8 stereotypů, které nám brání vidět druhé takové, jakými skutečně jsou

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 1 rokem
595

Věčné stereotypy týkající se pohlaví komplikují vztahy mezi muži a ženami dokonce i v dnešní době. Někdy je dobré přehodnotit to, čemu věříme už od dětství. Proč věříte tomu, čemu věříte? To, co platilo v době našich prarodičů, nemusí platit dnes.

Jestliže chcete vést šťastné vztahy, je třeba přijmout je takové, jaké jsou teď. A na tyhle stereotypy navždy zapomenout.

Stereotyp č. 1: Muž nemusí být hezký. Stačí, když vypadá o něco lépe než opice


Vzhled není nikdy ve vážných vztazích to nejdůležitější, ale svou roli nepochybně hraje. A při seznamování jde dokonce většinou o jeden z nejdůležitějších faktorů vůbec – vzhled je totiž to úplně první, čeho si na druhém můžeme všimnout.

Vzhled je každopádně stejně důležitý u mužů i u žen. Čistý a upravený vzhled vypovídá o tom, že se o sebe staráme – a to je dobrá vlastnost bez ohledu na pohlaví.

Podle statistik navíc stále stoupá počet mužů, kteří navštěvují kosmetické salony. Není na tom nic ostudného. Všichni bychom měli být především spokojení sami se sebou. Tak proč nevyužít možnosti, která se nám nabízí, a svůj vzhled maličko nevylepšit?

Stereotyp č. 2: Děti jsou smyslem života každé ženy


Dříve měla žena jedinou úlohu: brzy se vdát, co nejdříve po svatbě otěhotnět a po zbytek života vychovávat děti a starat se o domácnost.

To už dnes naštěstí neplatí. Ženy mohou (stejně jako muži) dělat celou řadu dalších věcí. A ačkoli nám děti dělají radost a pro mnohé jsou nedílnou součástí života, není už jejich výchova jediná náplň našich životů.

A mimochodem, děti dělají radost i mužům. I oni mají „mateřský pud“ (v tomto případě by asi bylo lepší říci „rodičovský pud“). Na druhou stranu, najdou se ženy i muži, kteří po dětech vůbec netouží. A pokud to tak je, neměl by je do rodičovství nikdo nutit. Vždyť nejdůležitější je, abychom byli v životě šťastní, ne to, abychom splnili nějaká společenská očekávání.

Stereotyp č. 3: Muži nemají mateřský pud


Tohle si zaslouží samostatný bod. Čím dál více se mluví o důležitosti role otce v životě dítěte – role, která byla dříve hrubě podceňována. Dnes už víme, že na výchově by se měli ideálně podílet oba z rodičů. A oba také mají mít čas a možnost věnovat se i něčemu jinému, než dětem a domácnosti.

Dříve nebyli muži často při výchově přítomni – bylo tomu tak ale jen z pouhé nutnosti. Museli shánět obživu, válčit, někdy byli mimo domov celé týdny, měsíce, někdy i celé roky. Celá výchova tak logicky padala na záda žen.

To, že tomu tak někdy bylo, ale neznamená, že to bylo správné. Dnes už muži nemusí trávit celé dny na lovu, nemusí dobývat nové země. Není důvod, proč by se i oni neměli zapojit do výchovy dětí.

Jsou samozřejmě věci, které může udělat jen žena (třeba kojení), ale čím dál běžnější je, aby na mateřskou dovolenou odcházeli muži místo žen. Například ve Švédsku se to děje úplně běžně. Muž je doma s dítětem, zatímco žena pracuje. A i u nás najdete takové rodiny.

Záleží prostě jen na tom, jak se rodiče domluví – vždyť někdo doma s dítětem zůstat musí. A nezáleží na tom, zda to bude muž nebo žena. Hlavní je, že situace vyhovuje všem členům rodiny.

Stereotyp č. 4: Snem každé ženy je vdát se


V dnešní době existuje mnohem více příležitostí, v nichž se mohou ženy uplatnit. Každého naplňuje něco jiného. Pro jednoho to může být rodina, pro druhého třeba kariéra, poznávání světa, umění nebo cokoliv jiného. A je hloupost nutit někoho do něčeho, co ho nečiní šťastným. Nic jako recept na šťastný život neexistuje. Nikde není psáno, jaký život je správný a jaký ne. Každý by se měl rozhodnout sám.

Naše babičky neměly na výběr. My máme. Proč toho nevyužít a nezvolit si to, co skutečně chceme?

Stereotyp č. 5: Ženám záleží jen na penězích


Dříve tomu tak skutečně bylo. Žena při výběru partnera musela hledět na to, jak ji a rodinu může finančně zajistit (i když ve skutečnosti na to hleděli spíše její rodiče). Sama žena totiž neměla téměř žádné možnosti, jak si vydělat. Byla naprosto závislá na svém muži. A nikdo přece nechce vychovávat své děti v chudobě!

V dnešní době je ale všechno jinak. Ženy mohou pracovat, jsou finančně nezávislé a muže už nepotřebují (což neznamená, že by je nechtěly). Pro moderní ženu není prostě peněženka partnera důležité.

Jediné, nač žena může hledět, je způsob, jakým muž s penězi zachází. To totiž vypovídá o jeho vlastnostech, jako je třeba disciplína, zodpovědnost, odhodlání a tak dál. To, zda je muž vhodný pro vytvoření trvalého vztahu, ale stejně nakonec závisí na mnoha jiných vlastnostech.

Stereotyp č. 6: Pro ženy je nejdůležitější rodina. Pro muže kariéra


Ano, určitě najdete spoustu žen, pro které bude rodina na prvním místě. A nejspíš také najdete dost mužů, pro které bude prvořadá jejich kariéra.

Jenže stejně tak můžete najít i ženy, které se soustředí především na svou kariéru, i muže, pro které není nic přednějšího, než jejich rodina.

Bohužel se stále najdou tací, kteří ženu, která se věnuje své kariéře, odsuzují, a muži, který se zajímá o svou rodinu, se vysmívají. Co ale sejde na tom, jakou roli který z manželů zastává? Není snad nejdůležitější to, aby byla rodina šťastná?

Stereotyp č. 7: Ženy jsou emocionální bytosti


Ženy jsou nelogické, emocionální, nezodpovědné, lehkomyslné – kolik takových stereotypů jste už slyšeli? A jaká je pravda?

Vědci se rozhodli provést studii a odhalit, jak to s emocionalitou u ženského pohlaví vlastně je. Zjistili, že i takzvané "něžné pohlaví" se dokáže vypořádat se složitými situacemi vyžadujícími racionální přístup stejně dobře jako muži. A i ony, ženy, je-li to třeba, dokážou ovládnout své emoce. Muži i ženy jsou také podle výsledků studie stejně citově založení. Rozdíl tu ale přece jen je. Ženy vyjadřují mnohem více emocí než muži. Není to ale tím, že by muži byli citově chladnější – jen se už od dětství učili určité emoce skrývat. Je to určitý způsob obrany.

Je tedy pravda, že ženy mohou skutečně některé emoce projevovat více a častěji. Rozhodně je ale častěji nevnímají.

Stereotyp č. 8: První krok musí udělat vždycky muž


To, že tomuto stereotypu lidé věří, komplikuje to život jak mužům, tak ženám. Vždyť o kolik by bylo všechno snadnější, kdyby ženy svůj zájem netajily!

Stále existují ženy, které věří, že první krok musí udělat muž. A tak čekají, nedají nic najevo a nechají si proklouznout svého muže snů mezi prsty.

Bohužel tomuto stereotypu věří i mnoho mužů. Domnívají se, že dívka by měla být křehká, slabá, tajemná, a že by se měla nechat dobývat.

Existují vztahy, které vznikly z iniciativy mužů, i takové, které vznikly z iniciativy žen (těch je ale stále ještě méně). Ve skutečnosti ale vůbec nesejde na tom, kdo ten první krůček udělal. Důležité je jen to, že se vzájemně chtěli. Takže seberte odvahu a pokud se vám někdo líbí, oslovte ho. Udělejte to dřív, než bude pozdě.

Tagy: