Proč jsou některá umělecká díla tak drahá? Není to (jen) o kráse.

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 1 rokem
1786

Taky jste si už někdy při pohledu na obrazy, které se draží za miliony, řekli, že něco takového načmárá vaše tříletá dcerka za pět minut?

Co na to proboha stojí tolik peněz? A kdo je ochotný takové částky opravdu zaplatit?

Zeptali jsme se kulturologů a jejich vysvětlení nás opravdu donutilo přemýšlet. Co si o tom myslíte vy?

Proč jsou stará umělecká díla tak drahá a co určuje jejich hodnotu?

Hodnota uměleckého díla je dána dvěma faktory – jednak materiálem, který byl na dílo využit, a jednak kontextem, který se k němu váže (to zahrnuje módu, styl a třeba také nějaký příběh, který se k dílu a jeho vzniku váže).

Abychom pochopili kontext, uveďme příklad: Van Gogh s oblibou maloval slunečnice. Většina jeho obrazů se slunečnicemi má cenu zhruba 39 milionů dolarů (858 milionů korun).


Wikipedia

Během malování jednoho obrazu ale bydlel van Gogh společně s dalším malířem Paulem Gauguinem. Umělci se hádali a vše vygradovalo, když si van Gogh uřízl v návalu nepříčetnosti část ucha. Tato historka, ať už je pravdivá anebo nikoli, se váže k jednomu jedinému obrazu (tomu, který právě tehdy malíř maloval), a sama o sobě navyšuje jeho cenu na 74 milionů dolarů (více než 1,6 miliardy korun).


Wikipedia

A ještě jeden příklad: Danaé od Rembrandta je malba uložena v Ermitráži v Petrohradě a nikdy se neprodávala. Nicméně kdyby se ji muzeum rozhodlo prodat, stála by rekordní částku – astronomickou dokonce i na poměry velmi drahého umění. Tento obraz je totiž považován za jeden z nejcennějších obrazů světa. A proč? V čem se tolik liší od jiných, zdánlivě podobných, ale mnohem lacinějších děl?

  • Obraz byl malován ve zlaté éře holandského malířství. Obrazy z této doby jsou jedněmi z nejdražších, které aktuálně na světě máme.
  • Modelkou byla sama Rembrandtova manželka Saskia. Brzy po dokončení obrazu zemřela a umělec si našel novou ženu – obraz pak přemaloval tak, aby žena na obraze kombinovala rysy obou jeho životních lásek.
  • Obraz byl 100 let „nezvěstný“. Objevil se až ve sbírce Kateřiny I. Ruské, která ho poté umístila do Ermitráže.
  • Po revoluci roku 1917 začala nová vláda hromadně rozprodávat obrazy z muzea. Rembrandtova Danaé ale jako zázrakem zůstala nedotčena.
  • 15. června 1985 navštívil Ermitráž muž a zeptal se pracovníků muzea, jaký z obrazů je nejdražší. Ukázali mi Danaé. Muž nato vychrstl kyselinu sírovou přímo na obraz a do plátna ještě několikrát bodl nožem. Obraz okamžitě zčernal a vypadalo to, že je navždy zničený – restaurování zabralo 12 let, nyní ale vypadá jako dřív.

Všechna tato fakta související s obrazem o něm zvyšují povědomí, lidé se o něj víc zajímají, je slavnější než podobné obrazy bez příběhu a tím pádem roste i jeho cena.


Wikipedia

Určit hodnotu díla jen tak, na první pohled, a bez znalosti kontextu, je samozřejmě velmi obtížné. Filmoví znalci, kteří se zadívají na obraz úplného nováčka a okamžitě odhadnou, že dílo se jednoho dne stane slavným, jsou výplodem scénáristovy fantazie. Ve skutečnosti byla díla všech začínajících malířů většinou velmi levná.

Jestliže chcete být znalcem a rozumět hodnotě obrazů, musíte mít především přehled a informace.

No dobrá. Ale proč je tak drahé moderní umění?

Pokud nejste odborník, je pro vás určitě velmi těžké odlišit hodnotné moderní umění od toho bezcenného. Níže se podívejte na fotografie dvou obrazů a porovnejte je. Který z nich byste si vybrali?

Pokud jste si vybrali druhý obraz, asi byste litovali. Přinesli byste si domů bezcennou čmáranici. Jestliže jste si ale zvolili obraz číslo jedna, můžete si pogratulovat. Právě jste zbohatli o 75 milionů dolarů (1,65 miliardy korun).

Žralok naložený v nádobě formaldehydu stojí zhruba stejně jako obraz slavného malíře El Greca (13 milionů dolarů, respektive přes 280 milionů korun). Za tolik peněz byste si mohli koupit zámek.


Uspořádat výstavu (The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living), na které si mohli lidé prohlédnout obrovského žraloka v nádrži formaldehydu, stála jejího autora jistě mnoho sil. Přesto byste asi nehádali, že cena tohohle kousku bude tak vysoká. Stejně jako je tomu u jiných děl, vzrostla cena prostě díky zájmu - žralok přilákal ohromné množství lidí a mnozí měli o jeho koupi zájem.

Hodnota a cena obrazu je dána jak materiálem nebo úsilím, které do jeho vytvoření umělec vložil, tak i popularitou autora i díla samotného. Jednoduše řečeno – obraz má takovou cenu, jakou je za něj někdo ochotný zaplatit. Nic víc v tom není.

My si každopádně myslíme, že kupovat si drahé obrazy je pro někoho, kdo nepotřebuje dávat na odiv svůj sociální statut, přinejmenším zbytečností. Na slavná díla se můžeme podívat v galerii – a domů na zeď si raději pověsme něco, co se nám líbí kvůli tomu, jak to vypadá, ne kolik to stojí.

A jaký máte na umění názor vy?