Psychologové vysvětlili, proč je tak těžké zapomenout na bývalé partnery

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 3 měsíci
1824

„Je to už dávno, co jsme se rozešli, ale stále ho (nebo ji) nemůžu dostat z hlavy!“ 

Říká vám to něco? Psychologové jsou přesvědčeni, že za tímto jevem stojí hned celá řada důvodů – ale v žádném z nich už většinou nehraje roli láska.

Neoprávněná očekávání


By the Sea

Měli jste společné plány, představovali si, jak se vezmete, postavíte dům nebo založíte rodinu? Vzdát se svých snů je vždycky těžké. Je logické, že si tu a tam vzpomenete na bývalého partnera a na všechno, o čem jste společně snili. Lidé prostě myslí na své nesplněné sny a emoce v tom nehrají roli.

Důležité je nedovolit těmto vzpomínkám, aby nás zcela ovládly. Nežijte v minulosti. Jak se říká, když se jedny dveře zavřou, jiné se zas otevřou. Soustřeďte se na věci, kterých dosáhnout můžete, a na život, který skutečně žijete. Vytvořte si nové, realistické sny.

Špatně nastavené priority


abc.go

Pro některé lidi jsou vztahy smyslem života, právě od nich (a jen od nich) odvíjí své štěstí. Jakmile se jim pak vztah rozpadne, byť to byl vztah nefunkční, cítí se, jakoby se jim zhroutil celý svět. Takovým lidem se pak zdá, že vrátit se k bývalému partnerovi je jediná šance na štěstí.

Partner by pro vás nikdy neměl být na prvním místě – funkční vztah je vyrovnaný vztah. Vy i váš partner byste si měli být rovni, měli byste být stejně důležití. Neupřednostňujte partnera před sebou samými, nezapomínejte na své koníčky, své přátele ani svou rodinu.

Pohodlnost


foxmovies waverlyfilms

Dlouhodobé vztahy vytvářejí určitý pocit jistoty a pohodlnosti. Lidé mají společné plány, přátele, podnikají společné nákupy. Jeden druhého už dobře znají, vědí vše o svých zvycích i zlozvycích. Mají zaběhnutý a stabilní způsob života.

Vzdát se toho a začít budovat něco nového s nejistým výsledkem je vždycky psychicky náročné. Někteří proto raději stále bojují za své jistoty místo toho, aby zariskovali a pokusili se získat něco lepšího.

Závislost


500 dní se Summer

Emocionálně závislí své pocity často zaměňují s láskou. Milovanému člověku jsme ale schopni dát svobodu a nikdy ho nebudeme držet proti jeho vůli. Láska by měla být vzájemná. Pokud není, nemá smysl o ni bojovat – na to nezapomínejte!

Nejistota ohledně nového partnera


Friends

Když všechno neklape úplně podle představ, mají lidé tendenci vzpomínat na svého bývalého a srovnávat ho se svým současným partnerem. Někteří zachází dokonce tak daleko, že jej špehují na sociálních sítích nebo se ho dokonce snaží zkontaktovat.

Pamatujte si ale, že my všichni máme tendenci zapomínat špatné (naše mozky špatné vzpomínky prostě vytěsňují – je to způsob, kterým nám pomáhají udržet si zdravou psychiku.) A proto když vzpomínáme na posledního partnera, vybaví se nám převážně jen to dobré. Zamyslete se ale – vztah přece z nějakého důvodu skončil. Všechno jistě nebylo tak růžové, jak se vám najednou zdá!

A pokušení sledovat své ex na sociálních sítích se vyhněte. Nepřinese vám to vůbec nic dobrého.

Touha vlastnit a ego


Past na lásku

Psychologové věří, že žárlivost vychází z primitivní touhy soutěžit a vítězit. Být „alfou“. Někteří lidé proto neodkážou přestat myslet na partnera, který odešel za jiným (nebo za jinou). Nejde o lásku, ale o žárlivost a zraněné ego.

Zapomeňte na své ego – abyste dokázali vytvořit harmonický a dlouhodobý vztah, musíte se nejprve naučit nesobecky milovat, dávat a nikoli jen přijímat. Láska není o konkurenci, o milující osobu nemusíte s nikým soupeřit, protože taková osoba chce být právě s vámi.

Myslíte někdy na své minulé vztahy? Pokud ne, jak se vám podařilo zapomenout a vyrovnat se se svou ztrátou?

Tagy: