TEST: Jaké vztahy máte s druhými lidmi?

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 3 měsíci
513


Občas máme pocit, že mezi námi a rodinou, přáteli nebo partnery není něco v pořádku. Přijít na to, co to je, může být ale obtížné. Tato metoda Marilyn Murray vám pomůže udržet si dobré a zdravé vztahy jak se sebou samými, tak i s ostatními.

Nejprve si vezměte papír a tužku a načrtněte si takovýto vzorec:


Do kruhů postupně vepište všechny a všechno podle toho, jak moc je vám daná osoba nebo věc blízká. Kružnice nejblíže středu značí to, co je pro vás nejdůležitější a poslední – sedmá – naopak to, co je pro vás nejméně důležité.

Můžete napsat jméno blízké osoby, přátele, partnery, děti, svou práci, věci, které máte rádi nebo třeba své záliby… cokoli. Některé kruhy můžete nechat prázdné.

Hotovo? Teď se podívejte, jak by měl kruh v ideálním případě vypadat:


  • 1.       kruh: Ve středu musíte být vy a nic jiného. Pokud jste do středu napsali cokoliv jiného, než sebe sama, je váš vztah k němu (nebo k tomu) nezdravý. Musíte žít především svůj vlastní život.
  • 2.       kruh: Na tomto místě by měla být pouze vaše životní láska, váš partner nebo partnerka. Pokud nemáte vztah, měl by kruh zůstat prázdný.
  • 3.       kruh: Toto místo by mělo patřit vašim dětem. Jde ale pouze o děti, které žijí stále s vámi. Starší děti už potřebují vlastní prostor.
  • 4.       kruh: Tento kruh může patřit dětem, které jsou nezávislé a už s vámi nežijí.
  • 5.       až 7. kruh: Tyto kruhy mohou patřit příbuzným, přátelům, koníčkům, práci, domácím mazlíčkům a tak podobně.

Jak poznat nezdravé vztahy? Takto vzorec často nakreslí ženy:


O čem takto nakreslený vzorec vypovídá? Žena se soustředí více na muže než na sebe samu. Z toho důvodu nemá dostatek času na sebe a své záliby. Dítě zpravidla umisťuje na druhé místo, tedy hned za manžela. Příliš silná vazba na dítě ale může způsobit dvě věci: Dítě bude na rodině buď přespříliš závislé a osamostatnění se pro něho bude složité, anebo se bude snažit naopak co nejdříve dostat z domu.

A takto vzorec často nakreslí muži:


Tento vzorec vypovídá o tom, že muži často věnují příliš pozornosti práci, a to na úkor sebe sama, svých zálibů i své rodiny. Sport zaujal místo manželky a manželka místo dítěte, což také není správné.

Dítě v takovémto případě pociťuje nedostatek zájmu a výsledkem je skutečnost, že otec nebude hrát v pozdějším životě dítěte důležitou roli a nestane se jeho „mužským vzorem“.

K čemu test vlastně je?

Pokud jste zjistili, že jsou vaše vztahy s ostatními naprosto zdravé – není potřeba nic měnit! Ale pokud jste zjistili, že máte své „kruhy intimity“ nastavené špatně, je čas s tím něco udělat. Konec konců, uvědomit si problém je prvním krokem na cestě k jeho vyřešení.

Upravte své vztahy, zaměřte se na to, co je důležité a dosáhněte rovnováhy.

Tagy: