5 pravidel etikety, na která v dnešní době mnozí zapomínají

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 2 lety
42672

Pojem „slušné vychování“ nezmizel ani v dnešní době – všichni se přece snažíme chovat slušně a všichni chceme dobře vychovat své děti.

Některá pravidla slušného chování ale nedodržujeme jednoduše proto, že je dnes už neznáme. Připomeňme si je!

Domov a hosté


ntv.co.jp

Zouvání nebo ne? Jak se zachovat, když k vám domů zavítají hosté? Máte je požádat, aby se zuli, anebo naopak, aby vešli i s botami? Obecně byste měli nechat rozhodnutí na návštěvě. Pokud se vám ale nelíbí představa, že by vám po bytě courali obutí lidé, předem je slušně požádejte o vyzutí a nabídněte jim pantofle (je ale nevhodné půjčovat vlastní obuv, pantofle by měly být náhradní, určené speciálně pro návštěvu).

Mimochodem, pokud jde o párty, na kterou dorazí lidé elegantně oblečeni, neměli byste po nich v žádném případě chtít, aby se vyzuli. Představte si gentlemana v obleku a ponožkách anebo dámu v elegantních šatech, ale bez svých střevíčků – to prostě nejde.

Omlouvat se za nepořádek? Tak tohle určitě nedělejte! Ve chvíli, kdy si někoho zvete k sobě domů, projevujete mu určitou důvěru (a on vám). Host by měl vás i váš domov respektovat takový, jaký je. Nikdo ho přece nenutí zůstávat, takže pokud se mu tam nelíbí, může odejít.

Chování v automobilu


mrbean

Půjčili jste si auto? Než ho vrátíte, dotankujte. To je základ, na který ale mnozí zapomínají. O tom, že by auto mělo být čisté – jak zevnitř, tak zvenku – snad není třeba mluvit.

Kam se posadit? Nejbezpečnější místo je to hned za řidičem. Nejpohodlnější je ale to vzadu, za sedadlem spolujezdce. Toto místo by proto měl zaujmout buď nejstarší z vás, anebo popřípadě žena. Nejmladší by měl jet uprostřed (není-li jinde místo).

Chování spolujezdce. Spolujezdec – člověk sedící hned vedle řidiče – by měl s řidičem udržovat hovor. Je neslušné spát anebo si hrát s telefonem, zvláště při dlouhých cestách. Vaším úkolem je dělat řidiči společnost a postarat se o to, aby se cítil pohodlně, nenudil se, anebo dokonce neusnul (platí hlavně při velmi dlouhých cestách).

Samozřejmě byste neměli řidiče rušit a rozptylovat, nevhodné je například rozhazovat rukama, křičet a podobně. Příjemný hovor ale dokáže naopak řidiče udržet ve střehu. Samozřejmě musíte také dávat pozor na situaci na silnici, víc očí víc vidí.

Komunikace


depositphotos depositphotos

Zrušení schůzky. Museli jste z nějakého důvodu zrušit schůzku (ať už pracovní nebo soukromou)? V tom případě je vaší povinností navrhnout jiný termín. A to i v případě, že původním iniciátorem schůzky byla druhá strana.

Když potkáte známé. Pokud vyrazíte s kamarádem/kamarádkou do společnosti a narazíte na někoho známého, je vhodné představit jej. Měli byste prohodit pár slov, ale příliš se nezdržovat (rozhodně nesmíte dopustit, aby si kamarád/ka, s kterým jste původně vyrazili, připadal odstrčeně).

Tykání nebo vykání? Mnozí si nevědí rady s otázkou, do kdy je vhodné člověku tykat, a kdy už je čas na vykání. Každému staršímu 12 let byste už měli vykat (samozřejmě nejde-li třeba o rodinného příslušníka).

Mimochodem, tykat komukoli cizímu a dospělému, pokud vám to sám nedovolil, je naprosto nepřijatelné – tykat servírkám, prodavačům nebo komukoli, kdo pro vás pracuje, je hrubé porušení pravidel slušnosti!

Podávání rukou. Máte-li rukavice, musíte si je před podáním ruky sundat (stačí jednu). Při podávání ruky byste také měli oba stát. Takže pokud sedíte, postavte se nebo alespoň naznačte nadzvednutí. Jestliže držíte cigaretu, je nevhodné podávat někomu ruku. Nabídne-li vám ji někdo, zdvořile se omluvte a nejprve se cigarety zbavte.

Ruce si nikdy nepodávejte v koupelně ani v její blízkosti.

Když zapomenete něčí jméno, nesnažte se vyhýbat oslovení. Prostě se omluvte a přiznejte, že si nemůžete jeho jméno vybavit. (Pokud si chcete jméno zapamatovat, zkuste si pokaždé, když se vám někdo představí, jeho nebo její jméno zopakovat. Řekněte například: „Anna – tak hezké jméno!“ Tím se vám rychleji zapíše do paměti.)

Komunikace na dálku


hartswoodfilms

Jestliže druhá strana nezvedá telefon, po pěti „vyzváněních“ zavěste. To, že telefon nezvedá, znamená, že nemá čas. Jinak by ho přece zvedla.

Pokud nejde o nic naléhavého, nezkoušejte volat stále znovu a znovu. Mezi jednotlivými pokusy o zavolání by měly být minimálně 2 hodinové pauzy. Pravděpodobně ty 2 hodiny čekat ani nebudete muset, protože vám druhá strana zavolá zpět, jakmile si všimne nepřijatého hovoru.

Jestliže se vám nepodaří dovolat, zkuste třeba jen napsat SMS nebo použijte třeba Messenger. Obě strany tím ztratí méně času.

Osobní prostor


depositphotos depositphotos

Když má člověk nasazená sluchátka, dává tím vlastně současně najevo, že nemá momentálně zájem o hovor.  Nepotřebujete-li mu sdělit nic důležitého, nerušte ho.

Jakou kabinku si zvolit na veřejném WC? Pokud je více kabinek volných, volte vždy tu, která nesousedí s žádnou obsazenou.

Vstup do dětského pokoje. Klepejte! Každý má právo na své soukromí. A navíc tento projev zdvořilosti dítě zároveň naučí dělat to samé.

Respektujte kolegovo pracoviště. I taková kancelář – nebo pracovní stůl – je soukromým prostorem daného člověka. Nenarušujte mu ho proto víc, než je nezbytně nutné. Naprosto nevhodné je dívat se zaměstnanci do monitoru (a to i pokud jde o vašeho podřízeného!), nevhodné je i vstupovat do kanceláře bez svolení nebo brát ze stolu různé předměty (i kdyby šlo třeba jen o naprosto nevinnou kancelářskou sponu).