7 rad pro introverty, jak přežít ve světě extrovertů

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: Adme
Před 2 měsíci
2182

V dnešní době je módní být aktivní a společenští, mít mnoho přátel a známých a být neustále veselí. Co ale dělat, když vám tohle prostě nevyhovuje? Možná máte jinou povahu, jste uzavřenější a nespolečenští? Znamená to snad, že nemůžete v dnešním světě obstát?

I introverti si mohou najít ve společnosti své místo, a dokonce dosáhnout úspěchu. Stačí jen vědět, jak na to! Připravili jsme si pro vás několik základních rad.

Rozvrhněte si svůj program a činnosti


© Universal Pictures

Je dobře známý fakt, že introverti dávají přednost samotě a nadbytek komunikace je rychle unaví. Musejí-li se často účastnit společenských událostí, dochází u nich k takzvanému vyhoření. Jenže vyhnout se společnosti a společenským událostem je v dnešní době takřka nemožné.

Abyste se vyhnuli vyhoření, je třeba si pečlivě promyslet svůj rozvrh. Například pokud víte, že vás čekají dva rušné dny, na ten třetí si naplánujte něco klidného a odpočinkového, abyste nabrali síly. Komunikujte pouze s důležitými lidmi.

A hlavně nezanedbávejte odpočinek! Co je špatného na tom si třeba jen tak lehnout a poslouchat svou oblíbenou hudbu? Pokud vás právě taková zábava dokáže posílit, proč ne?

Nezapomínejte na své silné stránky


© The Weinstein Company

I když se o tom moc nemluví, mají i introverti mnoho výhod a předností. Umějí pozorně naslouchat a dokážou si všímat podrobností. Problémy dokážou zanalyzovat až do hloubky. Dokážou projevit empatii, jsou pečující a plní porozumění. Jsou také velmi přemýšliví a klidní.

Mezi introverty najdeme i mnoho úspěšných osobností. Například takový Bill Gates, Albert Einstein, Mark Zuckerberg nebo Marilyn Monroe – ti všichni byli nebo jsou introverti!

Nesnažte se změnit, raději využijte svých silných stránek.

Komunikujte virtuálně


© Columbia Pictures

Neustále se mluví o negativním vlivu Internetu na mezilidské vztahy. Pravda ale je, že moderní technologie značně usnadnily život právě introvertům.

Pro introverty je totiž mnohem jednodušší vyjádřit své myšlenky písemně. Psaná zpráva nevyžaduje okamžitou odpověď, můžete si tak své myšlenky v klidu promyslet a zformulovat.

Proč tedy nevyužít rozšířenosti sociálních sítí a trochu si neusnadnit život?

Zkuste popřemýšlet o práci na dálku


© Warner Bros

Mnoho zaměstnavatelů je dnes svolných k práci z domova. Praxe totiž ukázala, že lidé pracující doma neodvádějí méně práce – naopak, jsou spokojenější, méně ve stresu, a tím pádem i produktivnější. Zkuste se se svým zaměstnavatelem domluvit na tom, abyste alespoň několik dní v týdnu pracovali z domova. Odpočinete si od lidí a naberete potřebnou energii.

Naučte se základní komunikační triky


© Lakeshore Entertainment

Existuje několik metod, které vám pomohou komunikovat s extroverty.

Za prvé, klidně se odmlčte. To není nic hrozného. Můžete také zkusit zpomalit tempo řeči, to vám dá více času na promýšlení slov.

Za druhé, nenuťte se na společenských akcích vést zdvořilostní konverzace o ničem. Zcela postačí, když se připojíte ke skupince lidí, budete poslouchat a třeba sem tam něco prohodíte.

Za třetí, nedívejte se lidem zpříma do očí. Stačí, když se k druhému postavíte mírně z boku. Nikde přeci není psáno, že si během hovoru musíte zírat do tváře! Extrovertům pohled „tváří tvář“ potíže nedělá, ale introvert si tak může připadat pod tlakem.

Vytvořte si místo, kde se budete cítit pohodlně


© The Weinstein Company

Všichni občas musíme mezi lidi. Měli bychom mít ale místečko, kam se můžeme jednoduše zašít, věnovat se svému koníčku nebo třeba jen v tichosti přemýšlet a čerpat sílu. Malý útulný pokojíček nebo lavička v přírodě, kam nikdo nechodí – obyčejná místa, která jsou ale pro introverty hotovým rájem.

Pokud takové místo nemáte, je správná chvíle najít ho. Může to být třeba čítárna v knihovně, ateliér, klidný park nebo prázdná zasedací místnost.

Netajte před ostatními své úspěchy


© Working Title Films

Introverti jsou skromní lidé, a proto často zůstávají ve stínu extrovertů, kteří se nebojí otevřeně hlásit ke svým úspěchům. A to je velká škoda, introverti totiž mají mnohdy co ukázat! Nebojte se druhé informovat o svých schopnostech, znalostech a úspěších. Samozřejmě se nemusíte chovat namyšleně a vykládat o sobě všem na potkání (ta vlastnost nám připadá prostě nesympatická!), ale rozhodně byste své přednosti neměli skrývat třeba před šéfem.

A využít můžete zase sociálních sítí. I když se stydíte otevřeně mluvit o sobě a svých úspěších, můžete o nich alespoň napsat na nějakou ze sítí.

Bonus: Rozvíjejte se!


© Fox Searchlight Pictures

Introverti nejsou nudní! Mají své zájmy a zajímavé koníčky. Oproti extrovertům jsou ale zaměřeni na svůj vnitřní svět, nikoli na ten vnější. To ale není špatné. Naopak, dává jim to obrovskou příležitost k osobnímu rozvoji, dokážou vytvořit nové a originální věci a díky tomu se stávají úžasnou inspirací pro celý svět.

Nepřestaňte se rozvíjet. Choďte na výstavy, představení, filmy, koncerty a vernisáže – cokoli vás zajímá. Čtěte knihy, sledujte filmy, choďte na výlety. Nenechte se odradit, pracujte na svých silných stránkách a úspěch se dostaví.

Jste introvert? Co vám pomáhá obstát ve světě extrovertů? Napište nám o tom!