho pádu nakonec daly do pohybu události, jejichž důsledky je možné sledovat dodnes.

Nyní je více než jasné, že Bran je drasticky proměněnou postavou. Z usměvavého hravého chlapce se stal rezervovaný a stále zamyšlený mladý muž, který sám sebe nazývá „Tříokým havranem“. Aktuálně je sice nejmladším živým Starkem, ale jeho nově nabytá moudrost a schopnost vidět „vše“ z něj dělá jednu z klíčových postav finálních dílů seriálu.

Maisie Williams – Arya Stark


HBO

Divoká a na míle vzdálená od vznešené dámy, to byla již od samého začátku Arya Stark, která se na rozdíl od své starší sestry v Králově přístavišti vrhla na umění boje s mečem i na odhalování tajemství navenek šťastně působících členů královské rodiny. Již od prvního dílu měla také po boku drobný meč Jehlu, kterou jí před odjezdem na Zeď daroval Jon Snow (Kit Harington).

Jak všichni fanoušci seriálu ví, Arya po popravě svého otce Neda (Sean Bean) z hlavního města uprchla a během dalšího vývoje svého příběhu navštívila mnoho měst a vystřídala řadu vzhledů (a řadu masek).

Když se ale v sedmé řadě konečně vrátila zpět do Zimohradu, byla pravým Starkem každým coulem. Tmavé vlasy po svém otci, jiskřivé oči po své matce a hrubé oblečení chránící před tolik slibovanou zimou. I zatím poslední řada ukázala, že cesta Aryi je stále nasáklá krví a touhou po pomstě. Zřejmě proto není důvod očekávat od ní v poslední řadě něco jiného.

Kit Harington – Jon Snow


HBO

Jon Snow (Sníh) nám byl v první řadě představen jako dospívající jinoch, který už sice není žádným chlapcem, ale do skutečného muže mu ještě trochu chybí. Služba v Noční hlídce z něj však nakonec udělala něco mnohem víc. Pravidelný tvrdý trénink souboje s mečem, souboj s lidmi za Zdí, uzavření dohody s jejich vůdcem, souboj s tisíci nemrtvými a Bílými chodci, vlastní smrt z rukou bratrů ve zbraní a vzkříšení s malou pomocí Melisandry (Carice van Houten) a Pána světla.

To je poměrně dost i na 6. řad Hry o trůny. Dnes je Jon Králem na Severu a pro mnohé tím, kdo by je měl vést do boje proti nemrtvým. Teda aspoň zatím. Mnohé se ještě může změnit, až jeho domnělé nevlastní sestry (ve skutečnosti sestřenice) i všichni ostatní zjistí, že Jon není ani Stark, ani Jon, ale Aegon Targaryen, pravoplatný dědic Železného trůnu.

John Bradley – Samwell Tarly


HBO

Pamatujete si ještě na Sama v první řadě? Roztomilý chlapec s kulatou tváří dorazil na Zeď poté, co ho sem poslal vlastní otec v naději, že se z něj konečně stane „skutečný muž“. Sam se sice rychle spřátelil s Jonem, ale neustále narážel na posměšky a shazování kvůli svým jemným rysům, vlídné povaze a zálibě v knihách místo v bitvách.

Na rozdíl od řady jiných (a mnohem mocnějších) postav se seriál k Samovi zachoval poměrně vlídně. Z vcelku bezvýznamné vedlejší postavičky se nakonec stal klíčový hráč. Sam, kterého v 1. řadě nazývali „Ser čuník“, vlastnoručně zabil Bílého chodce, pomohl Jonovi stát se velitelem Noční hlídky, našel si dívku Gilly (Hannah Murray), s kterou má syna a vydal se do Citadely, aby se stal mistrem.

Na první pohled se možná příliš nezměnil, ale jeho kratší ofina, hustší plnovous a vyzrálejší obličej jasně ukazují, že už něco zažil. A nepochybně ještě zažije.

Lena Headey – Cersei Lannister


HBO

Je poměrně těžké uvěřit, že ta zlověstná krutovládkyně Cersei Lannister zahájila první řadě jako obyčejná královna nevěrná svému králi. Aby se dostala k moci, musela postupně v Králově přístavišti i mimo něj spáchat neslýchané zločiny. Lze se jí ale vlastně divit?

Nejenže neměla jediného potomka, který by byl pravoplatným dědicem trůnu (otcem všech byl Jaime), ale postupně přišla o Joffreyho, Myrcellu (Nell Tiger Free) a navíc byla donucena projít se ulicemi města před zraky obyčejných lidí zcela nahá. Na konci toho všeho v ní už pravděpodobně nezůstala ani kapka lásky, tolerance nebo slušnosti. Jen hněv a touha vládnout všemu a všem. Touha tak silná, že neváhala vyhodit do povětří celé Baelorovo septum a de facto tak zapříčinit i smrt svého posledního dítěte, Tommena (Dean-Charles Chapman).

V 7. řadě jsme viděli Cersei s kratším sestřihem a mnohem temnějším šatníkem. A taky s myšlenkou, že už nemá co ztratit, a tak je opět pro dosažení svého ochotna obětovat doslova cokoliv.

Nikolaj Coster Waldau – Jaime Lannister


HBO

Druhá polovina zneklidňujícího incestního vztahu přímo uprostřed Hry o trůny se jmenuje Jaime Lannister. Ten začal v prvním díle se vzhledem, který připomínal Prince Krasoně ze Shreka. A po celou první řadu se choval arogantně, namyšleně a téměř stejně manipulativně, jako jeho dvojče, sestra a milenka Cersei. Strčil Brana z věže, zaútočil na Neda Starka, měl pověst brilantního bojovníka s mečem i Králokata za zavraždění Šílenéh krále Aeryse Targaryena – na úplném začátku byl Jaime zkrátka nedotknutelný. Nebyl ale neporazitelný.

Obrovským zlomem pro jeho postavu byla chvíle, kdy v třetí řadě během zajetí přišel o ruku a s ní i o svou identitu. Až poté diváci dostali šanci zjistit, že Jaime nezabíjel pro zábavu nebo kvůli své přirozené divokosti, ale aby ochránil svou rodinu.

Jaime, kterého známe dnes, je velmi komplikovaný a téměř úplně zaslepený oddaností. Aspoň závěr sedmé řady naznačil, že by nakonec přece jen mohl nadcházející válku přežít.

Peter Dinklage – Tyrion Lannister


HBO

Černá ovce rodu Lannisterů byla kdysi zaměřena primárně na dvě činnosti – vypít tolik vína, kolik hrdlo dokáže polknout a navštívit tolik nevěstinců, na kolik bude čas. Jeho život nabral dobrodružné obrátky, když jej zajala Catelyn Stark v domnění, že to on strčil Brana z věže v Zimohradu a posléze znovu, když byl obviněn z vraždy svého synovce Joffreyho a nakonec když zavraždil svého vlastního otce Tywina Lannistera (Charles Dance), což vedlo k jeho exilu a poté spojení s Daenerys Targaryen (Emilia Clarke).

Tyrion si z Bitvy u Černovody odnesl na tváři velkou jizvu a v důsledku jeho emočního strádání se z kdysi rovných lesklých vlasů a oholené tváře stala delší kudrnatá hříva a hustě zarostlá brada. Uvnitř však došlo k ještě radikálnějším změnám. Dny hýření jsou pryč, Tyrion je nyní pobočník královny Daenerys, zdatný politický stratég a propagátor mírových diplomatických jednání před nesmyslným násilím.

Conleth Hill – Varys


HBO

Na první pohled by se mohlo zdát, že Hillův mistr špion se od první řady zase tak moc nezměnil. Je stále plešatý, je stále eunuch a stále hovoří tím libozvučným hlasem, díky kterému lze hltat každé jeho dobře promyšlené slovo.

Největší rozdíl mezi aktuálním Varysem a tím Varysem z Králova přístaviště v první řadě je jeho loajalita. Na začátku se zdálo, že je plně oddán rodu Baratheonů, avšak nakonec jsme se dozvěděli, že je doopravdy loajální pouze vůči obyčejnému lidu – a také Daenerys, aspoň dokud bude věřit, že dokáže do Západozemí přinést mír.

Jerome Flynn – Ser Bronn z Černovody


HBO

Ah, Bronn (of the f*cking Blackwater). Vždy vtipný a sarkastický žoldák, který se dokázal z ničeho vypracovat do prominentní pozice. Nejdříve zachránil krk Tyrionovi v Údolí, poté mu sloužil jako bodyguard a nyní je na půl úvazku kamarád a na půl úvazku hlídač pro Jaimeho. Jeho pánové se postupem času měnili, jeho skvělé frky naštěstí zůstaly.

Emilia Clarke – Daenerys Targaryen


HBO

Ta mladá Daenerys se stříbrnými vlasy a sladkou povahou, která se nám v úplně prvním díle představila rovnou v rouše Evině, je už dávno ta tam. Hned poté ji její bratr Viserys (Harry Lloyd) prodal Dothrakům na Essosu, kde se stala Khaleesi po boku Khal Droga (Jason Momoa). Hrubé zacházení ze strany mužů a překvapivě silný, avšak tragický vztah s Drogem dotlačil Dany až k tomu, že v sobě zažehla svůj vnitřní oheň a na konci první série se stala Matkou draků.

Z mladé a ambiciózní dívky postupně vyrostla sebevědomá vládkyně, která cestou do Západozemí a do svého rodného Dračího kamene vyměnila vzdušné róby za monotónnější a tmavší šatník, zatímco její draci postupně zcela dospěli. Soucitná a rázná zároveň, Dany na své cestě na Železný trůn zažila už mnoho, avšak aktuálně k němu má blíže než kdy předtím.

Iain Glen – Ser Jorah Mormont


HBO

Byť dnes může Ser Jorah Mormont (Iain Glen) působit jako typický obrázek neochvějné oddanosti a neopětované lásky, nebyl vždycky takový. V první řadě byl Jorah služebníkem Varyse, pro kterého špehoval Daenerys a podával informace o vyhnancích z rodu Targaryenů. Netrvalo však dlouho a vybudoval si vůči mladé Matce draků určité city, díky nimž ji nakonec zachránil před úkladnou vraždou a odmítl královskou milost, díky která by mu zajistila bezpečný návrat zpět do Králova přístaviště.

Nyní je Jorah zpět po boku Dany jako jeden z jejich nejdůvěrnějších rádců a ochránců. Přišel o pár vlasů a jako zázrakem se dokázal zcela vyléčit z nákazy šedým lupusem. V sedmé řadě si to také vůbec poprvé (a velmi pravděpodobně ne naposled) rozdal s Bílými chodci. Netřeba dodávat, že i v posledních dílech bude nepochybně připraven obětovat pro svou Khaleesi všechno, bude-li to třeba.

Alfie Allen – Theon Greyjoy


HBO

Pokud někdy existoval člověk, který byl ztělesněním nabubřelosti a ješitnosti, byl to rozhodně Theon Greyjoy Alfieho Allena, kterého jsme mohli vidět v první řadě. Jediný syn Lorda Balona Greyjoye (Patrick Malahide) z Železných ostrovů a jeho pravoplatný nástupce vyrůstal v Zimohradu jakožto chráněnec Neda Starka. I proto Theon považoval rod Starků za svou vlastní rodinu, tedy až do chvíle, kdy je zradil, získal kontrolu na Zimohradem a nařídil vraždu Brana a Rickona (Art Parkinson) jménem svého rodu.

Karma se mu odvděčila traumatickou životní etapou, kterou strávil pod taktovkou Ramsaye Sněha/Boltona (Iwan Rheon) jako Reek a při které ztratil tu část těla, jež dle svého mínění dokázal používat nejlépe (chápeme se, žejo). A vlastně tak trochu i sám sebe. Theon se jakžtakž vrátil až v druhé polovině 7. řady. Na první pohled vypadá jako zbitý a zmoklý pes (jak by jeden ostatně očekával), ale jeho vůle žít byla znovu zažehnuta.

Rory McCann – Ohař


HBO

Ohař seriál zahájil doslova jako hlídací pes Joffreyho. Posléze se z něj stal trestanec na útěku s Aryou Stark, téměř oběť Brienne z Tarthu a jakýsi anti-hrdina s vlastními strachy, nadějemi a touhami. Kdybyste nám při první řadě řekli, že Ohař se přidá k Bratrstvu bez praporců, bude bojovat po boku Jona a nejenže přežije až do sedmé řady, ale dokonce se z něj postupně stane lepší člověk, nevěřili bychom (ten hustší beard je v téhle fázi seriálu už prakticky nutnost).

Hora


HBO

Ser Gregor Clegane, a.k.a Hora, byl v první řadě absolutní bestie. Proléval krev prakticky všude, kam vkročil, a kdykoliv se mu zachtělo. Když zemřel po zkoušce bojem s princem Oberynem Martellem (Pedro Pascal), byl znovu oživen jako monstrum Qyburna, které poslouchá Cersei a slouží ji jako osobní nástroj na zabíjení. Dnes Horu hraje Hafþór Júlíus Björnsson, který nahradil předchozí představitele této role Conana Stevense a Iana Whyta. Jeho krví zalité oči a fialová kůže připomínají cosi inspirované Frankensteinem.