10 frází, které vítězové nikdy neříkají (a poražení je opakují často)

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 4 měsíci
874

Co se jednou řekne, už se nedá odříci. Většina lidí to ví a dává si dobrý pozor na to, co říká druhým lidem. Málokdo ale také dává pozor na to, co říká sám sobě. A přitom je to možná ještě důležitější.

Slova, která říkáme druhým, nám totiž mohou pokazit jen vztahy. Ale to, co říkáme sami sobě, může zničit nás samotné, naše sebevědomí, naše životy.

Německý psychoterapeut Nossrat Peseschkian tvrdí, že některými frázemi dokážeme sami sebe naprogramovat k úspěchu nebo neúspěchu. Byl jedním z prvních, kdo studoval sílu slov a prokázal jejich vliv na náš život. Závěr, k němuž dospěl, by se dal shrnout do jediné věty: Úspěchy závisí převážně na našem způsobu myšlení.

Nemyslíte, že stojí za to přehodnotit, jaké fráze používáte? Možná byste měli některé nadobro vyškrtnout ze slovníku. A jiné do něj naopak zařadit.

1. „Nemůžu. Nejde to.“


Používáte tohle slůvko často? Často si říkáte, že něco nemůžete? Ne vždycky je to špatně. Člověk by se rozhodně neměl vrhat do každého rizika bez uvážení. Pokud víte, že vám na něco síly nestačí, je opravdu lepší říct si, že to udělat nemůžete. Pokud se například po včerejší párty ještě necítíte úplně střízlivě, je vážně lepší říct si, že nemůžete řídit.

Jenže lidé tohle slovo mnohdy používají i ve chvíli, kdy nemají co ztratit. A to jen z pouhého strachu a nedostatku sebedůvěry. Anebo ze spousty jiných důvodů. Třeba pohodlnosti.

Když si budete předem říkat, že se vám něco nemůže podařit, pravděpodobně se vám to vážně nepodaří. Anebo to bude o moc těžší. K úspěchu jsou nutné tři věci: potřebné vědomosti nebo schopnosti, touha uspět a odhodlání jednat.

„Tohle se v životě nemůžu všechno naučit!“

„Nemůže se mi podařit zhubnout!“

„Tu práci nemůžu dostat!“

Podobné věty NIKDY neříkejte. Ani si je nemyslete. Raději si říkejte: Udělám vše, co je v mých silách, proto, abych uspěl.

2. „Nikdy se nic nepodaří.“


Někdy člověk musí stokrát selhat, aby po stoprvé uspěl. Z chyb se člověk učí a většina věcí, které za něco stojí, vyžadují trpělivost a píli.

Tím, že budete už od začátku věřit v neúspěch, ztratíte veškerou motivaci. Proč se vlastně snažit, proč investovat energii do něčeho, co stejně nevyjde? Ale v životě je jen máloco zadarmo. I ti nejúspěšnější lidé se ve svém životě setkali s nezdary.

Úspěšní se od těch neúspěšných odlišují svou vytrvalostí. Ti úspěšní se prostě nevzdali. Zkoušeli to znovu a znovu, dokud se jim to konečně nevydařilo.

3. „Není to moje vina!“


Zbytečně se obviňovat je samozřejmě nesmysl. Člověk by ale měl umět přijmout zodpovědnost za svůj vlastní život. Tím, že řeknete „není to má vina“, v podstatě házíte vinu na někoho jiného. A nezáleží na tom, zda viníte někoho konkrétního anebo třeba osud.

Zbavujete se odpovědnosti za vlastní život. Tím se sice zbavujete viny za všechny chyby a neúspěchy, zároveň se ale také zbavujete možnosti zapracovat na sobě a zlepšit se. Ztrácíte možnost se svým životem něco udělat.

Mnohem lépe uděláte, když vezmete svůj život do vlastních rukou a začnete na sobě pracovat.

4. „Zkusím to.“


Když tohle říkáme, už předem si připravujeme půdu pro případné selhání. Při selhání si řekneme: No, snažili jsme se, ale holt to nestačilo.

Úspěšná osoba se nesnaží něco dělat. Dělá to.

5. „Je to nemožné.“


Jak by se nám vůbec mohlo podařit něco, co je nemožné? Proč bychom se měli snažit o něco nemožného? Jakmile tomuhle uvěříte, můžete se s úspěchem rozloučit.

Představa, že je něco nemožné, nás omezuje v dosahování našich cílů.

Albert Einstein kdysi řekl: Většina lidí si myslí, že něco nejde. Pak přijde někdo, kdo neví, že to nejde, udělá to a ono to pak jde.

Přemýšlejte o tom, až se vám bude příště chtít říct, že je něco nemožné! Prostě to zkuste. A třeba se vám povede nemožné.

6. „Chtěl bych, ale…“


„Chtěl bych cestovat, ALE je to tak drahé.“

„Chtěl bych studovat, ALE už jsem příliš starý.“

„Chtěl bych začít podnikat, ALE je to příliš velké riziko.“

To nejsou důvody. To jsou výmluvy. Proč okamžitě po vyslovení přání odsuzuje svůj sen k nezdaru? Příště druhou část věty vynechejte. Místo hledání výmluv zkuste raději hledat možnosti.

7. „Kdybych…“


„Kdybych byl mladší!“

 „Kdybych se býval lépe učil!“

„Kdybych se narodil do bohatší rodiny!“

Všechno jsou to věty, které se vůbec nevztahují k naší realitě. Mluví o nějakém alternativním vesmíru, kde je něco jinak. Pro naše životy to ale nemá žádný význam. Musíte hrát s kartami, které vám život rozdal. Nepřemýšlejte o tom „coby kdyby“. Takové myšlenky vás nikam neposunout. Přemýšlejte o tom, co skutečně můžete udělat.

Existují muzikanti či sportovci, kteří dosáhli úspěchu bez finanční podpory rodiny. A existují modelky, které nesplňují obecné standardy krásy. Pokud po něčem toužíte, jděte si za tím.

8. „Nemám na vybranou.“


Vždycky máme na výběr. Možná se nemůžete rozhodnout, možná je volba těžká, možná se vám ani jedna z možností příliš nezamlouvá, ale na výběr máte vždycky.

Zkuste se vždy nad situací zamyslet ze všech úhlů. Nevzdávejte se a hledejte možnosti.

9. „Nenávidím svou práci.“


Důvodů, proč nemít rád svou práci, je mnoho. A někdy je to nejlepší, co můžete udělat, dát výpověď. Ale i pokud zůstanete, můžete si práci zpříjemnit. Začněte u pozitivního přístupu. Zkuste přijít do práce a místo negativ si začít všímat jen pozitiv. Možná se vám povede najít něco, co budete mít na práci rád/a. I kdyby to měl být třeba dobrý kolektiv, dobré finanční ohodnocení, pauzy, cokoliv.

A jestliže nic takového nenajdete, zkuste trochu riskovat, zapracujte na sobě a zkuste najít práci svých snů. Nikdy není pozdě něco nového se naučit a získat potřebnou kvalifikaci. Bude to samozřejmě stát nějaké úsilí, ale vyplatí se to.

10. „Já tohle nedělám. Já to tak nedělám.“


Pokud používáte tuhle frází příliš často, možná si zavíráte dvířka k něčemu dobrému. Proč zcela nenaplnit svůj potenciál? Proč se omezovat na zaběhlou praxi?

Zkuste něco nového. To neznamená, že se musíte do něčeho nutit, ale neodmítejte možnost jen proto, že to tak prostě neděláte. Všechno musí být jednou poprvé!

Úspěšní lidé se nebojí přijímat nové výzvy, učit se nové věci a rozšiřovat si obzory.