Hrajete PC hry? 5 důvodů, proč byste měli začít!

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 4 měsíci
1203

Pokud hrajete hry, ať už na počítači, Playstationu nebo čemkoliv jiném, už jste se určitě setkali s názorem okolí, že byste toho měli nechat. A nejspíš ne jednou. Hry jsou špatné, je to jen ztráta času, je to dětinské a způsobuje to závislost srovnatelnou se závislostí na drogách. A nezapomeňte na neprůstřelný argument, že si zíráním do monitorů a displayů kazíte oči, ztrácíte sociální kontakty a stávají se z vás samotářští bledí podivíni přirostlí ke svému hernímu křeslu.

Jak vidno, o hráčích koluje i dnes stále celá řada mýtů. Na některých něco je (přiznejme si to), na jiných není ale ani to pověstné zrnko pravdy. I hráči chodí do práce, mají kamarády, chodí do kina, sportují, výletují, mají různé zájmy a koníčky a jednoduše řečeno nežijí mimo realitu.

Hraní her má přitom několik prokazatelně pozitivních efektů na naše zdraví a psychiku. Takže až vám příště někdo řekne, že jen marníte čas, zkuste jim vyjmenovat tahle fakta:

3D hry zlepšují paměť a vlastně všechny kognitivní funkce


© AngryBirds © Super Mario 3D World / Nintendo

Skupina neurologů z USA v roce 2015 provedla experiment, během něhož 69 osob rozdělili do 3 skupin: první skupina hrála hru Super Mario 3D, druhá hrála 2D Angry Birds a třetí skupina nehrála po celé 2 týdny vůbec nic.

Z experimentu vyplynulo, že ti, kteří 2 týdny hráli Super Maria, si dokázali zapamatovat velké množství informací a v kritických situacích se byli schopni pohotověji rozhodovat.

Další studie dokázaly, že hraní hry Super Mario alespoň 30 minut denně po dobu dvou měsíců způsobuje doslova růst mozku. Během hraní je stimulována oblast mozku hipokampus – tedy oblast zodpovědná za prostorovou orientaci a také za ukládání nových informací.

Díky těmto studiím bylo mimo jiné zjištěno, že hraní počítačových her může být využito jako prevence a léčba posttraumatických poruch, schizofrenie a neurodegenerativních onemocnění (například Alzheimerovy choroby). Jistě, hraní her žádnou vážnou nemoc nevyléčí, ale minimálně přispěje k omezení jejích projevů.

PC hry pomáhají zvládat stres


Pixabay

Většina studií tvrdí, že počet času, který mladí lidé stráví před monitorem počítače, rok od roku stoupá. Jeden americký psycholog se proto rozhodl provést experiment a odhalit spojitosti mezi častým hraním her a obezitou či depresí u dětí se špatnými studijními výsledky.

Jenže experiment ukázal něco zcela jiného – žádná taková spojitost neexistuje! Naopak. Byla odhalena vazba mezi hraním her a dobrou náladou. Počítačové hry pomáhaly školákům překonat stres ze školy a učení a relaxovat.

(Mimochodem, že je hraní her samotářská činnost a kdo hraje, zanedbává rodinné a kamarádské vztahy? Vin Diesel udělal z hraní Word of Warcraft rodinnou záležitost! Paří společně se svou dlouholetou přítelkyní Palomou a záznamy z her nezapomíná sdílet se svými fanoušky.)

Počítačové hry pomáhají zvládat i fyzickou bolest


© The Evil Within 2 / Bethesda Softworks

V roce 2012 vydal časopis American Journal of Preventive Medicine článek shrnující výsledky z celkem 38 studií. Všechny tyto studie se shodovaly v jednom: Hraní her dle jejich závěrů zlepšuje zdravotní stav pacientů.

Tajemství spočívá v tom, že ponoření se do světa fantazie působí na mozek jako analgetikum a lidé tak de facto zapomínají na svou bolest (podobně samozřejmě funguje třeba i čtení knih nebo sledování seriálu).

Kromě toho u mnoha malých pacientů pomáhají brýle pro virtuální realitu snížit strach z různých nepříjemných lékařských zákroků (třeba z odběru krve). Dítě je během úkonu jednoduše v úplně jiném světě.

Hry pomáhají dětem s dyslexií adaptovat se


© Rayman Raving Rabbids / Ubisoft © Anthony Tran / unsplash

Akční hry pomáhají dětem ve věku od 7 do 13 let naučit se rychleji číst a soustředit se. To je obzvlášť důležité u dětí s dyslexií.

Po 10 dnech hraní se ukázalo, že děti udělaly ve čtení stejný pokrok jako ty, které se během deseti dnů učily pomocí tradičních (ale většinou mnohem méně zábavných) metod.

Vědci se domnívají, že rychlé tempo, které je pro akční hry typické, nutilo děti zůstat soustředěné déle, než by za normálních okolností zvládly. Rychle se měnící texty na obrazovce je zase motivovaly naučit se rychle číst.

Hry zlepšují jemnou motoriku


© Top Gun / Hands-On Mobile © Kovac Milomir Laporoscopia / wikipedia

Podle studie z USA pomáhají dovednosti získané při akčních hrách chirurgům odvádět lepší práci. Podle získaných informací dělali lékaři, kteří hráli alespoň 3 hodiny týdně Top Gun při operacích až o 37 % méně chyb a byli celkově mnohem přesnější než jejich kolegové, kteří nehráli.

3 největší mýty o hráčích


Pixabay

1) Počítačové hry nevychovávají z dětí agresory. To je snad ten nejrozšířenější mýtus ze všech. Hraní počítačových her, konkrétně stříleček, prý u dětí vyvolává násilné chování. Nicméně výzkum ze Stetsonovy univerzity, který probíhal celé tři roky, dokázal, že antisociální chování u dětí způsobuje spíš špatný rodinný příklad, domácí násilí nebo dlouhotrvající deprese – a hraní her s ním nemá ve skutečnosti nic společného.

2) Počítačové hry nejsou návykové a nezpůsobují závislost. Nikdo, kdo tvrdí opak, nevychází z objektivních vědeckých studií. Nadšení pro hry nemá nic společného s drogovou závislostí. K chemické závislosti prostě a jednoduše nemůže vůbec dojít.

Lidé, kteří u počítačů tráví více času, než by měli, jen neumí efektivně zacházet s časem a správně si ho rozvrhovat. Kdyby nehráli, čas by úplně stejně „ztráceli“ třeba sledováním televize nebo listováním si časopisy.

(Druhou příčinou nadměrného hraní může být také snaha uniknout od reálných problémů.)

3) Děti, které hrají hry, nejsou osamělé a nesedí jen zavřené doma. Velká studie z Nizozemí ukázala, že děti, které hrají online hry, stráví více času venku než u počítačů. V současné době nejsou hry osamělou záležitostí, naopak – stávají se nástrojem společenské interakce. Děti se přes hry dokonce v online světě seznamují a hledají si kamarády. 

Virtuální přátelství se pak běžně velmi rychle stává také skutečným. Díky internetu a počítačovým hrám je pro děti (ale i pro dospělé) snazší najít si přátele s podobnými zájmy (což může být pro ty, kteří mají velmi specifické koníčky, jinak obtížné.)


Pixabay

Co si myslíte o hrách? Hrajete? Jaké hry máte rádi a kolik času jejich hraním týdně strávíte? Dovolujete hrát svým dětem?

Tagy: