Kamarádíte se svými ex? Tohle byste měli vědět!

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 3 měsíci
7057

Jsou lidé, kteří si neumějí kontakt s bývalými partnery představit. Jsou ale i tací, kteří se svými ex komunikují úplně běžně a nevidí na tom nic prapodivného. Může ale takové přátelství vůbec fungovat? Co od něho lidé očekávají? A jací vlastně takoví lidé jsou?

Ukázalo se, že pro lidi, kteří udržují pravidelné kontakty se svými ex, jsou typické tři zajímavé vlastnosti.

Existují dva názory na to, co je správné:

1)      Argumenty pro přátelství po rozchodu

Ať už se vám to líbí nebo ne, nemůžete svou minulost vymazat. Ani nikoho, kdo v ní má své místo. S bývalým partnerem jste prožili část svého života a bylo by hloupé snažit se tuhle část vymazat jen proto, že už s tím člověkem nejste.

Kromě toho - lidé se neustále mění. Nikdo za to nemůže, je to prostě přirozený proces. Změna může být důvodem k rozchodu, ale třeba i k navázání nového přátelství.


Warnerbros

2)      Argumenty proti přátelství po rozchodu

„Ten, kdo je šťastný, bývalým nepíše,“ říká se.

To, že vztah skončil, mělo zřejmě nějaký důvod. Pokud jste si nerozuměli v době trvání vztahu, proč byste si měli rozumět teď? Kromě toho se většinou minimálně jeden (ale častěji oba dva) cítí ukřivděně. Anebo právě naopak, cítí vinu. Ať už tak či onak, dokud v sobě nebudete mít všechno uzavřené, je lepší se nekontaktovat.

Kontakt s bývalým partnerem, to je jen zbytečné probouzení naděje. Dokud se spolu budete vídat, nikdy se s rozchodem úplně nesmíříte. Stále budete doufat, že se znovu dáte dohromady. Dost možná i k něčemu dojde – ale čas se nevrátí.


Weinsteinco

Kdo má pravdu?

Jasně, jak asi tušíte – nikdo. A všichni. Obě tyhle možnosti můžou být pravdivé, každý člověk je totiž originál a v každém vztahu platí jiná pravidla.

Určitě existují případy, kdy je lepší na bývalého partnera zapomenout – třeba tehdy, když vám opravdu hodně ublížil, podváděl vás anebo se choval násilně. Žádné dobré vzpomínky v takovém případě nemůžou vyvážit ty zlé.

Nicméně ukázalo se, že existuje jistý typ lidí, kteří s bývalými partnery udržují kontakt vždy a to bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí.

Co o člověku vypovídá, když udržuje kontakt se svými bývalými partnery a partnerkami?

Tuhle otázku si položili psychologové z Aucklandské univerzity. Provedli studii, které se zúčastnilo více než 800 mužů a žen různého věku. Vědci se jich ptali především na jejich vztahy s ex partnery a na to, zda jsou v kontaktu. A pokud ano, proč. Kromě toho všichni účastníci vypracovali osobnostní testy, aby bylo možné určit jejich významné charakterové rysy.

Ukázalo se, že se ti, kteří udržují pravidelný kontakt se svými ex-partnery a ex-partnerkami, mnohdy vyznačují těmito třemi rysy (nebo aspoň některými z nich):

1)      Narcismus. Takoví lidé nesnášejí, když někoho ztratí. Jsou proto ochotni udělat opravdu cokoliv, aby mohli zůstat v kontaktu s bývalým partnerem.

2)      Manipulativnost. Kdo může být lepší oběť, než bývalý partner? Zvláště, pokud rozchod inicioval právě on?

3)      Nemorálnost. Takoví muži (nebo ženy) si udržují dobré vztahy se svými ex prostě pro případ, že by někdy potřebovali milenku (nebo milence).


Warnerbros Universalpictures Paramountvantage

Člověk, který se vyznačuje kombinací všech těchto tří charakterových rysů, je obvykle označován za psychopata. Psychopati kromě toho postrádají empatii, motivuje je pouze vidina osobního prospěchu anebo pobavení.

A co vy? Udržujete kontakt se svým bývalým partnerem nebo partnerkou?

Ne, neznamená to, že jste psychopat ;-). Pokud ale uvidíte osobu, která vychází neuvěřitelně dobře s celou řadou svých bývalých partnerů, je na místě ostražitost. Na takového člověka si dejte raději pozor.

Tagy: