10 chyb, které lidé dělají, když si zařizují malý byt. (SPOILER: Zapomeňte na teplé barvy!)

Autor: Zdenka Pšeničková Zdroj: adme
Před 6 měsíci
1018

Malé byty jsou čím dál častější volbou lidí, kteří žijí sami, ale mnohdy se k nim uchylují i mladé rodiny s dětmi. Zařídit malý byt útulně a mít v něm zároveň vše potřebné není nemožné: stačí se vyvarovat nejčastějším chybám při jeho zařizování. Využijte rady bytových návrhářů a vyberte si správné barvy, nábytek i všechno další příslušenství.

Čemu je třeba se vyhnout, aby váš menší byt vypadal hezky a útulně a přitom byl co nejvíce praktický?

Použití dvoubarevné tapety


depositphotos myroom

Takové řešení vypadá málokdy dobře. Tapeta, která je barevně rozdělena na dvě části, přitahuje pozornost ke stěnám a prostor opticky ještě více zmenšuje. Chcete-li prostor naopak opticky rozšířit, využijte k tomu zrcadla. Je to originální a estetické řešení.

Tapetám se ale – a hlavně těm dvoubarevným – raději úplně vyhněte.

Dekorace na stěnách


instagram instagram

Ve snaze zútulnit si domov si často věšíme na zdi nejrůznější dekorace: fotografie, obrazy a tak podobně. Jenže v malém bytě bude pravděpodobně všude podél zdí rozestavěn nábytek. Další předměty, které zakrývají stěny, vytvoří dojem přeplácanosti a místnost opticky zmenší.

Do jedné místnosti pověste nanejvýš dvě, ale raději jen jednu dekoraci (pokud bude i ta plnit nějakou praktickou roli, tím lépe). Zbytek stěn je lepší nechat volný. Pokoj bude působit upraveněji a vzdušněji.

Rozmisťování sošek, svíček a podobných dekorací


instagram .instagram.

Tady platí totéž co pro obrazy a fotografie na stěnách. Méně je někdy více. K mnoha předmětům nás sice vážou příjemné vzpomínky, ale poličky plné suvenýrů prostě nevypadají dobře. Jedna soška na skříňce vynikne mnohem lépe. Pokud se nechcete všech svých dekorací vzdát, schovejte si je do krabice a čas od času je prostřídávejte.

Čím méně doplňků, tím vzdušnější byt.

Stěny výrazných barev


depositphotos instagram

Stěny by se neměly příliš odlišovat od zbytku pokoje. Čím výraznější budou, tím více budou poutat pozornost a prostor mezi nimi se bude jevit menším a těsnějším. (To samozřejmě neplatí pro velké byty s prostornými místnostmi – tam můžou výrazné zdi vypadat naopak dobře, pokoj opticky zmenšují a zútulňují.)

V menším prostoru ale zapomeňte na jasné barvy a různě vzorkované tapety. Pokud se vám bílé stěny zdají příliš nudné, můžete použít třeba světle žlutou. Podstatné je, aby nebyla příliš výrazná a aby se hodila ke zbytku pokoje. Takže pokud máte například kobereček a vázu ve stejné barvě, světle žluté zdi budou ideální. Jednu ze stěn můžete navíc vymalovat v kontrastní barvě (v tomto případě ve světle zelené). Byt tak bude působit originálním a hravým dojmem.

Kameny a napodobeniny kamenů


depositphotos instagram

Kamenné textury (dokonce i ty ve světlém provedení) fungují pouze v prostorných místnostech. Reliéf textury zužuje prostor a působí příliš mohutně. Něco takového potřebuje prostor, ve kterém to může vyniknout.

Pokud přesto trváte na prvcích přírodního nebo umělého kamene, musíte prostor alespoň řádně osvětlit.

Orientální styl


instagram depositphotos

Orientální styl je vhodný do velkých a prostorných domů, ne do malých garsonek. Zapomeňte na koberce (použitelný je nanejvýš malý dekorační kobereček) a na dekorativní polštářky.

Využití prostoru


instagram instagram

Když máte malý byt, je lákavé zaplnit každé volné místo – nechat nějaké místo volné nám připadá jako plýtvání prostorem. Jenže při zařizování malého bytu je volný prostor základ. Především střed místnosti by měl zůstat volný. Všechny větší kusy nábytku by měly ležet podél stěn. Mimo obvod zdi může být nanejvýš malý konferenční stolek.

Teplé odstíny


depositphotos instagram

Návrháři svorně doporučují, abyste pro malé byty volili spíše studenější barvy. Když už chcete teplé barvy, pak jedině ve světlém odstínu. Ale raději se vyhněte i těm.

Rozhodně se vyhněte červené, žluté a oranžové. Ideálními jsou: bílá, světle šedá, modrá, zelená. Můžete třeba vymalovat tři zdi bílou barvou a čtvrtou světle šedou.

Velké rostliny


instagram instagram

Palmy, cykasy a fíkusy vytvoří dojem „nepořádku“. V malém bytě je lepší se spokojit s menšími květinami na parapetu.

Kontrastní podlaha


depositphotos depositphotos

Je lepší, když má podlaha stejnou nebo alespoň velmi podobnou barvu jako stěny. Jinak tu platí totéž co u dvoubarevných tapet. Výrazné přechody barev zdůrazňují malou velikost místnosti.

Tmavé záclony a těžké závěsy


depositphotos depositphotos

Tmavé a těžké závěsy vizuálně zmenšují prostor a navíc zachytávají prach. Bez nich vypadá místnost obvykle mnohem vzdušněji a prostorněji. Tmavé záclony a závěsy překrývající část okna navíc snižují množství slunečního světla, které dovnitř proniká. A dostatek světla je pro malý být snad to vůbec nejdůležitější – právě proto volíme vždy světlé barvy.

Chcete-li se chránit před zvědavýma očima sousedů, úplně postačí světlá bílá záclona. A pokud vás obtěžuje sluneční světlo a rádi byste ho občas utlumily, dejte přednost raději elegantním a jednoduchým roletám.

Chystáte se zařizovat byt? Pomohly vám naše rady?