9 tajných obav mužů, o nichž by měla vědět každá žena

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 3 měsíci
1299

Když muž prohlašuje, že se ničeho nebojí, asi každá žena si pomyslí: lhář! Každý se něčeho bojí, i když ne každý to také přiznává.

Tyto obavy si v sobě mnozí muži nesou jako nějaké strašlivé tajemství. Jsou to obavy, které cítí muži z generace na generaci, ale málokdy o nich mluví. Považují je totiž za známku slabosti.

1. Bojí se svatby


Strach ze svatby je úzce spjat se strachem z rozvodu. Studie vědců z Cornellovy univerzity odhalila, že až 60 % svobodných mužů, kteří žijí společně s milovanou ženou, přemýšlí o tom, co bude, pokud se ožení a pak se rozvedou. Statistiky, které mluví o počtech rozvodů, přitom samozřejmě ničemu nepomáhají. Naopak.

Všechno má svá rizika. Je ale důležité uvědomit si, že svůj osud máme ve svých rukách. Strachovat se kvůli rozvodu jen proto, že se někdo jiný, o jehož situaci nic bližšího nevíte, také rozvedl, je naprosto zbytečné.

2. Mají strach, že se zesměšní


Někteří muži si myslí, že správný muž musí být za všech okolností silný a vážný. Zesměšnit se je pro mnohé z nich tou největší noční můrou. Muži přece nemají být slabí! Musí být drsní, chladní a seriózní!

Mnohem přitažlivější než hraná vážnost je zdravé sebevědomí. To neznamená chovat se namyšleně, ale jen to umět sebe sama přijmout takovým, jakým jste. Na nic si nehrajte, nestyďte se za sebe. Nebojte se smát. A pokud se někdy ztrapníte, svět se opravdu nezboří. Konec konců, komu z nás se nikdy nepovedl nějaký ten malý trapas? Berte to s humorem, zasmějte se sám sobě a uvidíte, že v ničích očích neklesnete. Právě naopak.

3. Co na ni řekne moje máma?


Ačkoli vypadá muž při seznamování své dívky s matkou naprosto klidně, věřte, že uvnitř něj to vře. Ať už se nám to líbí nebo ne, málokterý muž nedbá na názor své matky. Není divu, že je při seznamování dívky svého srdce s ženou, která ho od narození vedla životem, velice nervózní.

S tímhle strachem může pomoci jen dívka sama. Projevte o seznámení s partnerovými rodiči zájem a dejte mu najevo, že věříte, že vše dobře dopadne.

4. Bojí se, že budou poraženi


Od dětství je mužům vštěpováno, že mají být vždy silní, dominantní a neporazitelní. Mají být vůdci. Tak se v nich pomalu rozvíjí soutěživost a někdy až nezdravá pýcha.

To, že by je někdo mohl přechytračit nebo překonat, je pro ně skutečně ponižující. Ze stejného důvodu špatně snášejí, když jim někdo vynadá nebo je poučuje. Třeba takové chování od šéfa je pro ně velmi potupné. A dokonce i takovou neschopnost opravit třeba rozbitý kohoutek vnímají jako osobní selhání.

Nikdo nemůže být nejlepší úplně ve všem. Každý má své silné, ale i své slabé stránky. Nikdo na světě není neporazitelný a každý z nás chybuje.

5. Bojí se, že budou považováni za „podpantofláky“


Jak už jsme řekli, muži těžce snášejí, že nad nimi má někdo navrch. Vztah by měl být samozřejmě vždycky vyrovnaný, partneři by si měli být rovni. Ať už děláte ve vztahu cokoli, děláte to proto, že jste se na tom oba shodli. Oběma vám to tak vyhovuje.

Nicméně některé věci mohou navenek působit jako „podpantofláctví“. Třeba když muž zůstane doma, aby pohlídal děti místo toho, aby vyrazil na pivo do hospody.

Mnoho mužů se vyhýbá různým činnostem, ačkoli by je rádi vykonávali, prostě jen ze strachu, jak by vypadali před ostatními. Třeba před svými kamarády.

Pokud děláte různé věci jen proto, abyste dobře zapůsobili, nejste doopravdy svobodní. Necháváte se ovlivňovat názorem společnosti – má nad vámi navrch. Pokud chcete být skutečně svobodní, nezávislí a silní, dělejte vždy to, co sami chcete. I kdyby to bylo zůstat doma se ženou a dětmi.

6. Život s ženou už nebude stejný


Pokud žijete delší dobu sám, nejspíš jste si už na pohodlí svobodného života uvykl. Člověk se jen těžko vzdává svého pohodlí. A jakmile by vám do něho vstoupil někdo druhý, nutně byste se něčeho vzdát musel. Vztah je vždycky o kompromisech. Mnoho by se toho změnilo.

Jistě, některé změny by byly k dobrému. Jenže vy už jste prostě zvyklý na svůj způsob života a nechcete si zvykat na nic jiného!

Pokud máte někoho rád, nebojte se udělat tenhle krok. I ženy z toho mají obavy. Ale jestliže překonáte svůj strach, zjistíte, že změny nejsou vůbec tak špatné.

Podle studií je mnohem pravděpodobnější, že se bude starat o úklid domácnosti žena než muž. To znamená, že s ženou budete žít v hezkém, uklizeném domě. A to už stojí za to, že budete muset provést pár změn, nemyslíte? A hlavně, nic se nevyrovná tomu mít vedle sebe někoho, koho milujete a kdo miluje vás.

7. Mají strach, že nebudou ženě rozumět


Muži si stěžují, že ženy nikdy nic neříkají přímo. A ženy si stěžují, že muži nikdy nic nechápou. Pravda je, že k nepochopení může dojít mezi libovolnými dvěma lidmi. Pokud ale takový situace nastane ve vztahu, je to samozřejmě problém.

Nepochopení jednoho druhým může v extrémních případech vést až k rozchodu. Jediné, co se tu dá poradit, je komunikovat spolu. Mluvit a naslouchat. Nejste si jistí, co žena svou poznámkou myslela? Zeptejte se jí. Trápí vás něco? Povězte jí to!

8. Mají strach z otcovství


Muži jsou soutěživí. I ti, kteří tvrdí, že nejsou, v sobě aspoň ždibec soutěživosti mají. Chtějí být nejlepšími syny, chtějí být nejlepšími milenci, manžely a v neposlední řadě i nejlepšími otci. Touží po tom, aby na ně jejich děti byly hrdé.

A mají obrovský strach z toho, že nebudou. Bojí se, že v úloze otce selžou.

Být dobrým otcem vás může naučit jen zkušenost. Určitě nemá smysl odkládat rodičovství jen kvůli nejistotě z toho, jaký byste byl otec. Pravda je, že ti, kteří o sobě pochybují, bývají opravdu skvělými rodiči. Vaše pochyby totiž vypovídají o tom, že rodičovství neberete na lehkou váhu, že o něm přemýšlíte a že se budete opravdu snažit. A to je to nejdůležitější.

9. Bojí se stárnutí


Slovo stáří je v hlavách některých mužů spojeno se slovem „břímě“. Muži se bojí, že se ve stáří stanou přítěží pro své blízké. Pro muže, kteří se vždy snažili být hlavou rodiny, je velmi těžké smířit se s představou, že už své blízké neochrání a že naopak sami ochranu potřebují.

Čas neporazíte. Zkuste se ale na stáří dívat optimisticky. Každá generace má svou vlastní úlohu. Najděte tu svou. Můžete se starat o vnoučata, anebo třeba konečně udělat všechno, nač jste nikdy dřív kvůli práci nebo výchově dětí neměli čas. Třeba cestovat a poznávat svět. Nechte přitom děti, ať se o vás postarají. Konec konců, je to jejich úloha.