Odpovězte na jednu jedinou otázku a my vám řekneme něco, co jste sami o sobě nevěděli

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 8 měsíci
993

Snili jste někdy o tom, že máte identické dvojče, naprosto dokonalou kopii sebe sama? Dvojče by za vás mohlo chodit na zkoušky, mohli byste ošálit přátele, rodinu nebo dokonce partnera!

Co bychom ale cítili, kdyby nás dvojče v něčem překonávalo? Kdyby v něčem bylo lepší než my? Z hlediska psychologie o nás odpověď na tuto otázku může hodně vypovědět. Může o vás prozradit i to, co jste o sobě sami nevěděli.

Představte si situaci: Zjistili jste, že máte dvojče. Nikdy dosud jste se s ním nesetkali, nikdy ho neviděli. Hned po narození jste byli odloučeni. Poznáte ho a seznámíte se. A najednou si uvědomíte, že svému dvojčeti z nějakého důvodu závidíte.

Otázka zní: Co přesně způsobuje váš pocit závisti? Co by bylo tou věcí, kterou byste svému dvojčeti záviděli? Jde o nějaké okolnosti jeho života? Mělo snad lepší dětství, lepší život? Nebo mu závidíte jeho povahové rysy? Zapište si na papír vše, co vás napadne.

Vyhněte se ale obecnostem jako „dvojče je šťastnější“ nebo „dvojče je bohatší než já“. Pokud nemůžete najít slova, můžete třeba nakreslit obrázek – nakreslete své dvojče a vedle něho sebe.
Odpověď na tuto otázku odhaluje vaše skutečné priority a vaše hodnoty. Ne ty, které jste si zvolili, které jste vědomě přijali, ale ty, které jsou zafixovány ve vašem podvědomí.

Uveďme si příklady:

Dvojče – krasavice


Sedmadvacetiletá žena odpověděla: „Je krásná. Má dokonalé zuby, dlouhé vlasy, štíhlou postavu, chodí dokonale upravená a módně oblečená. Je to mé lepší já. Někdo, kým se nemůžu stát.“

Tato žena sní očividně o dokonalosti, zejména pokud jde o vzhled.

Pokud je na prvním místě vašeho seznamu cokoli, co se týká vzhledu, může to značit nějaký problém se sebevědomím a sebepřijetím. Na druhou stranu, pokud je tím jediným, co vás trápí, váš vzhled, a jinak jste zcela spokojeni – je to vlastně skvělé.

Aktivní dvojče


„Moje dvojče se nebojí konkurence, přihlásilo se na hudební akademii.“

„Moje dvojče cestovalo po celé Evropě.“

„Je štíhlejší než já. Vede zdravý životní styl, nekouří, nepije, žije zdravě.“

To jsou odpovědi další ženy, tentokrát 28leté.

 Zde je prioritou dobré zdraví a silná vůle. A částečně opět vzhled.

Jiná 27letá žena napsala: „Závidím své sestře-dvojčeti, že nemá žádné zdravotní problémy a její dětství bylo šťastnější než moje. Nic jiného ji nezávidím, jsem za ni prostě šťastná.“

I z této stručné odpovědi vyznívá, že hlavní prioritou je pro ženu její zdraví. Poznámka o dětství zase napovídá, že žena vidí původ některých ze svých problémů právě v tomto období.

Neideálního dětství ale není třeba litovat. I na to se lze dívat pozitivně. Podle psychologů mají ti, kteří v dospívání čelili velkým obtížím a stresům, v dospělosti řady výhod oproti těm, kteří své dětství prožili v klidu. Jejich myšlení je vysoce flexibilní, nebojí se odpovědnosti a žádné překážky je nezaskočí. V životě tak budou pravděpodobně mnohem úspěšnější.

Samozřejmě, nikdo tu netvrdí, že těžké dětství je skvělé, ale i na něm můžete najít nějaké výhody.

Dvojče, kterému se daří, na co sáhne

„Má dvojče-sestra si vzala milovaného muže. Mají úžasný vztah.“

„Našla si práci, kterou má ráda. Je v ní úspěšná.“

„Cestuje a viděla všechna místa, která vidět toužila.“

„Nikdy se nenudí. Je zajímavá a přitahuje zajímavé lidi.“

„Žije ve městě, které má ráda.“

„Umí skvěle vařit. Všechno se jí povede na první pokus.“

„Je emočně stabilní. Nepodléhá úzkostem. Nedělá si starosti s drobnostmi.“

27letá žena, která toto napsala, si je očividně vědoma svých psychických problémů (bod 6). Zároveň ví, co by v životě chtěla dokázat, jak by chtěla žít. Má jasno ohledně svých snů a přání (mít funkční vztah, cestovat, najít si dobrou práci, bavit se, změnit bydliště…). Je pravděpodobné, že všechny psychické potíže mají původ právě v potlačování vlastních přání a zanedbávání sebe sama. Takový přístup vede k depresi.

Takže pokud jste i vy do svého seznamu napsali nějaký sen, kterého jste (na rozdíl od vašeho imaginárního dvojčete) nedosáhli, zaměřte se na něj a zkuste si ho splnit.

Na druhou stranu, uvědomte si, že nikdo nemůže uspět v úplně všech oblastech života. Žena, která napsala ukázku výše, má sklony k perfekcionismu. Chtěla by být úspěšná ve všem a zároveň se cítí provinile kvůli své nečinnosti. Z toho důvodu se u ní rozvíjí deprese. Zaměřte se na své sny, ale buďte realističtí a nechtějte si splnit všechno najednou.

Není co závidět


„Bylo by skvělé zjistit, že mám dvojče! Jak asi vypadá? Má stejnou barvu vlasů, stejnou barvu očí jako já? Má stejné vlastnosti a názory? Bylo by tak zajímavé zjistit to! Mluvily bychom spolu a vyprávěly si o svých životech. Snažily bychom se najít podobnosti mezi námi. A závist? Proč? K čemu? Pokud je v jejím životě všechno skvělé, budu za ni ráda. A pokud je u ní něco špatně, zkusím se zamyslet a pomoci jí najít řešení.“

26letá žena, která tohle napsala, se na svět dívá opravdu velmi optimisticky a pozitivně.  Ačkoli vlastně neodpověděla na otázku, můžeme z její odpovědi vyčíst, jaké jsou její priority: jsou to hlavně dobré vztahy, komunikace a vzájemná podpora.

Stojí za zmínku, že ačkoli je závist obecně považována za negativní vlastnost, není možné se jí zcela vyhnout. Každý z nás někdy někomu záviděl a je to naprosto normální. Závist navíc může být i konstruktivní. Může nás popohnat, dodat nám motivaci. Závist nám pomáhá realizovat vlastní skutečné touhy.

Nyní analyzujte vlastní odpověď:

Jak vám asi došlo, ve skutečnosti jste nepsali o svém sourozenci, ale o sobě samém. O takovém, jakým byste chtěli být.

Jestliže svému „dvojčeti“ něco závidíte, zkuste svůj život změnit a dosáhnout toho, po čem tajně toužíte.