7 situací, které znají všichni, kteří žijí v dlouhodobém vztahu

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 4 měsíci
10011

Pamatujete si ještě, co všechno vás dokázalo vystrašit nebo znervóznit na začátku vztahu? Mám zavolat, nebo čekat, až zavolá? O čem se s ní nebo s ním bavit? Co si na sebe obléknout? Pamatujete si ještě na tu paniku, kterou jste zažívali, když jste se třeba nestihli na schůzku pečlivě upravit?

Počátky vztahu jsou na jednu stranu opravdu krásné, ale jsou také plné nejistoty, nervozity a strachu. To všechno ale časem mizí a partneři, kteří jsou spolu už třeba deset let, se tomu, z čeho mívali dříve obavy, dnes jen smějí. Nechápou, jak je mohli rozhodit tak nepodstatné maličkosti.

Jak se tedy konkrétně liší krátkodobý od dlouhodobého vztahu? Co se s léty změní? Mnoho lidí si myslí, že čím déle spolu lidé jsou, tím je to k sobě táhne méně. Láska a přitažlivost mizí a ze zamilovaného páru se stává jen pár kamarádů. Jenže výzkum psychologa Daniela O'Learyho ukázal, že to může být i právě naopak. City manželů, kteří spolu byli už 10 let, byly mnohem silnější, než city těch, kteří teprve prožívali období prvotní zamilovanosti. Všechny překážky, které museli manželé za roky společného života překonat, je sblížily a posílily vzájemnou lásku. Manželé si vzájemně více důvěřovali a jeden před druhým se nestyděli odkrýt své pravé já.

1.      V dlouhodobém vztahu máte oba stejné plány a hodnoty


Jednou z největších výhod dlouhodobého vztahu je fakt, že už znáte všechny partnerovy plány, hodnoty a preference. A on zná zase ty vaše. Máte jasno v tom, co chcete, a nebojíte se, že by vás plány do budoucna mohli od sebe odtrhnout.

Na začátku vztahu se často stává, že vás překvapí (a někdy i vyděsí) partnerův názor nebo plán do budoucna. Třeba zjistíte, že váš partner touží po odstěhování se na venkov a velké rodině, zatímco vy jste chtěli zůstat ve městě a na děti nijak nepospícháte. V dlouhodobém vztahu se nic takového nestane. Manželé své sny většinou sdílí a na jejich realizaci pracují společně.

2.      Nebojíte se mluvit o žádném tématu


Komunikace je klíč k vzájemnému porozumění, to všichni víme. Přesto se snad všichni na začátku vztahu zdráháme mluvit o jistých tématech. Bojíme se, aby si o nás partner neudělal špatný obrázek. Chceme působit co nejlépe, a tak se většinou snažíme vypadat kultivovaně, inteligentně a vzdělaně.

Jenže vážná témata dřív nebo později dojdou, a zatímco jste na začátku vztahu diskutovali o kvantové fyzice a moderním umění, po deseti letech beze studu nadhodíte téma: „co bys dělal, kdyby svět ovládly zombie?“

Čím bližší a důvěrnější je komunikace mezi partnery, tím silnější je jejich vztah.

3.      Nebojíte se ukázat před partnerem v žádném stavu


Když jdeme na první rande, snažíme se vypadat upraveně, svěže a usměvavě. Prostě perfektně. Nejedna žena už narychlo odvolala schůzku kvůli pupínku anebo kruhům pod očima!

Čím déle ale s partnerem jsme, tím více mu důvěřujeme a stud jde stranou. Po deseti letech vás ani nenapadne, že byste se měli kvůli červenému nosu nebo opuchlým očím zamknout doma. Krása je, jak známo, v očích toho, kdo se dívá. A po deseti letech už dobře víte, že pro svého partnera jste nejkrásnější, ať už jste momentálně v jakékoli formě.

4.      Nebojíte se toho, co si o vašem partnerovi myslí rodina


V nezralých vztazích lidem velmi často záleží na názoru ostatních – zvláště pak blízké rodiny. Muži i ženy se rozcházejí mnohdy jen proto, že se jejich parter nelíbil příbuzným nebo kamarádům.

Když vás ale pojí už celé roky společného života, na tom, co si myslí druzí, vám už nesejde. A pokud si někdo dovolí před vámi vašeho partnera kritizovat, stojíte vždy zásadně na jeho straně.

Důležité přece je, že se s ní (nebo s ním) cítíte dobře vy. Je to váš vztah. Ostatní nemusí vašeho partnera zrovna milovat, ale vaši volbu by měli přinejmenším respektovat.

5.      Nebojíte se, že jste vztah uspěchali


Na počátcích vztahu nás může přepadat nejistota. Pokládáme si otázky jako: „Opravdu je to teď to pravé? Neuspěchal jsem to? Nepřijdu o něco, když si tak brzy najdu vážný vztah?“

Možná chceme poznat víc lidí, možná chceme cestovat nebo budovat kariéru – je mnoho věcí, které nás mohou od vážného vztahu odradit.

Když jsou spolu ale dva lidé už dlouhou dobu, ani je nenapadne, že by „mohlo být něco lepšího“. Věří tomu, že vše dopadlo tak, jak to dopadnout mělo.

6.      Nebojíte se před partnerem vypadat hloupě nebo směšně


Každý z nás vypadá sem tam hloupě, ale nikdo nechce, aby o tom věděli druzí. Zvláště ne náš partner! Když nás uvidí rozcuchané, zpocené nebo třeba s pleťovou maskou na tváři, připadá nám to jako konec světa.

Čas ale všechny tyto bariéry postupně zbourá. Před tím, koho znáte už velmi dlouho, se nebojíte vypadat přirozeně, směšně ani vyloženě hloupě.

7.      Nemáte obavy, že by změna vašeho vzhledu mohla vztah zničit


Možná jste si partnera nevybrali kvůli vzhledu, ale přiznejme si, že vzhled je na začátku každého vztahu poměrně hodně důležitý. Sami se snažíme vypadat co nejlépe, a zároveň věnujeme pozornost vzhledu svého partnera.

Jak ale čas plyne, vzhled nám dělá čím dál menší starosti. A nějaké to kilo navíc, co žena přibere během těhotenství, anebo pleš, která se muži začala tvořit, na vzájemné lásce nic nezmění.

Tagy: