Jak nešťastné manželství ovlivňuje naše zdraví? (Spoiler: Jasně, že negativně)

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 2 měsíci
582

Všichni se mezi sebou občas pohádají. Časté konflikty ale vytvářejí dusnou atmosféru, která je nezdravá nejen pro naši psychiku, ale i pro naše tělo. Manželé v nešťastném manželství žijí v neustálém stresu: a stres vede k mnoha zdravotním komplikacím a nepříjemnostem.

Dlouhodobý stres například způsobuje hormonální nerovnováhu. To je například důvod, proč jsou lidé žijící v neustálém stresu často při těle. To je ale to nejmenší.

Zůstávat v nešťastném manželství nedělá dobře nikomu. Problémy je třeba řešit – ať už jakkoli. Jinak riskujete vlastní zdraví.

Lidé věří, že manželství posiluje zdraví


Ano, šťastné manželství plné podpory a lásky skutečně prospívá zdraví manželů. Šťastní manželé, kteří jsou spolu více než 10 let, jsou na tom podle studie z roku 2017 zdravotně mnohem lépe než ti, kteří žijí sami.

Příznivý vliv manželství na zdraví se ale týká jen dlouhodobých a hlavně šťastných svazků. Osamělost je lepší než manželství bez lásky.

Zvyšující se riziko infekce


Dlouhodobý stres oslabuje imunitu. Zjednodušeně řečeno, po každé hádce je váš organismus náchylnější k nemocem. Lidé, kteří žijí v neustálém napětí, mají častěji problém s infekčními onemocněními.

Stres zvyšuje hladinu kortizolu a blokuje T-lymfocyty, které mají za úkol bojovat s infekcemi.

Rozvod samozřejmě není všelék na všechny nemoci a zdravotní potíže. Nutné je především změnit postoj ke konfliktům a stresovým situacím. O pomoc můžete požádat i psychologa.

Zvyšuje se riziko srdečního onemocnění


Fráze a výrazy jako „bolí mě z toho srdce“ nebo „zlomil mi srdce!“ nevznikly jen tak. Neštěstí pramenící z nefunkčního manželství se na našem srdci skutečně podepisuje. Lidé žijící v tíživé atmosféře plné napětí a obav sami sebe vystavují riziku srdečních onemocnění.

Čím déle budete v nešťastném manželství zůstávat, tím horší problémy se srdcem budete mít. S věkem riziko totiž vzrůstá. Nejrizikovější skupinou jsou ženy přes 50 let.

Cukrovka druhého typu


Tady vlastně vůbec nemusí jít o manželství nešťastné. Snad jen trochu nefunkční. Pravděpodobnost, že onemocníte cukrovkou, je o 26 % vyšší, pokud žijete s partnerem, který tímto onemocněním také trpí.

Je to nejspíš tím, že lidé v manželství sdílí stejný životní styl. Nezdravá tučná jídla a sladkosti se stávají společnou zálibou manželů.

Manželé ovšem mohou sdílet nejen nezdravé, ale naopak i zdraví prospěšné návyky. Najděte si společné koníčky, začněte se věnovat nějakému sportu a začněte se zdravou kuchyní. Nejenže prospějete svému zdraví, ale navíc otužíte i svůj vztah.

Sedět u televize a mlsat nezdravé pochoutky není zrovna koníček, který by vás mohl opravdu sbližovat.

Rány se budou hojit mnohem pomaleji


Hojí se vám rány dlouho? Zotavujete se po úrazu, nemoci nebo operaci déle než je obvyklé? Může to být způsobeno dlouhodobým stresem. Je možné, že ve vašem životě existují skryté problémy, které mají na vaše tělo neblahý vliv.

Jde o to, že tělo produkuje protizánětlivé proteiny, které urychlují hojení. Jenže když jsme ve stresu, naše tělo tyto proteiny neprodukuje (nebo přesněji, produkuje je jen v zanedbatelném množství). A rány se v takovém případě prostě nehojí.

Často je za tím právě nespokojenost v manželství. Problém ale může být samozřejmě i jinde (může jít třeba o stres z práce). Pamatujte, že dobré rodinné vztahy pomáhají zmírnit stres a obnovit produkci protizánětlivého proteinu. Pracujte na svých vztazích a važte si lidí, které máte kolem sebe.

Větší náchylnost k propadnutí nezdravé závislosti


Lidé žijící v nešťastném svazku častěji podléhají špatným návykům, jako je alkoholismus, hazard nebo kouření. Anebo třeba přejídání. Takových zlozvyků je celá řada. Některé z nich jsou nebezpečné více, jiné méně, ale žádný není rozhodně prospěšný.

Nespokojení manželé se snaží zahánět stres skrz nezdravé závislosti. Tuto závislost často navíc sdílí oba společně.

Je ovšem pravda, že podle statistik jsou k těmto zlozvykům stejně náchylní i osamělí lidé. Tvrdit tedy, že za všechno může nešťastné manželství, by bylo příliš velké zjednodušení. Faktem ale je, že šťastná manželství jsou prevencí proti všem špatným návykům.

Může dojít k rozvoji deprese


Zatímco stabilní a klidné vztahy mají příznivý vliv na naše duševní zdraví, konfliktní vztahy nás mohou přivést až do vážných depresí. Dlouhodobá nespokojenost v manželství může vyvolat exogenní depresi (tedy tu, jež má původ v nějakém vnějším faktoru).

Nedovolte, aby situace zašla tak daleko, že začne ohrožovat vaše zdraví. Řešte problémy ihned, jakmile se objeví. Pokud si nedokážete sami poradit, vyhledejte pomoc terapeuta.

Nekontrolovatelné tloustnutí


Lidé v každém dlouhodobém vztahu nějaké to kilo přiberou. Zadaní lidé váží v průměru o 2,5 kila víc než ti, kteří žijí sami.

Pokud ale zaháníte stres jídlem a chodíte si do ledničky pro něco k zakousnutí každou půlhodinu, rozhodně to není zdravé. Obezita s sebou nese celou řadu zdravotních rizik.

A hlavně - přejídání žádné rodinné problémy nevyřeší. Věnujte se raději společnému koníčku. Začněte trávit více času společně. Naučte se například společně vařit a připravujte si zdravé obědy.

Bolesti zad a krku


Pokud svou nespokojenost držíte uvnitř a navenek se snažíte zůstávat klidní a laskaví, může se potlačovaná agrese přeměnit na fyzickou bolest. Taková permanentní bolest krku a zad má často původ právě v psychice. A každý, kdo takovou bolest zažil, ví, jak dokáže život znepříjemnit.

Nedržte svůj hněv v sobě. Komunikujte. Vynechejte ale osobní útoky a urážky. Nekřičte, nepoužívejte hrubá slova. Naučte se správně vyjadřovat své myšlenky tak, aby vám druhý porozuměl. Hádka musí být konstruktivní, musí mít za cíl najít řešení. Neignorujte své vlastní pocity, ale ani ty partnerovy.

V nefunkčním manželství víc trpí muži


Časté hádky a rozepře mají negativní vliv na oba z manželů. Podle vědců z Michiganské univerzity ale muži snášejí stres z neúspěšného manželství ještě hůře než ženy.

Dost možná za to může typická mužská tendence skrývat za každou cenu své pocity. Ženy se mohou vyplakat, ale pro mnohé muže je pláč nepřijatelný projev slabosti. Snaží se vše držet v sobě, což se samozřejmě dříve či později odrazí na jejich psychickém zdraví. A třeba přispěje k rozvoji nezdravých závislostí.

Neignorujte své pocity. Mluvte o nich. Jen když k sobě budete naprosto upřímní, můžete své manželství zachránit.