8 hádek, které mohou vést k rozpadu vztahu. Raději se jim vyhněte!

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 5 měsíci
2157

Udržet funkční a šťastný vztah je dřina, která vyžaduje úsilí od obou z partnerů. Pro harmonický vztah je důležitý vzájemný respekt, porozumění a ochota dělat kompromisy. Někdy ale, aniž by si to uvědomovali, dělají partneři zbytečné chyby, které mohou zničit i ten nejpevnější vztah.

Jestliže máte někoho, koho milujete, a nechcete o něj přijít, nezapomínejte na komplimenty, důvěřujte a hlavně se vyvarujte těchto chyb. Těmto hádkám se vyhýbejte za každou cenu!

1.       Když úmyslné vzbuzujete partnerovu žárlivost


depositphotos depositphotos

Z nějakého důvodu se stále všeobecně věří, že žárlivost je projevem silných emocí. Lidé si dokonce myslí, že vyvoláním žárlivosti dokážou u partnera tyto emoce znovu vyvolat a posílit.

Někdy, ve výjimečných případech, to opravdu může fungovat. Určitě jsou případy, kdy žárlivost pomohla zachránit vztah (on si třeba uvědomil, že o ni nechce přijít a ona zas zjistila, že mu na ní ještě stále záleží). Jenže takové řešení obvykle funguje jen dočasně. Celá ta hra totiž musela začít z nějakého důvodu – a to, co přivedlo váš vztah do potíží poprvé, ho přivede do potíží i podruhé.

A především – pokud chcete vzbudit partnerovu žárlivost, je dost možné, že zareaguje docela jinak, než jak si to představujete. Místo toho, aby o vás začal bojovat, se možná jen utvrdí v tom, že s vámi ho šťastná budoucnost nečeká a navrhne vám rozchod.

2.       Když mu něco naznačujete prostřednictvím sociálních sítí


pixabay

Na první pohled to vypadá jako snadná a nenápadná taktika – prostě své myšlenky a obavy napíšete veřejně na Facebook nebo jinou sociální sít, anebo třeba sdílíte nějaký citát nebo motto, které pasuje na vaší situaci. A doufáte, že až si partner vašeho postu všimne, všechno mu docvakne.

Jenže něco takového může dopadnout jenom dvěma způsoby. Buď váš partner vůbec nepochopí, že se mu postem pokoušíte něco sdělit, anebo to pochopí a naštve se, že problémy řešíte veřejně na sociální síti místo toho, abyste si o tom promluvili přímo s ním mezi čtyřma očima.

Nebude lepší být upřímným (nebo upřímnou) a promluvit si s partnerem přímo? Špinavé prádlo se na veřejnosti prostě nepere. Takže pokud vám na partnerovi záleží, seberte odvahu a jděte si s ním promluvit.

3.       Když se hádáte kvůli tomu, co řekli kamarádky nebo kamarádi


depositphotos

Nic nenaštve partnera víc, než fakt, že vyvoláváte konflikt na základě toho, co vám poradili přátelé. Nikdo neví o vašem vztahu víc než vy sami. Rady kamarádů vás mohou snadno svést na špatnou cestu. Pokud se začnete hádat po něčem, co vám řekl kamarád, zkuste se na chvíli zamyslet: Viděli jste v dané věci problém někdy dříve? Předtím, než vás na ni kamarád upozornil? A opravdu je to pro vás vlastně problém?

Ne, váš kamarád nemusel lhát nebo se mýlit. Každý má ale jiné potřeby, každý si ideálního partnera představuje jinak. Pro každého je dobré něco jiného. Neřiďte se tím, co je dobré pro vaše kamarády, ale tím, co je dobré pro vás.

Kromě toho se snažte nestěžovat si kamarádům na svého partnera. Každý si sice potřebuje občas s někým promluvit, jenže pokud si budete kamarádům neustále stěžovat, nemůžete se divit, že si na vašeho partnera vytvoří negativní názor. A ten pak budou přenášet i na vás. Pokud máte vážné problémy, řešte je raději místo kamarádů s manželským poradcem.

4.       Když se snažíte partnerovi nahradit maminku nebo tatínka


depositphotos

Váš partner je dospělý a nezávislý člověk. Své problémy dokáže řešit sám. Kdyby chtěl zůstat s maminkou, žil by stále s ní, ne s vámi. Neustálou péčí ho pouze podráždíte. Nechte mu volnost a nesnažte se rozhodovat za něj a vnutit mu svůj názor, a to ani tehdy, když upřímně věříte, že máte pravdu.

5.       Když mu připomínáte chyby z dávné minulosti


depositphotos

Všichni děláme chyby. Ale proč si ty partnerovy neustále připomínat? Je to nezdravé jak pro vaše psychické zdraví, tak pro zdraví vašeho vztahu.

Nevytahujte staré záležitosti při každé hádce. Všichni se rozvíjíme a neustále měníme – nechte minulost minulostí a přemýšlejte raději o budoucnosti.

6.       Když žárlíte na partnerovy přátele


depositphotos

Když někdo zasahuje do naší osobní zóny, cítíme přirozeně stres, nespokojenost nebo vztek.

Respektujte osobní prostor svého partnera. Je jen a jen na něm, koho si do něj vpustí. Na přátele má každý právo. Chvíle, kdy se partner věnuje někomu jinému, můžete vy věnovat sami sobě. A to je také velmi důležité.

7.       Stojíte v cestě partnerově seberealizaci


depositphotos depositphotos

Partnera byste měli v jeho rozvoji a seberealizaci vždy podporovat. Touha bránit mu v tom, po čem touží, snižovat význam jeho práce a odrazovat ho od jeho snů bývá projevem strachu ze ztráty vlastního pohodlí.

Ve vztahu byste ale měli být spokojení oba, nejen vy. Měli byste umět najít kompromis, který bude vyhovovat oběma. Respektujte partnera, podporujte ho, ale nepodřizujte své vlastní štěstí jeho snům.

Tagy: