10 filmů, které si musíte pustit na Halloween

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: Meduza
Před 7 měsíci
279

Blíží se Halloween a my k té příležitosti vybrali 10 klasických hororových filmů, které nesmí chybět na žádné oslavě!

Upír aneb Podivné dobrodružství Davida Graye, 1932

ČSFD: 79%

Co se vám vybaví, když se řekne „vampýrská klasika“? Hádáme, že Dracula od Brama Stokera. Ale ještě čtvrt století před tím, než Bram Stoker přišel se svým Draculou, napsal spisovatel Sheridan Le Fanu slavnou knihu Carmilla. Právě tato kniha sloužila filmu z roku 1932 za předlohu.

Surrealistický a hypnotický film Upír je jedním z prvních filmů o upírech vůbec. Hlavní roli ztvárnil Baron Nicolas Louis Alexander de Gunzburg, který rovněž celý snímek financoval (ve filmu vystupoval pod jméněm Julian West).

Upír patřil mezi Hitchcockovy nejoblíbenější filmy.

Zrůdy, 1932

ČSFD: 82%

Horor byl ve své době natolik kontroverzní, že ho hned po jeho vzniku šéf hollywoodského studia, kde film vznik, přikázal zničit. Poprvé se tak lidé na tuhle dnes už klasiku mohli podívat až po 30 letech od jeho vzniku.

Všichni, kteří ve filmu hrají, jsou skuteční lidé s tělesním postižením – nejde o žádné triky. Nejbizardnější na filmu je, že pojednává o něčem, co se skutečně dělo. Cirkus, jaký ve filmu vidíme, totiž skutečně existoval.

Viy, 1967

ČSFD: 75%

Jde o adaptaci jedné z Gogolových povídek, v níž se kloubí komedie s pohádkou i s klasickými hororovými prvky. Za speciálními efekty stojí animátor Aleksandr Ptushko a hlavní role ztvárnili Leonid Kuravljov a Natalja Varlej.

A pokud máte chuť na něco modernějšího, pustit si můžete i remake z roku 2014. Klasika je ale klasika.

Vymítač ďábla, 1973

ČSFD: 82%

Děsivě realistický snímek o dívce, kterou posedne ďábel. Exorcismus je zde vykreslen s až dokumentární přesností.

Film je natočen podle hororové knihy Williama Petera Blattyho.

Texaský masakr motorovou pilou, 1974

ČSFD: 74%

Remake určitě znáte, ale viděli jste už i klasiku z roku 1974? Pokud ne, už víte, co si na Halloween promítnout!

Předchůdce všech slasherů vyžaduje od diváka skutečnou trpělivost a smysl pro humor. Bizardní je, že celý příběh je založen na skutečných událostech. Vrah, který odřezával obličeje svým obětem, vážně existoval.

Mazací hlava, 1977

ČSFD: 72%

Filmový debut scénáristy Davida Lynche se celý natáčel po nocích, vždy až po konci pracovní doby všech zúčastněných. Všichni, které ve filmu uvidíte, jsou nadšenci, kteří hrají čistě pro zábavu.

 Sám scénárista a režisér Lynch po dokončení filmu některé scény vyškrtal, poněvadž se mu zdály až příliš drsné.

Mimochodem, dodnes nikdo neví, jak dítě, které ve filmu uvidíte, sestrojili, a jakým způsobem se pohybovalo. Lynch to nikdy nikomu neprozradil a lidem, kteří s ním spolupracovali, v blízkosti dítěte zavazoval oči.

Noční můra v Elm Street, 1984

ČSFD: 75%

Hrůzostrašný surrealistický horor, v němž vrah Freddy Krueger pronásleduje děti v jejich vlastních snech. Freddyho Kruegera v jeho typickém klobouku a pruhovaném svetru vstoupila do podvědomí lidí jako typická hororová postava.

Devil, 2001

ČSFD: 74%

Fascinující duchařina z doby španělské občanské války. Malý Carlos přichází o celou rodinu a ocitá se v sirotčinci, kde se s ním snaží navázat kontakt přízrak chlapce.

Z celého filmu vyplývá typické poselství Guillerma del Tora: Lidé jsou horší než monstra a živí jsou nebezpečnější než mrtví.

Temné vody, 2002

ČSFD: 63%

Film o posmrtném bloudění nevinně usmrcené duše, který si přes nízký rozpočet dokázal získat fanoušky a dnes už je považován za klasický příklad japonských duchařských filmů. Temné vody se dočkaly i amerického remaku (2005).

Wolf Creek, 2005

ČSFD: 58%

Australský horor, který s chladným klidem ukazuje, že to, čeho bychom se měli bát, nejsou monstra, ale obyčejní lidé, kteří vypadají stejně jako my. A setkat se s nimi může každý z nás.

I tenhle film je založen na skutečných událostech. Vyhýbá se ale laciným hororovým prvkům a snad proto děsí ještě víc.

Tagy: