20 pravidel chování ve veřejné dopravě, která mnozí nedodržují

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 2 lety
9618

Už malým dětem rodiče zodpovědně vštěpují základy slušného chování: pusť starší paní sednout, nebuď v autobuse hlučný, respektuj osobní prostor ostatních pasažérů apod.

Pravda ale je, že sami dospělí na etiketu často zapomínají. Jste si jisti, že víte, jak se chovat v prostředcích veřejné dopravy?


depositphotos
 • Nezdržujte frontu. Všechny potřebné dokumenty, jízdenky nebo letenky a průkazy totožnosti si připravte předem. Na letišti si během odbavování předem sundejte hodinky a kovové pásky, abyste se tím nemuseli zdržovat, jakmile na vás přijde řada.
 • Vše, co budete potřebovat během jízdy nebo letu, si připravte předem. Pokud si například chcete během jízdy číst, mějte knížku u sebe už při nástupu. Nebudete pak muset rušit spolucestující přehrabováním se v batohu a zdržovat souseda sedícího vedle vás.

depositphotos
 • Nezapomínejte, že i ostatní cestující mají zavazadla. Snažte se tedy zabrat svými zavadly co nejméně prostoru. Například v letadle byste měli využít jen tolik místa, kolik vám náleží – každý pasažér má obvykle právo umístit do zavazadlového prostoru nad hlavou jeden příruční kufřík. Zbytek věcí si můžete dát například pod sedadlo. Podobně bychom se měli chovat i v autobusech nebo vlacích.
 • Pokud sedíte blíže uličce, můžete svému sousedovi nabídnout, že mu při výstupu podáte zavazadla (nebo třeba kabát). Lidé sedící u oken musí totiž čekat, dokud ostatní neopustí dopravní prostředek a neuvolní místo. Vás přitom pomoc nijak výrazně nezdrží.
 • Při vstupu do dopravního prostředku si sundejte ze zad batoh a velké kabelky z ramen. Nejenže tím uvolníte místo svým spolucestujícím, zároveň také ochráníte své peněženky a další obsah svých zavazadel před případnými kapsáři.

depositphotos
 • Některé dívky se krášlí během jízdy vlakem nebo autobusem – šetří tím čas. Líčit se nebo česat ve veřejné dopravě ale není vhodné. Něco jiného to je samozřejmě v osobním automobilu. Koneckonců, tam máte na místě spolujezdce i chytré malé zrcátko k tomu určené! Totéž platí i pro parfémy. Pokud se chcete navonět, udělejte to až poté, co opustíte dopravní prostředek.

depositphotos
 • Chcete-li někomu pomoci, nezapomeňte se nejprve zeptat, zda vaši pomoc opravdu potřebuje, a zda o ni stojí!
 • Jste-li v přeplněném autobuse společně s malým dítětem, nenechte ho sedět – raději si sedněte sami. To platí zejména v případech, kdy vám někdo z dobré vůle uvolnil sedačku! Třeba takové pětileté dítě už vydrží stát chvíli na vlastních nohách. A sedící třeba už dvanáctileté dítě na klíně matky vypadá opravdu divně.

depositphotos
 • Seznamte dítě se základními pravidly slušného chování ve veřejných dopravních prostředcích. Vysvětlete mu, že nesmí rušit ostatní cestující, musí spořádaně sedět na jednom místě a nesmí být hlučné.
 • Buďte ochotní a vycházejte druhým vstříc. Ne, tady nejde o to, že byste se měli vzdát svého zarezervovaného místa a pustit na něj starší paní, která si lístek koupila na poslední chvíli a o rezervaci se nezajímala. Ale pokud vás někdo slušně požádá o výměnu místa, aby mohl sedět vedle svého partnera anebo dítěte, proč mu nevyhovět? Jestli budete sedět o řadu dál nebo blíž, na tom přece nezáleží.
 • Pozor na zvuky, které by mohly ostatním vadit. Třeba vyzvánění telefonu, hlasité telefonování, puštěný film na tabletu, hudba znějící i přes sluchátka, ale i hlasitě vedený rozhovor se sousedem. Používejte sluchátka, šeptejte a respektujte ostatní cestující.

depositphotos
 • Ve voze nejezte a nepijte nic výrazné vůně. Asi by vás nenapadlo pustit si ve vlaku nahlas muziku – mohla by přece ostatní cestující rušit. Málokdo si ale dělá starosti s tím, zda ostatní nebude rušit výrazná vůně jejich jídla. K svačině si raději připravte něco lehkého bez zápachu, anebo se svačinou počkejte, až budete z vlaku (nebo jiného dopravního prostředku) venku. Rozhodně se nepouštějte do vařených vajec, fast foodu, ryb, uzených výrobků, některých sýrů a kvašených potravin (například zelí). Pustit se můžete naopak do ovoce, sušeného ovoce, ořechů, jogurtu, müsli nebosušenek.

depositphotos
 • Spánek ve veřejné dopravě? Záleží na tom, jak a kde. Tak třeba v metru se to moc nehodí – a nejspíš byste tam ani nedokázali usnout – ale ve vlacích, autobusech a letadlech je spánek přijatelný, zvláště na dlouhých cestách. Musíte ale dodržet jisté zásady. Než si sklopíte sedadlo, zkontrolujte, zda nesedí nikdo za vámi. Jestliže sedí, požádejte ho o svolení. Váš spánek by neměl rušit nikoho z dalších cestujících.
 • Když vstupujete do autobusu s deštníkem, dejte pozor, abyste nikoho nepokropili. Deštník složte ještě před nástupem a držte ho směrem dolů.

depositphotos
 • Neprojevujte si v dopravních prostředcích city. A už vůbec ne, pokud je autobus nebo vlak přeplněný. Pomyslete si, jak se asi cítí osamělí lidé, kteří spolu s vámi cestují – třeba staré paní, které jsou na světě už úplně samy. Něco jiného je samozřejmě objetí nebo letmá pusa, to nikoho pobouřit nemůže. S vášnivými projevy emocí si ale počkejte, až budete mít soukromí.
 • Při opouštění dopravního prostředku nespěchejte. Pokud sedíte u okna, počkejte, až váš soused vstane a uvolní vám cestu. V případě, že si nejste jistí, zda ostatní lidé, kteří vám stojí v cestě, také vystupují, zeptejte se jich. Rozhodně je ale nepřelézejte, nepřekračujte jejich zavazadla a netlačte se ke dveřím! Ty tři minuty to ještě vydržíte. Spěchat byste měli jen tehdy, je-li situace skutečně naléhavá (pokud se ale budou vždy tlačit úplně všichni, kteří skutečně spěchají, nestihnou vystoupit včas).

depositphotos
 • Na eskalátorech se stojí napravo, spěchající běží nalevo. Po obyčejných schodech platí podobné pravidlo: držím se na pravé straně, a pokud „předbíhám“, běžím po levé straně.
 • Neroztahujte se a nezabírejte na úkor druhých více místa, než kolik vám náleží. Zvláště na dlouhých cestách je dodržování tohoto pravidla velmi důležité. Nikomu z nás jistě nebude příjemné, když se jeho soused začne roztahovat i na jeho místo. Nezabírejte loketní opěrku, která patří k vedlejšímu sedadlu, nemačkejte se na svého souseda, neumisťujte svá zavazadla pod jeho sedadlo nebo do prostoru mezi sedadly, nezabírejte více než jedno místo, nenatahujte nohy, pokud byste tím mohli narušit osobní prostor některého ze spolucestujících a tak podobně.

depositphotos
 • Noviny byste měli držet složené, abyste nerušili ostatní cestující.
 • Nikdy se nedívejte do knih, časopisů nebo třeba mobilů svého souseda. Je to neslušné!

S jakým nejhorším porušením etikety ve veřejné dopravě jste se kdy setkali? Jak jste reagovali?