8 důvodů, proč lidé zůstávají ve vztahu i tehdy, když už druhého nemilují

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 3 měsíci
2273

Dlouhodobě nešťastný vztah je horší než žádný vztah – přesto se mnozí bojí svého partnera definitivně opustit. Přetrvávání v nefunkčním vztahu ale vede ke stresu a depresím. Je to ohromný a neustálý nátlak na naši psychiku.

Rozchod (natož rozvod) není ale nikdy snadný, a to ani tehdy, když se ze vztahu už láska zcela vytratila. Důvodů, proč lidé zůstávají v nefunkčních vztazích, je mnoho. Jenže každému je asi jasné, že strach ze samoty nebo z toho, jak sami zvládnete finanční situaci, není ani zdaleka to nejlepší pojivo, které má držet rodinu pohromadě.

Důvod 1.: Nízké mínění o sobě samém


Je to vlastně logické. Osoba, která si neuvědomuje svou hodnotu, je ochotnější nechat druhé, aby s ní zacházeli špatně. Hluboko uvnitř vlastně věří tomu, že si nezaslouží, aby ji někdo skutečně miloval. Což je důvodem, proč zůstává ve vztahu s člověkem, který se k ní chová zle.

Několik rad pro ty, kteří uvízli v nešťastném vztahu kvůli nedostatku sebeúcty:

  • Investujte do sebe. Toužili jste se přihlásit na kurz vaření? Chtěli jste už dlouho odjet na exotickou dovolenou? Nebo začít s novým koníčkem? Udělejte to! Vy sami jste tím, kdo se o vás nejlépe postará.
  • Odpusťte si. Přestaňte se obviňovat z minulých chyb – chybami se učíme. Myslete na budoucnost.
  • Mluvte o sobě v dobrém. Přestaňte si říkat, že jste hrozní, oškliví, k ničemu – naopak, zaměřte se na své dobré stránky. Chvalte se za úspěchy, mějte se rádi. Jste jedineční – máte své chyby, ale i své jedinečné klady. Zasloužíte si to nejlepší.

Zamyslete se. Opravdu potřebujete partnera? Nebo jste se ho drželi jen proto, že jste nevěřili, že si zasloužíte něco lepšího?

Důvod 2.: Věk


Ve společnosti je stále rozšířený stereotyp, že po čtyřicítce končí život. Hledat si v tomto věku novou lásku? Začínat zase od nuly? Spoustu lidí si myslí, že už není možné někoho si najít – a tak raději zůstávají ve vztahu, který je ničí. Na změnu je podle nich pozdě.

Sociologové ale říkají: Zorganizovat si život můžete v jakémkoli věku. Více než polovina žen starších 45 let, které si prošly rozvodem, při průzkumu uvedla, že jsou teď šťastnější než kdy předtím.

Podle advokátky Charlotte Friedman má rozvod v tomto věku své výhody: Vaše děti už jsou odrostlé. Nemusíte se proto ohlížet na to, aby byla rodina pohromadě. Můžete dělat to, na co jste nikdy neměli čas. Cestovat, relaxovat, věnovat se svým koníčkům a zálibám. Investovat sami do sebe. Jste naprosto nezávislí. A konečně – můžete si vybrat někoho, kdo vás udělá šťastným. A nemusíte se ohlížet vůbec na nic a na nikoho. Jen vy sami rozhodnete, co bude s vaším životem dále.

Důvod 3.: Finanční situace


Z manželství se někdy stane past, ze které není úniku. Manžele k sobě zpravidla různými způsoby vážou peníze: společná hypotéka, společný majetek, nebo finanční závislost jednoho na druhém. Britská právnická kancelář Slater & Gordon zjistila, že hlavním důvodem, proč lidé zůstávají i přes nedostatek vzájemné lásky a porozumění spolu, je strach – v tomto případě strach z toho, že zůstanou bez peněz.

20 % ze všech dotazovaných (kterých bylo asi 2000) uvedlo, že rozvod odkládají na dobu, až svůj strach vyřeší.

Ideální je, aby situace, v níž je jeden z manželů na tom druhém finančně závislý, vůbec nenastala. To pomůže zamezit pocitu nerovnosti a konfliktům vycházejícím z finančních neshod. Abyste se vymanili z finanční pasti, je nutné přestat obětovat veškerý svůj osobní rozvoj a svou celou kariéru rodině. Jestliže jste finančně nezávislí, můžete si se svým životem udělat kdykoli cokoli.

Důvod 4.: Tlak společnosti


Nedělat něco jen kvůli tomu, co si pomyslí ostatní, je vždycky špatně. Lidé se často bojí rozvést právě proto, co by si mohli myslet přátelé, rodina nebo sousedé.

Rozvod je ale osobní rozhodnutí vás dvou. Nikdo další nemá s vaším vztahem nic společného. Pokud se budete rozhodovat na základě toho, co si myslí druzí, nikdy nebudete žít svůj vlastní život. A nikdy nebudete šťastní.

Důvod 5.: „Hlavní je, že nejsem sám.“


Lepší než být sám – to je motto lidí, kteří přetrvávají v nefunkčních vztazích, které jim nepřinášejí nic než bolest. Věří tomu, že i nefunkční vztah je pořád lepší než žádný vztah. Takoví lidé sice tajně doufají, že jednoho dne najdou někoho, kdo je z nešťastného vztahu vysvobodí – odejít sami ale nemají odvahu.

Pocit beznaděje a přesvědčení, že špatný vztah je lepší než žádný vztah, je postupně vede k nepříjemným důsledkům. Takoví lidé začnou brzy připomínat spíše spolubydlící než manžele.

Nedávná studie prokázala, že ženy (právě na ty byla studie zaměřená) pravděpodobněji požádají o rozvod, pokud mají na výběr z dalších potenciálních partnerů (a samozřejmě pokud jsou finančně nezávislé).

Důležité je na sobě pracovat a naučit se si sám/sama sebe vážit. Měli byste najít partnera, který vám vyhovuje. Někoho, koho budete opravdu milovat (a on vás). Nesmiřujte se s nikým, s kým nejste šťastní.

Důvod 6.: Děti


Ano, právě děti jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé s rozvodem váhají. Děti přece potřebují úplnou rodinu! A vidět, jak se rodiče rozvádějí, to není dobré pro jejich psychiku. Když se rodiče podívají na své potomky, přepadá je pocit viny, úzkost a nejistota. A na rozvod zapomínají.

Psychologové ale navrhují, abyste se na problém podívali z jiného úhlu pohledu: Je-li vaše manželství nešťastné, musí být děti dennodenně svědky vašich hádek a konfliktů. Dokonce i tehdy, když se pokoušíte své emoce skrývat a hádáte se jen v soukromí, děti napjatou atmosféru mezi vámi vycítí. Mají přitom často tendenci obviňovat se ze všech problémů v rodině - což vede k mnoha psychickým problémům.

Je to prosté. Šťastné děti vychovávají šťastní rodiče. Pokud nejste šťastní vy, nebudou šťastné ani ony. Tím, že je vychováváte v nepřátelské atmosféře, jim škodíte víc, než kdybyste se v klidu rozvedli.

Důvod 7.: Přesvědčení, že takhle vypadají všechny vztahy


Prostě věříte tomu, že nikdo jiný stejně taky není šťastný. Šťastná manželství existují jen na filmových plátnech. Mohli byste sice odejít, najít nového partnera a začít od začátku – jenže všechno by bylo po čase stejné, ne-li horší.

Toto přesvědčení vás nutí zůstávat v nešťastném vztahu, děj se co děj. Psychologové se domnívají, že tento postoj se rodí už v dětství: možná jste neměli správný rodinný příklad, vaši rodiče se nemilovali. Anebo vaše první láska skončila zklamáním, zlomila vám srdce a od té doby jste přestali věřit na pravé štěstí.

Dokonce i na pocit neštěstí a beznaděje se dá zvyknout. Zvyk je konce konců stejně silná složka vztahu, jako třeba láska nebo vášeň. Nešťastné manželství proto může trvat celé roky. Čím dřív ale seberete odvahu jej ukončit, tím lépe. Neztrácejte zbytečně roky svého života!

Zamyslete se. I kdyby opravdu neexistovala možnost najít štěstí jinde, vážně tohle chcete do konce života? Vážně je to lepší než být nezadaný?

Důvod 8.: "Jednou se změní!"


Mnozí spolu zůstávají, ačkoli nejsou momentálně šťastní, jednoduše z naděje, že se jednoho dne všechno změní. Štěstí dorazí „někdy později“, musí jen vytrvat.

Psycholog Levi Baker spolu se svými kolegy provedl několik studií a odhalil, co za touhle lidskou tendencí stojí. Ukázalo se, že víra, že „bude lépe“, je jednou z hlavních složek, která drží manželství pohromadě – ta šťastná i ta nešťastná.

Jake Eagel, psychoterapeut a expert na mezilidské vztahy, za tím vidí ještě jednu další věc. Tvrdí, že lidé jsou ovlivněni romantickými filmy, kterými nás krmí Hollywood. V klasických romantických filmech se špatní partneři nakonec vždy poučí a polepší se - a ti, kteří věřili na pravou lásku, ji nakonec také dostanou. Jenže život není romantická komedie. Lidé se jako zázrakem nezmění a za šťastný konec musíte tvrdě bojovat.

Podle psychologů mají lidé v této situaci jen dvě možnosti:

  • Nečekejte, že se váš partner změní. Raději přijměte jeho životní styl i za svůj. Změňte pohled na jeho nedostatky. Smiřte se s tím, jak to je.
  • Nečekejte, že se váš partner změní. Opusťte ho.

Doufat, že se něco změní, vám přinese jen zklamání. Prožijete život v neustálém očekávání lepší budoucnosti, která nikdy nepřijde.

Co myslíte vy? Je lepší zůstávat v nefunkčním manželství, anebo by lidé měli sebrat odvahu a začít hledat své štěstí jinde?

Tagy: