Chcete šťastný rodinný život? Stačí dodržovat těchto 10 rad.

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 3 měsíci
646

Nežijeme v pohádce: děti prostě občas zlobí, manželé se sem tam pohádají. Dokonalé a bezproblémové rodiny neexistují. Přesto však existují pravidla, jejichž dodržováním se rodinný život zlepší, budete si lépe rozumět a celkově budete šťastnější a spokojenější. Není to přitom nic těžkého.

Nedívejte se do cizího telefonu


depositphotos

Štěstí ve vztahu stojí na důvěře a důvěra musí být oboustranná. Teď vám nejspíš neříkáme nic nového. O tom, že se partnerovi do telefonu prostě nedívá, se ostatně mluví často. Nezapomeňte ale, že tohle platí pro všechny druhy blízkých vztahů – nejen pro ty partnerské.

Pokud budete pravidelně prohledávat mobil partnera (nebo třeba svého dítěte), docílíte pouze toho, že bude svá tajemství skrývat ještě pečlivěji. A pokud nemá co skrývat, ztratíte navždy jeho důvěru!

Jestliže máte nějaké pochyby, snažte se je raději řešit skrz přímou komunikaci.

Alespoň na hodinu denně všichni odložte elektroniku


hbo

Ano, je příjemné sednout si po náročném dni k počítači a zahrát si oblíbenou hru, nebo jen tak relaxovat s tabletem v posteli, ale každý den byste si měli udělat aspoň chvilku na svou rodinu. Odložte mobily, tablety, vypněte počítače i televizi a věnujte čas jeden druhému.

Zahrajte si nějakou deskovou hru, předčítejte si nahlas anebo si jen povídejte o tom, jaký jste měli den! Určitě zjistíte, že je toho hodně, co vám blízcí chtěli už dlouho sdělit a povyprávět.

Nenoste si svou profesi domů


promotions.universalstudioshollywood

Práce tvoří velkou část našeho života, trávíme v ní spoustu času a to nás chtě nechtě ovlivňuje. Když se ale vrátíte domů ke své rodině, snažte se nechat „zaměstnance“ za sebou – buďte manžel, otec, manželka nebo matka…Nenoste si svou profesi domů. Naučte se rozlišovat mezi pracovním a osobním životem. I vaše rodina si vás chce užít!

Mějte společné koníčky


pikabu

Najděte něco, co můžete dělat společně jako rodina. Něco, u čeho si užijí jak děti, tak i vy dospělí. Můžete třeba chodit společně plavat, jezdit na kole, kolečkových bruslích nebo jen pěšky na různé výlety.

Pokud vás nebaví sport, můžete společně třeba skládat puzzle, lepit modely letadel, chodit do kina, péct, malovat nebo třeba vyšívat – fantazii se meze nekladou. Kromě nezapomenutelných rodinných zážitků si se svými nejbližšími vytvoříte velmi silné rodinné pouto a zdravý vztah.

Žijte odděleně od rodičů


universalstudioshollywood

Bez ohledu na to, jak dobře vycházíte s rodiči svého partnera nebo partnerky, je lepší žít odděleně. Mnoho lidí si myslí, že jejich partner se stane součástí rodinného klanu, jenže tak to nefunguje – váš partner má své vlastní rodiče, svou vlastní rodinu.

Nezávislý život vám umožňuje vytvořit potřebnou intimitu mezi manželi a je velmi důležitý i pro osobní růst a rozvoj.

Samozřejmě je třeba vzít v úvahu všechny okolnosti. A samozřejmě je nutné neztratit s rodinou, z níž pocházíme, kontakt. V žádném případě s nimi ale nežijte pod jednou střechou. Je čas začít budovat svou vlastní rodinu.

Nenuťte ostatní sdílet s vámi všechny vaše zájmy


instagram

Ano, společné zájmy jsou důležité. Ale stejně tak je důležité mít i osobní prostor a ponechat jej také ostatním členům rodiny. Nemusíte společně dělat úplně všechno.

Vnímejte děti jako rovnocenné členy rodiny


pixabay

Rodiče často s dětmi komunikují jen minimálně: Pokud se například o něčem rozhoduje, dětem se sdělí až výsledek rozhodnutí. Přitom děti, které mají v rodině právo vyjádřit svůj názor a dospělí s nimi jednají jako se sobě rovnými, bývají v dospělosti zodpovědnější a sebejistější.

Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles dokonce zjistili, že mozky dětí, které si svůj denní režim plánují samostatně a samy se rozhodují, jsou mnohem výkonnější, než mozky těch, které jen přijímají pokyny vydávané rodiči.

Zapojte babičku


pixabay

Vztah mezi prarodiči a vnoučaty je důležitější, než se donedávna myslelo. Děti, které tráví čas se svými prarodiči, bývají lépe socializované, mají lepší sociální inteligenci a daří se jim lépe i ve škole.

Tento vztah navíc prospívá i rodičům. Studie ukázala, že matky, které „půjčují“ své dítě babičce, trpí mnohem méně stresem a psychickými problémy.

Jezte u jednoho stolu


pixabay

V dnešní době se rodiny už jen málokdy schází ke společnému obědu anebo večeři. Každý sedí u svého PC, mobilu nebo tabletu a sotva vnímá, co jí. V některých domácnostech dokonce už ani nenajdete jídelní stůl. A to je škoda. Lidé mají neustále nedostatek času, ale oběd nebo večeře je ideální příležitostí sejít se a strávit nějaký čas pohromadě.

Společné obědy a večeře snižují riziko vzniku poruch příjmu potravy u dětí, zlepšují výkony dětí ve škole a snižují stres všech členů rodiny. Nejdůležitější ale samozřejmě je, že strávíte čas s rodinou a popovídáte si.

Nezapomínejte na přátele


pixabay

Rodina je důležitá, ale neuzavírejte se před okolním světem. Komunikujte s přáteli, sousedy, kolegy… Přátelství zaujímá v životě každého z nás významnou roli. Jsou věci, které můžeme říct jen kamarádům, jsou věci, které můžeme dělat jen s kamarádkami.

Proto ani po založení rodiny nezapomínejte na své přátele. Byli, jsou a budou vždycky důležití!

Tagy: