13 příznaků toxického přátelství - takhle se opravdová kamarádka nechová!

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 2 lety
4510

Čím déle někoho známe, tím těžší je pro nás přiznat si, že bychom přátelství s ním měli ukončit. Jenže někdy je to prostě nezbytné. Toxické totiž nejsou jen záležitostí partnerských vztahů, ale často i těch kamarádských.

Jestliže vám tyto znaky budou něčím povědomé, zamyslete se nad svým přátelstvím. Tohle totiž do skutečného přátelství nepatří.

Nikdy se neraduje z vašeho úspěchu


Pokud se své kamarádce pochlubíte s nějakým svým úspěchem, správná kamarádka by vám vyjádřila podporu a radovala se spolu s vámi.

Toxická přítelkyně ale udělá něco jiného: Buď okamžitě změní téma, anebo se začne litovat.

„To je tak nefér! To se mně nikdy nepovede!“

„Ty máš všechno a já nemám nic!“

Takový člověk vás vnímá jako svou konkurenci. Vaše úspěchy ho nezajímají, zato o vašich nezdarech slyší rád. Skrze vaše neúspěchy si zvyšuje vlastní sebevědomí.

Žárlí, jako by byla vaším partnerem

Pokud zjistí, že jste se vyrazila bavit s někým jiným, žárlí a chová se hystericky. Pokud odmítnete účastnit se spolu s ní nějaké akce, urazí se. Když zveřejníte fotku z kavárny, kde jste spolu se svými kamarády, píše vám pod ní naštvané komentáře typu „proč jste mě nepozvali?!“.

Po hovoru s ní se cítíte vyčerpaně


Po rozhovoru s kamarádkou se cítíte unaveně a zesláble. Možná vás dokonce pobolívá hlava. Stává se vám to často? Pokud ano, popřemýšlejte o tom, zda vám přátelství s touto osobu za to stojí. Nebudete se cítit lépe, pokud kontakt s ní přerušíte?

Volá vám v jakoukoli denní dobu, když se potřebuje vypovídat


Existují chvíle, kdy nutně potřebujeme podporu toho druhého. Dobří přátelé to chápou a jsou ochotni najít si vždy čas. Téhle dobroty ale toxičtí přátelé často zneužívají. Volají vám kdykoli, klidně i pozdě v noci nebo brzy ráno a vedou zdlouhavé monology. Jakmile se jim nevěnujete podle jejich představ, cítí se uraženě.

Podpora je důležitá, ale za prvé by neměla být jednostranná. A za druhé, přátelství by mělo být o více věcech než jen o tom dělat druhému vrbu. Potýká-li se vaše kamarádka neustále s problémy a volá-li vám kvůli nim každou chvíli, je lepší odkázat ji na psychoterapeuta.

Zdůrazňuje vaše nedostatky a znevažuje vaše silné stránky

Všechno kolem sebe, včetně vás, neustále kritizuje. Když se jí s něčím pochlubíte, začne váš úspěch nebo vaše schopnosti znevažovat. A naopak, když odhalí nějakou vaši slabinu, začne na ni upozorňovat, zveličovat ji a mluvit o ní před ostatními.

Takovým chováním se projevuje nedostatek sebeúcty. I když takový člověk vypadá na první pohled silně a sebejistě, ve skutečnosti sám o sobě pochybuje. Tímto jednáním si pokouší zvedat sebevědomí.

Napodobuje vás


Snaží se vám vyrovnat. Ve všem. Najdete si přítele a ona si ho najednou musí najít taky. Vyrazíte na vysněnou dovolenou a ona najednou musí jet na nějaké exotické místo, jen aby vám dokázala, že je lepší než vy. Kopíruje vás ale i v jednoduchých věcech, jako je styl oblékání, účes, koníčky, způsob a tón řeči, pohyby, vaše názory a přesvědčení.

Takové chování má vícero motivů: Člověk, který se takto chová, má nejspíš nízké sebevědomí, tajně vás obdivuje a závidí vám. Kopírováním se vám snaží vyrovnat. Možná za tím stojí i neschopnost rozhodovat se a žít svůj vlastní život podle svých představ.

Podle některých psychologů je možné se s takovou osobou dál přátelit. Ale jen za předpokladu, že vám její kopírování nevadí.

Všechno dramatizuje a mluví pouze o svých selháních

Vždycky všechno zveličuje a neustále mluví o tom, co špatného ji potkalo a jak zle se cítila. Všímá si jen toho špatného, co ji potkává, a jako následek takového přístupu se v ní hromadí zášť.

Důležité je uvědomit si, že takovému člověku nemůžete pomoci. To může jen odborník. Naopak, kontakt s ním vás negativně ovlivní a vy se rázem ocitnete na jeho místě. Ostatně, slýchat neustále jen o tom, jak je na světě zle, nemůže dělat dobře nikomu! Brzy budete vše vidět černě, začnete ztrácet energii a propadnete depresi.

Neustále s vámi soutěží a vždy musí být ve všem o krok před vámi


Na každou dobrou zprávu, kterou své přítelkyni oznámíte, ona zareaguje jinou, ještě mnohem úžasnější. Ukážete jí své nové boty a ona vám hned oznámí, že si koupila značkové boty od Gucciho.

Povíte jí o svém novém autě z bazaru a ona vám odpoví, že se chystá koupit si luxusní a úplně nové auto.

Využívá vás k osobním cílům

Neustále si od vás něco půjčuje, o něco vás žádá. Nejprve jsou to jen nevinné drobnosti, jenže požadavky se stále stupňují, až jsou neúnosné. Považuje vás jen za prostředek k dosažení vlastních cílů.

Čím ochotněji budete pomáhat, tím více toho po vás bude žádat. Naučte se říkat bez rozpaků „NE“. Jinak to nepůjde.

Shazuje vás a je až příliš upřímná


Existuje upřímnost a pak neomalenost. A toxičtí přátelé si tohle velmi rádi pletou. Jsou chvíle, kdy chceme slyšet pravdu, a jsou chvíle, kdy prostě jen potřebujeme povzbudit.

Když jsme nervózní z nadcházející schůzky a zeptáme se kamarádky: „Vypadám hrozně, že jo?“, nechceme slyšet: „Vypadáš blbě. Být tebou, tak radši nikam nechodím!“

Pokud se k vám takhle kamarádka zachová jednou nebo dvakrát, můžete si to vysvětlit jen špatnou náladou, ale i tak si raději dejte pozor. Být v kontaktu s člověkem, který vás shazuje, nemá nikdo zapotřebí.

Na druhou stranu si to nepleťte s konstruktivní kritikou, kterou vám kamarádka chce opravdu pomoci.

Je vždycky o krok napřed, vždycky má něco lepšího a většího

Celé přátelství se stává soutěží, v níž se budete vždy cítit jako poražený. Pravidla totiž určuje ten druhý.

Dává vám úmyslně špatné rady


„Proč s ním vůbec jsi? Rozejdi se s ním!“ radí vám toxická přítelkyně, když si jí postěžuje na přítele, který je jinak prostě perfektní, jen jste se zrovna dnes chytli kvůli nějaké prkotině.

Je to zřejmé. Za špatnými radami se ukrývá závist a touha uškodit vám.

Dejte si na toxické přátele pozor. Jednou by se mohlo stát, že špatnou radu nerozpoznáte a pod návalem emocí ji uposlechnete. A později budete litovat.

Jakmile se v jejím životě objeví někdo nový, zapomene na vás


Ještě donedávna vám volala každý den. A pak si našla přítele a od té doby jste o ní neslyšeli. Když se jí ozvete, nemá na vás čas. Už vás nepotřebuje.

Když se vám přece jen podaří se s ní spojit, nemluví o ničem jiném než o své lásce. Jistě, každý se v období zamilovanosti zaměřuje především na objekt své touhy a každý se taky potřebuje vypovídat, jenže tohle je už trochu za hranou.

Doufáme, že mezi svými blízkými nemáte žádného toxického přítele. A pokud náhodou ano, nebojte se kontakt s ním ukončit. Na světě je spousta lidí, kteří vám mohou být dobrými přáteli!