10 fantasy filmů, které se místo hitů staly propadáky

Autor: Petr Semecký
Před 6 měsíci
200

Ačkoli se po úspěších filmů jako Harry Potter či Pán prstenů může zdát, že publikum miluje fantasy filmy a hodlá na ně chodit při každé příležitosti v davech, realita je taková, že ne každý film s nálepkou cizokrajného světa, draků a drahých speciálních efektů má šanci na úspěch. Na vlastní kůži to pocítilo následujících 10 filmů, které v kinech brutálně propadly.


Král Artuš: Legenda o meči


Nákladný projekt režiséra Guye Ritchieho stál studio Warner Bros. mohutných 175 milionů dolarů, v kinech však pohořel, když utržil pouhých 148 milionů a neuspěl ani u recenzentů, z nichž bylo s filmem spokojeno jen 31 procent. Reimaginace artušovské legendy měla být počátkem šestidílné filmové série, ta však skončila hned na svém počátku.


Lovec: Zimní válka


Když váš film udělá v kinech velké peníze, logicky chcete pokračování. Jak ale naroubovat pokračování na příběh o Sněhurce, který má jasně daný začátek a konec? Lovec: Zimní válka byl pokusem o prequel, sequel i spin-off zároveň a strašně moc mu to nevyšlo. Nejenže je film neskutečný blábol o ničem, navzdory hvězdnému obsazení prohučel kiny téměř bez povšimnutí. Celkem prý producenti tratili až 70 milionů dolarů. Nechtěl bych.


Barbar Conan


O nové verzi legendárního Barbara Conana se v Hollywoodu mluvilo dlouhé roky. Až v roce 2011 však skutečně vznikl. Bohužel pro fanoušky drsného Cimmeřana však v režii neumětela Marcuse Nispela, který nechal Conana s tváří Jasona Momoy zápasit v nablblém příběhu s jedním z nejpříšernějších střihů v historii filmu. Výsledkem byl komerční i kritický pád.


Pan


Verze Petra Pana z roku 2015 se pokusila vnést do oblíbené báchorky J. M. Barrieho řadu inovací. Při těch se však příliš vzdálila duchu předlohy, který diváci v kinech očekávali. Příběh Petra, mladého Jamese Hooka a jejich přátel tak krutě narazil u diváků i recenzentů. Celkové ztráty studio vyčíslilo až na 100 milionů dolarů.


47 Roninů


Dlouho odkládaný a produkčními problémy pronásledovaný film vyprávěl příběh samurajů, kteří se po smrti svého pána vydávají za pomstou. Oproti původnímu skutečnému příběhu se však v hollywoodské verzi přidalo na limonádovosti, speciálních efektech a... ano, hlavní roli nehrál Asiat, ale Keanu Reeves. Producenti na nákladném filmu přišli o 150 milionů dolarů.


Poslední lovec čarodějnic


Vin Diesel v roce 2015 toužil rozšířit své portfolio akčních drsňáků o lovce čarodějnic, jenž s démony zápolí v minulosti i současnosti. Na rozdíl od série Rychle a zběsile mu však diváci připravili rychlou stopku, když nablblou fantasy téměř zcela ignorovali v kinech. Zde film jen v Americe utržil slabých 27 milionů dolarů, což okamžitě zastavilo práce na pokračování.


Dračí doupě


Ano, i legendární „dračák“ se dočkal své filmové podoby a v roce 2000 se dokonce očekávalo, že by se mohlo jednat o hit. I když jen do chvíle, než se objevila první upoutávka, která dala jasně najevo, že tato herní adaptace nemá šanci na přežití. Naivní příběh, srandovní herecké výkony a i v době vzniku laciné efekty udělaly z filmu ukázkový propadák. Uvidíme, zda ho chystaná nová verze v budoucnu překoná.


Eragon


Oblíbená knižní série tehdá mladičkého Christophera Paoliniho se dočkala adaptace v roce 2006, kdy si konečně větší množství diváků povšimlo, že Paoliniho příběh o dračích jezdcích až velmi nápadně připomíná jistou vesmírnou ságu z Předaleké galaxie. Eragon však vykrádal i odjinud a jelikož měl na režijní sesli nezkušeného režiséra Stefena Fangmeiera, výsledkem byla tuctová fantasy polízanice, která sice nepropadla nikterak masivně, přesto utržených 250 milionů dolarů bylo na pokračování málo.


Legenda


Dodnes kultovní fantasy pohádka v hlavní roli s Tomem Cruisem láká na pompézní, leč trochu kýčovitý vizuál, v němž se Cruise snaží zachránit princeznu z rukou samotné Temnoty, která chce v pohádkovém království rozprostřít nekonečnou zimní noc. Diváci se však v roce 1985 v kinech neobjevili, což z filmu učinilo na svou dobu masivní propadák. V roce 2002 Scott vydal svou režisérskou verzi filmu, jež podstatně nabobtnala ve stopáži. Popravdě řečeno ale filmu příliš nepomohla.


Jack Frost


Říká se, že o vánočních svátcích dokáže utržit solidní peníze téměř cokoli. Tedy pokud nejste tvůrci Jacka Frosta z roku 1998, kterým se onehdá povedlo získat v kinech pouhých 34 milionů oproti téměř trojnásobnému rozpočtu. Zároveň přizabili kariéru Michaela Keatona, jenž většinu filmu strávil dabováním sněhuláka s duší zesnulého otce.

Tagy: