7 trendů v současných vztazích, kvůli kterým jsou lidé nešťastní

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 1 rokem
5294

Moderní technologie umožňují lidem snadný přístup nejen k informacím a hmotným věcem, ale i k druhým lidem. Skrze internet se můžete seznamovat a můžete spolu komunikovat bez ohledu na to, jaká vzdálenost vás dělí.

Sociální sítě, seznamovací aplikace a tak dále – to vše lidem pomáhá najít a rozvíjet své vztahy. Jenže jako vše i internet má svá negativa. Například taková závislost na seznamovacích aplikacích stojí za spoustou rozpadů moderních vztahů.

Nejasná hranice mezi skutečností a virtuální realitou způsobuje nejeden problém a často činí lidi ve vztazích nešťastnými. Tohle jsou ty nejhorší věci, které moderní technologie přinesly do vztahů:

Ghosting


Pokud s partnerem komunikujete přes internet, je velice snadné „vypařit se“. A přesně tomu se říká ghosting (duchování). Vypařit se jako duch.

Prostě přestanete odpovídat, na zprávy nereagujete, telefon nezvedáte. Nic nevysvětlíte. Druhého můžete dokonce odstranit z přátel a zablokovat. Je to, jako kdybyste najednou zmizeli ze světa.

Rozejít se takovým způsobem je samozřejmě velmi jednoduché, a právě proto se k němu lidé čím dál častěji uchylují. Je to také ale velmi sobecké. Ten druhý se bude trápit nejistotou, nebude chápat, co se stalo, bude na vás dál zbytečně čekat a neustále přemýšlet o tom, co se stalo špatně.

Rozejít se není nikdy příjemné ani pro jednu stranu, ale seberte odvahu a udělejte to správně. S druhým se sejděte a vysvětlete mu své důvody. Každý si přece zaslouží znát pravdu. A pokud se osobně sejít nemůžete, alespoň zavolejte. Dokonce i takový rozchod přes SMS je lepší než dělání mrtvého brouka.

Co dělat, když vás to potká?

 • Přijměte to. Uzavřete to. Nečekejte, nepřemýšlejte o tom, co jste udělali špatně. O tom byste mohli přemýšlet věčně. Když vám druhý neodpovídá, nikdy se nic nedozvíte.
 • Nepřemýšlejte o tom, co by se muselo stát, aby se vám znovu ozval. Nesnažte se takovou situaci vyvolat.
 • Neobviňujte se.
 • Na návrat ducha nikdy nečekejte. Je to jen ztráta času. Věnujte svůj čas raději někomu, kdo si to zaslouží. A dokud budete doufat, že se duch vrátí, nezapomenete a se situací se nesrovnáte.

Mosting


S někým se seznámíte, dopisujete si. Sejdete se. Přijde vám dokonalý, je milý, hýří komplimenty a sladkými slůvky. Uvěříte mu, že jste pro něj jediná, a že vás miluje. Po schůzce se s vámi mile rozloučí… A on té doby se vám už neozve. Zase se vypaří jako duch.

Věřte, že nejste první ani poslední. Lidé praktikující mosting na seznamovacích aplikacích loví pro zábavu. Nechtějí vám ale ublížit - chtějí si jen užít. Někteří muži tvrdí, že když používají sladká slova, nepřipadá si žena „zneužitě“ – a právě proto je prý říkají.

Většinou jsou bohužel obětí romantické duše toužící po opravdové lásce, pro které je podobnou situaci velmi těžké zvládnout.

Co dělat, když vás to potká?

 • V první řadě se takové situaci snažte vyhnout. Zůstaňte nohama na zemi. Přemýšlejte o tom, co druhý říká.
 • Neberte vážně vyznání lásky na první schůzce. A už vůbec ne ještě před ní. Být opatrná není nikdy na škodu.
 • Dívejte se hlavně na to, co pro vás druhý dělá. Ne na to, co říká.
 • Můžete druhému věřit, ale pokud se nechcete stát obětí mostingu, raději s intimnostmi počkejte, až se budete lépe znát.

Orbiting


Už jste se pomalu začali smiřovat s tím, že jste se stali obětí ghostingu nebo mostingu. Jednoduše řečeno – ignoruje vás. Už jste na něj/ni skoro zapomněli. A pak se přihlásíte na svůj účet třeba na Facebooku a zjistíte, že vám váš poslední objev lajknul všechny fotografie s vámi. Anebo vám napsal – pravděpodobně něco krátkého a nicneříkajícího (třeba vám poslal odkaz na nějaké video nebo článek).

Emoce se ve vás znovu probudí a vy mu/jí začnete psát. A nic. Znovu vás ignoruje. A když už se s tím začnete zase smiřovat…

Zažili jste to někdy? Říká se tomu „orbiting“. Krouží kolem vás, drží se od vás dostatečně daleko, ale nikdy vám ze života nezmizí úplně. Sice s vámi nechce být, ale nedovolí vám na něj nebo na ni zapomenout.

Co dělat, když vás to potká?

 • Tady se nedá dělat nic jiného než zablokovat a zabraňte v dalším kontaktu.

Gatsbying


V knize (a filmu) pořádal Jay Gatsby ohromné party v naději, že jednoho dne dorazí i žena, kterou miluje. Téměř to samé dělají někteří uživatelé sociálních sítích. Na svém účtu úmyslně zveřejňují takové fotografie nebo takové posty, které mohou přitáhnout pozornost určité osoby.

Jejich příspěvky můžou být úmyslně provokativní (aby vás přiměly reagovat), emotivní anebo prostě takové, které by vás mohly z jakéhokoli důvodu zaujmout. Někteří lidé například zveřejňují své fotografie v naději, že se určité osobě zalíbí.

Gatsbying je opravdu zvláštní způsob, jak se snažit někoho zaujmout. Jenže adresát často vůbec nepochopí, že jsou příspěvky určené jemu a nijak na ně nezareaguje. Nekomplikujte si zbytečně vztahy. Mnohem lépe uděláte, pokud třeba pošlete zprávu.

Serendipidating

 

Znáte rčení „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“? Takhle nějak asi uvažuje člověk, který s vámi chodí, ačkoli věří, že někde venku (nebo na střeše) je někdo, kdo by mu vyhovoval více.

A tak je sice s vámi, ale zároveň stále doufá, že nakonec získá něco lepšího. Než se tak stane, pokouší se vás udržet. Protože co kdyby nikoho lepšího přece jen nesehnal? Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Pořád jste lepší než nikdo.

Takový člověk bude stále odkládat schůzky a raději se bude omezovat na pouhou virtuální komunikaci. Pokud najde někoho lepšího, z vašeho života se vypaří jako duch.

Co dělat, když vás to potká?

 • Na nic nečekejte. Buď s vámi čas trávit chce, anebo nechce. Neplýtvejte svým časem na někoho, kdo o vás nestojí.

Breadcrumbing


Výraz je odvozen z anglického breadcrumbs (strouhanka).

Představte si situaci: Po rozhovoru s člověkem si jste jistí, že o vás jeví opravdový zájem. Je k vám laskavý, lichotí vám. Pak vám zničehonic přestane odpovídat. Další den vám napíše znovu – odpovíte mu a on se znovu odmlčí. A tak pořád a pořád dokola. Vaše zprávy zůstávají pravidelně bez odpovědí. Nakonec si začnete připadat jako blázen, který se vnucuje někomu, kdo o něj nestojí – a to přesto, že on je ten, kdo vám pokaždé napíše jako první.

Je zjevné, že takový člověk si vás pouze nechává v záloze pro případ, že mu vztah s jinou osobou nevyjde.

Co dělat, když vás to potká?

 • Flirtování je flirtování. Nic víc, nic míň. Tak k němu tak i přistupujte. O tom, co se děje na druhé straně „linky“, nemůžete nic vědět. Takže od flirtování nikdy nečekejte příliš.

Stashing


Stashing znamená „skrývání“. A přesně to jeden z partnerů v tomto případě dělá – skrývá vás. Zatajuje vás před přáteli, odmítá vás představit rodině.

Pokud spolu komunikujete pouze prostřednictvím nějaké konkrétní aplikace nebo nějaké stránky, je docela možné, že se nikdy nestanete součástí jeho skutečného života. Nikdy vás nepředstaví nikomu blízkému. Vždycky zůstanete pouhou virtuální známostí.

Co dělat, když vás to potká?

 • Zeptejte se partnera přímo na důvod jeho chování. Nedá-li vám rozumné vysvětlení, je načase vztah přehodnotit.

Závěrem

Psychologové tvrdí, že lidé mají v dnešní době často problém fungovat v reálných vztazích (nebo třeba někoho oslovit mimo seznamovací aplikaci). Nejsou schopni projevovat skutečné emoce a pocity. Toto odtržení od reality se prohlubuje tím víc, čím více praktikujeme triky jako je ghosting nebo mosting.

Není nutné znát všechny tyhle pojmy, abychom pochopili problematiku moderních vztahů. Pochopení jejich podstaty nám ale pomůže vyhnout se chybám a překonat všechny překážky, které mohou vyvstat.

Seznamujete se online? Ukončili jste někdy vztah tím, že jste se prostě vypařili? Udělal to někdy někdo vám?

Tagy: