K čemu potřebují ženy kapsy a proč tak často na dámském oblečení chybí?

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 28 dny
2203

Snad každá z nás si někdy v životě postěžovala na nedostatek kapes. Většina kousků z našich šatníků nemá vůbec žádné, zbytek má pro změnu zcela nepoužitelné miniaturní kapsičky, do kterých se stěží vejde smartphone.

Proč návrháři dámských oděvů na kapsy tak často zapomínají? Má to 4 důvody.

1.       Má to historický důvod


eastnews

V minulosti nemělo kapsy dámské ani pánské oblečení. První oblečení s kapsami se objevilo teprve asi před 400 lety. Velké kapsy bývaly skryté v sukních. V 19. století ale kapsy nahradily kabelky – tehdy byly v módě upnuté šaty a kapsy by byly příliš nápadné.

Ačkoli od té doby proběhlo několik pokusů učinit dámské oblečení funkčnějším (například Coco Chanel vytvořila mezi lety 1920 a 1930 několik modelů s kapsami – viz obrázek napravo), hledí návrháři v případě dámského oblečení stále spíše na estetiku a praktická stránka věci bývá spíš opomenuta.

2.       Návrháři jsou většinou muži


depositphotos

A muži prostě nerozumí potřebám žen. Domnívají se, že ženy nepotřebují kapsy, protože mají přece kabelky.

Christian Dior dokonce jednou řekl: „Muži potřebují kapsy na věci, ženy je potřebují na ozdobu.“

V jeho době to tak možná bylo. Ale kdyby si promluvil s některou z moderních dívek, byl by jejím názorem nejspíš překvapen.

3.       Kapsy kazí siluetu


depositphotos

Jistě, asi by bylo nevhodné přijít na ples ve večerních šatech s velikými (a naditými) kapsami. Volíme-li těsné oblečení, plné kapsy naši siluetu opravdu kazí. Ale co volné neformální oblečení? A co kalhoty? Dokonce i kapsy na džínech nejsou obvykle příliš užitečné. Peněženka nebo mobil se do nich nevejde. Návrháři mají ale svůj názor na věc – a estetika je prostě přednější než funkčnost.

4.       Je to o penězích – zase


depositphotos;eastnews

Je to vlastně jednodušší, než se zdá. Stejní návrháři, kteří vytváření oblečení, totiž vytvářejí i kabelky. A kdyby dámské oblečení mělo kapsy, zisk z prodeje kabelek by přirozeně klesl.

I tak by se ale někteří návrháři měli zamyslet a umožnit dívkám, aby s sebou nemusely tahat kabelku při každém venčení pejska nebo při vynášení odpadků.

Bonus: V tomhle komiksu se jistě pozná každá žena!