Psychologové pojmenovali 7 základních typů lásky (tu sedmou zažije málokdo!)

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 2 lety
6669

Co je to vlastně láska? Tou otázkou se zaobírají psychologové i filosofové už po celá desetiletí. Třeba americký psycholog Robert Sternberg přišel v 80. letech minulého století s trojúhelníkovou teorií lásky, která pojmenovala tři základní složky lásky: vášeň, intimitu a oddanost. Právě z jeho teorie vychází i pozdější práce psychologů, kteří „objevili“ a pojmenovali sedm základních druhů lásky.

Psychologové přitom věří, že každý člověk ve svém životě zažije rovnou několik typů lásky. Někdy zažijete s každým partnerem jinou lásku, jindy zažijete všechny s jedním jediným. Vztahy se totiž s časem vyvíjí a láska se proměňuje.

Vášnivá láska


globomedia

Tuto lásku obvykle cítíme v době, kdy se teprve seznamujeme. Ještě toho o sobě příliš nevíme, ale přesto jsme k sobě navzájem neuvěřitelně přitahováni. Zamilovaní lidé ještě netuší, co (a jestli vůbec něco) mají společného, ale stejně si život bez toho druhého nedokážou představit.

Podle psychologů se tento typ lásky obvykle vyvine v něco hlubšího. Ale ne vždycky. V některých případech se láska už nevyvíjí a ustrne v tomto bodě.

Platonická láska


mgm

V takových vztazích můžete být vždycky sami sebou. Máte jistotu, že vám druhý rozumí. Máte společné zájmy, stejný názor na život a budoucnost. Chápete pocity toho druhého a jste mu dobrým přítelem. Je to skoro perfektní, až na to, že v tomhle vztahu chybí vášeň.

Psychologové se domnívají, že takový vztah skončí nakonec spíše kamarádstvím než plnohodnotnou láskou. Bez intimity a vášně to dlouhodobě nejde.

Prázdná láska


foxmovies

Tahle láska je založena jen na oddanosti. Intimita a vášeň tu chybí. Vzniká většinou z vášnivé lásky poté, co vášeň vyprchá.

Někdy to ale funguje i obráceně. To, co začne prázdnou láskou, se postupně změní v lásku vášnivou.

Opravdová láska


mecanismofilms

Tato láska zahrnuje jak oddanost, tak i vášeň. Jde o poměrně běžný druh lásky. Milující se lidé se vzájemně přitahují a jsou připraveni na závazky v podobě věrnosti, společného bydlení, svatby nebo dětí. Chápou své povinnosti vůči druhému, jsou schopni spolu komunikovat. Pravá intimita tady ovšem schází.

Podle psychologů může tato láska vydržet dlouho. Lidé ale nebudou nikdy úplně šťastní. V druhém totiž nikdy nevidí opravdového partnera.

Romantická láska


blacklabel-media

Láska kloubící v sobě vášeň a intimitu. Lidé v těchto párech se vzájemně přitahují, je jim spolu příjemně, jeden druhému důvěřují, ale nejsou zcela připraveni přijmout velké závazky. Ke svatbě a manželství tato láska obvykle nedospěje.

Bratrská láska


Bratrská láska je kombinací oddanosti a intimity. Vztahy založené na tomto druhu lásky bývají velmi silné, mnohem silnější než běžné přátelství. Mezi milujícími vzniká skutečné pevné pouto.

Kvůli absenci vášně ale bohužel začne taková láska časem připomínat spíše soužití ze zvyku.

Psychologové jsou názoru, že tento typ lásky vzniká nejčastěji po letech v manželství nebo společného soužití.

Dokonalá láska


sonypictures

Dokonalá láska se skládá ze všech tří základních složek: z vášně, emoční intimity a z oddanosti. Ne všechny složky musí být zastoupeny stejně silně, ale přítomny musí být všechny.

Vztahy založené na dokonalé lásce jsou ale velice vzácné. Takže pokud něco takového najdete, rozhodně si to nenechte proklouznout mezi prsty! Je to láska, která vede ke skutečnému štěstí a vydrží vám po celý život.

K čemu je to dobré znát?

Seznámení se s druhy lásky vám může pomoci pochopit vlastní vztah a – v případě, že s ním nejste zcela spokojeni – účinně na něm zapracovat. Pokud budete oba chtít, třeba se vám podaří posunout se do vztahu založeného na lásce, po které toužíte.

Zažili jste ve svém životě dokonalou lásku? Povězte nám o tom!